LHC je mimo provoz - dočasně

Zář 18, 2008

  LHC je na několik dní mimo provoz kvůli chlazení
    Celý tunel musí být ochlazen téměř až k absolutní nule.
 

    Největší vědecký přístroj všech dob musel být dnes odpojen. CERN, organizace, který tento gigantický projekt provozuje dnes rozhodla, že kvůli nedostatečnému chlazení elektromagnetů byl celý LHC několik hodin mimo provoz. Někteří lidé možná tuto zprávu budou považovat za důkaz toho, že LHC je nebezpečný a dokonce poruchový. Jenže takoví lidé by o sobě jen řekli, že jsou neinformovaní. Pojďme se tedy podívat na celý problém okolo LHC trochu detailněji.

    Large Hadron Collider (LHC) je 27 kilometrů dlouhý tunel na urychlování částic téměř až k rychlosti světla a na simulování jejich srážek. Co je ale podstatné je fakt, že v tomto tunelu je vakuum a jeho teplota se blíží absolutní nule. Teplota absolutní nuly je přesně -273,15°C, v tubusu LHC by měla být teplota jen o něco vyšší zhruba -271,3°C. Vakuum i nízká teplota zde mají napodobovat podmínky v mezihvězdném prostoru. Na požadovanou teplotu může tubus ochladit pouze kapalné helium. Pokud by se ale měl tunel ochlazovat z pokojové teploty skoro až k absolutní nule pouze kapalným heliem, bylo by to neskutečně drahé. Technici proto rozhodli, že tunel nejprve ochladí mnohokrát levnějším tekutým dusíkem (okolo - 200°C) a zbytek se dochladí heliem.

    Prstenec LHC se skládá z osmi vzájemně spojených uzlových částí. Spojnice mezi nimi (tedy vlastní tunel) je označován čísly podle toho mezi kterými částmi se nachází. Úsek tunelu mezi částmi 4 a pět tedy nese označení 45. Vlastní dělení tunelu asi lépe pochopíte z tohoto schématu LHC. V šesti z osmi úseků (81, 78, 67, 56, 45 a 34) se ale teplota zvýšila o více než 4°C nad normál. CERN  se jednalo o závadu v sekci, která zajišťuje oběh kapalného helia, konkrétně byl na vině chybný transformátor. Právě díky němu se teplota zvedla o necelé 4°C. Minimální odchylka, řeknete si možná, ale pro vědce to znamená velký rozdíl. Paprsek, který za sekundu oběhne celý tunel víc než 11 000x  je velice citlivý na jakékoliv změny. A právě kvůli lehkému zvýšení teploty by mohl obíhat o trošičku jinak než jak by měl a veškerá měření by pak nemusela být platná. V žádném případě nebylo LHC odpojeno kvůli tomu, že by jakkoliv ohrožovalo Zemi.šlo jen o to aby probíhající kalibrace a měření měly ideální podmínky, které se potom projeví na přesných výsledcích použitelných při ostrém provozu.

Přečtěte si všechny články o Large Hadron Collideru

    Pokud má ještě někdo z LHC strach, který po jeho odpojení ještě nerostl, připomenu mu, že LHC stálo více než několik miliard dolarů, většina v něm použitých technologií byla vytvořena poprvé a speciálně pro něj. Je tedy logické, že se při testovacím provozu takhle složitého zařízení musí nějaké chybičky objevit. I to je důvod, proč spouštění LHC trvá tak dlouho.Nejprve v něm technici měřili pouze přirozené záření, které dopadá na naši planetu, pak do tunelu postili slabý svazek částic z předurychlovače, který na LHC navazuje. LHC ještě paprsky neurychlovalo, jen jim poskytovalo dráhu, kde by mohly běhat. Teprve až v dalších týdnech a měsících se počítá s tím, že budou paprsky objemnější a rychlejší. Ale je to běh na velmi dlouhou trať. Plný provoz LHC by měl nastat až někdy v roce 2009 a do té doby se určitě ještě nějaká drobná závada odhalí. Možná se kvůli tomu bude muset celý přístroj znovu vypnout, ale je to dobře. Právě díky téhle dlouhé testovací době při malém zatížení mohou technici vychytat i ty poslední mušky aby při ostrém provozu nic nehrozilo.

    Pokud Vás LHC zaujalo, doporučuji stáhnout si dokument Megastavitelé, který se věnuje budování tohoto největšího vědeckého přístroje na světě. Celý film je kvůli velikosti rozdělen do 4 dílů. Dokument Megastavitelé jsem si stáhnul a vřele Vám ho doporučuji. po jeho shlédnutí si uděláte dobrou představu o tom jak těžké je vytvořit něco tak velkého.
Megastavitelé díl 1
Megastavitelé díl 2
Megastavitelé díl 3
Megastavitelé díl 4

    Jaký máte názor na Large Hadron Collider? Máte z jeho provozu strach, nebo se těšíte na nové objevy? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.