Žijeme v bludu! Nebo snad ne?

Říj 18, 2010

  Projekt HAARP
    Přinese nám projekt HAARP zkázu? Neviděl bych to tak černě.
 

    Michael Jackson byl zavražděn kvůli tomu aby na svém turné nevyzradil pravdu o prasečí chřipce, kterou vytvořila americká armáda, naopak Elvis Presley stále žije. Američané nikdy na Měsíci nepřistáli, letadla práškují oblohu chemikáliemi, které mají lidstvo sterilizovat a na Aljašce stojí neznámá zbraň hromadného ničení. Světové obchodní centrum poslali k zemi sami Američané a pitná voda se fluoruje aby ohrozila zdraví lidí.

    Šílené, že? Člověk když si pročítá různé konspirační teorie tak se v jedné chvíli neubrání myšlence, zda se jejich autoři těší dobrému duševnímu zdraví, nebo jestli náhodou s tímto zjištěním nevyrukovali jen proto aby se o ně zajímala média. Osobně se musím přiznat, že už mi ten věčný přístup "Všichni vám lžou, jen my jsme ti osvícení, kteří znají skutečnou pravdu" začíná lézt krkem.

    Kladu si otázku, kde tito šarlatáni berou tolik odvahy aby si dovolili zpochybnit práci mnoha tisícovek lidí. Tím ale myslím tu skutečnou práci - manuální i vědeckou - na rozdíl od jejich mlácení prázdné slámy. Svůj díl viny na tomto stavu nesou i média, která jdou za senzacemi rychleji než světový rekordman Dayron Robles skáče přes překážky. Existují tisíce vědců, kteří pracují na užitečných a prospěšných výzkumech. Vpřed by je mohla posunout dotace od sponzora, který by o nich slyšel v televizi. Bohužel ale tito moudří lidé nejsou pro média zajímaví - novináři raději dají přednost šarlatánům, kteří je krmí svými výtvory.

    Víte, když jsme ještě na gymnáziu v Základech společenských věd brali nejrůznější filozofické směry, dospěl jsem k myšlence, že v určitém období začaly tyto proudy vznikat jen kvůli tomu aby jejich tvůrci ukázali, že "myslí jinak než ostatní". A to se bohužel projevuje i dnes. Jenom s tím rozdílem, že konspirační teorie nemůžeme nazývat filozofií, protože by to byl plivanec do tváře všem bývalým filozofům.

    Jedno staré české jadrné přísloví říká - "Když už jseš blbej tak aspoň nemluv ať to nevědí i ostatní." Jenže tady je další problém. Každý prosťáček, který těmto bludům podlehne a začne je vnímat jako pravdu hned začne pociťovat neodbytnou potřebu sdělit svůj názor ostatním. A jelikož na počítač se žádné zkoušky mentální způsobilosti skládat nemusí a na internetu se dá najít téměř vše, stává se bohužel nepsaným pravidlem, že se do téměř každé online diskuse, která se věnuje nějakému vědeckému tématu vetře někdo, kdo má "svou pravdu". Teď pomineme fakt, že to není ani jeho pravda, ale "pravda" někoho jiného, který mu ji nacpal do hlavy. Ale zpátky k diskusi. Tento prosťáček hned začne všechny přítomné přesvědčovat, že tento pohled není správný a ihned se jme prezentovat svůj pohled na celou věc. Pak existuje těžší forma postižení, kdy pacienti začnou urážet ostatní diskutující a označují je za tupé ovce, které jdou s davem a nechají si věšet bulíky na nos, zatímco on jediný poznal pravdu. Takové případy jsou většinou srovnatelné se známým "všichni jste blázni, jenom já jsem letadlo."

    Konspirační teorie jsou zlem současného světa a jako neviditelná epidemie se šíří online světem, kde infikují stále nové a nové oběti. Skoro se mi zdá, že člověk poslední dobou přestává třídit informace, že prostě zhltne vše, co mu kdo naservíruje před oči na monitor a jeho mozek je vyřazen ze hry - proč by nad tím měl přemýšlet? Mechanicky vše zkopíruje do hlavy a máme tu dalšího "osvíceného". Konspirační teorie jsou velmi úkladným protivníkem a téměř se vyrovnají proslulým větrným mlýnům. Boj proti nim je téměř stejně obtížný. Dokonce i člověk, který se v dané problematice skutečně vyzná má často velký problém rozplést Gordický uzel konspiračních teorií. Skládají se totiž z několika umně spojených částí, které vytváří ďábelský koktejl. V první řadě každá konspirační teorie obsahuje skutečná fakta, která uznávají všichni a proti kterým nelze nic namítat (žel je jich málo), druhou část tvoří desítky drobných malých lží, spekulací, úvah i vědomých manipulací a zbytek je balast, který má za úkol "hrát si na odborníka" a  za druhé zapůsobit na city. Právě druhá část tohoto koktejlu dělá bojovníkům s konspiračními teoriemi největší problémy. Každá lež se dá vyvrátit, ale když není jen jedna, ale jsou jich v jedné teorii desítky, neřku-li stovky, pak se může stát jejich zpochybňování skutečnou noční můrou. A to ještě nemluvíme o situaci, kdy na sebe jednotlivé lži navazují a takzvaně si nahrávají na smeč.

    A když už se vám někdy, s vypětím všech sil, podaří logickými argumenty vyvrátit konspirační teorii, uzemní vás většinou oponent odzbrojujícím argumentem - to není pravda, to někdo zfalšoval. Takže i když se snažíte někomu dokázat, že lidé na Měsíci skutečně přistáli a že se scény netočily na Zemi a řeknete mu, že místa přistání nafotila sonda LRO, pak se klidně dočkáte odpovědi, že Američané tyto fotky, jak jinak, zfalšovali. Logicky argumentující člověk jde do kolen, dochází mu, že ani se svým zdravým rozumem nemá proti demagogii šanci. Zastánce konspirace si naopak užívá pokřivený pocit vlastního vítězství, kdy dokázal ostatním, že nad jeho pravdu není.

    Proto bych chtěl všechny, kdo si tento článek přečtou poprosit - až se k vám někdy dostane zaručená informace z jakéhokoliv oboru lidské činnosti, která bude mít velmi silný náboj senzace, zastavte se na chvíli, otevřete si limonádu, rozvalte se v křesle, zavřete oči a chvíli přemýšlejte. Pak vyražte na internet a zjišťujte si informace - pokud možno z více zdrojů aby se vám náhodou nestalo, že si hned na první pokus otevřete stránku plnou konspirací. Přitom si dělejte o celé věci vlastní úsudek. Pokud to takhle uděláte, bude všem na světě líp, protože i kdyby tento článek otevřel oči jedinému člověku, který si ho přečte, pak jeho napsání mělo smysl. Ušetří totiž nervy desítkám dalších lidí, kteří by s tímto člověkem sdíleli diskusi.

     Co říkáte na konspirační teorie? Věříte jim, nebo vás naopak rozčilují? Proč vůbec lidé těmto konspiračním teoriím věří? Napište nám o tom! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.