LOH - 10. den - Olympiáda ztratila jednoho favorita

Srp 18, 2008

Liou Xiang neobhájí olympijský titul
    Největší favorit běhu na 110 metrů překážek - Číňan Liou Xiang doplatil na křeč a na olympiádě končí.

Pořadatelská Čína sbírá medaile jako na běžícím páse snad ve všech možných disciplínách. Je jen málo závodů, kde by Čína neměla své velké želízko v ohni. Přesto má však nejlidnatější země světa sportovce na které klade  zvláštní (rozumějte vysoké) nároky. Jednou z těchto ikon současného čínského sportu je běžec přes překážky a olympijský vítěz z Atén - Liou Xiang.
    Jenže právě dnes ráno jeho olympijská pouť po Pekingu skončila. Největší kandidát na vítězství v závodě na 110 metrů překážek mužů absolvoval pouze necelých pět metrů ze svého rozběhu a hned věděl on sám i miliony diváků u obrazovek, že je zle. Svalová křeč tak udělala velkou černou čáru přes plány domácích fanoušků, z nichž někteří po Xiangově vyřazení začali opouštět stadion.
    Český sprinter na 200 metrů mužů Jiří Vojtík obsadil v rozběhu závodu na 200 metrů čtvrté místo. S dosaženým časem 21,05 sekundy se ale bohužel nekvalifikoval.
    Naopak jeho reprezentační kolega Petr Svoboda doběhl v rozběhu závodu na 110 metrů překážek na 3. místě a zajistil si přímý postup do meziběhu. Třetí český překážkář Stanislav Sajdok doběhl v rozběhu šestý a jeho čas na postup nestačil.
    V Pekingu doházela kladivem Lenka Ledvinová, která zaznamenala v kvalifikaci vzdálenost 67,17 metru. Kvalifikaci vyhrála Kubánka Yipsi Morenová díky hodu do vzdálenosti 73,92 metrů.
    Diskařka Věra Cechlová hodila v olympijském finále 61,75 metru a skončila na konečném pátém místě. Vyhrála Američanka Brownová-Traftonová.
    Česká republika bude mít své zastoupení ve finálovém běhu na 400 metrů překážek žen. Zuzana Hejnová v semifinálovém běhu obsadila čtvrté, poslední postupové místo.
    Zlato si z ženského skoku o tyči odváží podle očekávání Jelena Isinbajevová. Fenomenální Ruska vyhrála v novém světovém rekordu 505 cm. Druhá skončila Američanka Stuczynská, třetí další Ruska Feofanovová.
    Český dálkař Roman Novotný se nezastavil za nečekaným postupem do finále a dnes se dokonce probojoval do užšího výběru, kde nakonec obsadil osmé místo díky skoku přesně na metu osmi metrů

Triatlon žen vyhrála Emma Snowsillová z Austrálie. Stříbro vybojovala Portugalka Fernandesová, bronz Australanka Moffattová. Češkám se příliš nedařilo. Vendula Frintová obsadila 23. příčku, Lenka Zemanová závod vůbec nedokončila.

Jachtařky Lenka Šmídová a Lenka Mrzílková skončily celkově sedmé v závodě jachet třídy 470. Z vítězství se radovaly Australanky Elise Rechichiová a Tessa Parkinsonová.

Pořádný kus za očekáváním skončila cyklistka Lada Kozlíková obsadila v bodovacím závodě jednotlivkyň když až celkové 12. místo.
    Další světový rekord padl na cyklistickém velodromu. Postarali se o něj britští cyklisté Paul Manning, Bradley Wiggins, Ed Clancy a Geraint Thomas. Čas 3:53,314 minuty je téměř dvě sekundy lepší než jejich poslední maximum.

Jediný český vzpěrač na olympiádě v Pekingu Libor Wälzer skončil v kategorii do 105 kilogramů  na celkovém 16. místě. Nad hlavu dostal 163 kg v trhu a 187 v nadhozu.

Jaký máte názor na průběh olympiády v Číně? Kdo z našich reprezentantů získá ještě zlato? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.