Končí sranda, teď půjde do tuhého

Čer 18, 2008

  Boje v základních skupinách mistrovství Evropy ve fotbale skončily
    Mistrovství Evropy má za sebou boje v základních skupinách.
 

   Dnešním dnem skončily na mistrovství Evropy ve fotbale boje v základních skupinách. V uplynulých 24 zápasech jsme viděli 56 gólů, nespočet kliček, přehršle akcí, nadmíru zákroků, kopu šancí a ještě více faulů a bůhví čeho ještě. Boje v základních skupinách přinesly mnoho zajímavých okamžiků. Někdy kuriózních, jindy smutných. Od vyřazení posledních mistrů Evropy z Řecka až po neuvěřitelně smolný zápas České republiky s Tureckem. Pojďme se tedy podívat jaké indicie nám zápasy v základních skupinách o jednotlivých týmech napověděly.

SKUPINA "A"

Portugalsko předvádělo nádherný útočný fotbal plný nápaditých nahrávek a přesných střel. Prim hrál podle očekávání Cristiano Ronaldo, ale zdatně mu sekundovali například Deco, Simao nebo Nuno Gomes. Portugalci si díky dvěma výhrám zajistili postup v nejkratším možném čase a v posledním duelu si tak mohli dovolit nasadit náhradníky a prohrát s domácími Švýcary. Portugalce během duelů v základní zdobila lehkost a chytrá fotbalová hlava. Naprosto zaslouženě vyhráli skupinu A.

Turecko ukázalo neskutečný hlad po gólech a vítězství. Z úvodní porážky s Portugalskem se rychle oklepali a v zápasech se Švýcarskem i Českou republikou dokázali otočit nepříznivý vývoj utkání i přesto, že je během celého turnaje decimovala zranění. Jedinou jejich kaňkou je až příliš horká hlava, jak ukázal například brankář Demirel Volkan v závěru zápasu s Českou republikou. V týmu nebyl žádný hráč, který by výkonnostně převyšoval ostatní. Turci hráli především jako tým a to se jim asi vyplatilo. V dalších soubojích by si měli dávat hodně velký pozor na často zbytečné fauly.

Česká republika doplatila hlavně na děsivé druhé poločasy. Proti Švýcarsku se sice prosadili až ve druhé půli ale jak proti Portugalcům tak hlavně proti Turkům ztratili jasně rozehraný duel právě v závěrečné pětačtyřicetiminutovce. Závěrečný duel s Tureckem byl pro naše barvy neuvěřitelně hořkou pilulkou, která byla asi poslední kapitolou v reprezentační kariéře mnoha velezkušených harcovníků. Těžko volit nejlepšího hráče z českého týmu. Dlouho na něj aspiroval Petr Čech, jenže po zápase s Tureckem se to příliš nehodí. Hodně se mi ale líbil třeba výkon Rozehnala nebo Sionka.

Švýcarsko coby pořadatelská země doplatila na to, že se dostala do vcelku těžké skupiny. Může je ale hřát to, že s Českem i Tureckem prohráli vždy o jediný gól, navíc Turci jej vstřelili až v nastaveném čase. V posledním duelu dokázali porazit rezervu Portugalska a získali tak alespoň tři body. Dá se jen spekulovat jak by jejich výkon vypadal kdyby se hned v úvodním duelu nezranil jejich tahoun a kapitán - Alexander Frei. Švýcaři se na mistrovství Evropy prezentovali se zarputilým stylem bránění, ale na druhou stranu ukazovali i dobré útočné akce.

SKUPINA "B"

Chorvatsko se stalo poměrně překvapivým vítězem skupiny B. Fotbalisté z turisticky oblíbené země toho ale moc nepředvedli,. První utkání s Rakouskem vyhráli jen díky proměnění sporné penalty a po zbytek zápasu už nic extra nepředvedli.Ve druhém zápase se postavili sebevědomému Německu, které poměrně překvapivě porazili 2:1. I přes tuto nečekanou výhru a závěrečné vítězství 1:0 nad Polskem nepovažuji chorvatský fotbal za silný a ve čtvrtfinálové konfrontaci s tím tureckým zřejmě pohoří.

Německo pořádně zadrnkalo na nervy svých fanoušků. Nejprve sice bez větších problémů porazili Poláky, ale po trápení s Chorvatskem museli porazit regionální rivaly z Rakouska. Emočně vypjatý zápas během kterého byli ze střídaček vykázání oba trenéři nakonec vyhráli 1:0 a obsadili tak druhé postupové místo. Přesto Němci trochu zaostávají za očekáváním. Nejde jen o neslaný-nemastný výkon proti Chorvatům, ale o celkové pojetí jejich hry. Němci hodně spoléhají na Podolskiho, který síť rozvlnil třikrát, perfektní práce mu k tomu ale pomohli Klose nebo Ballack.

Rakousko mělo být největším otloukánkem na celém mistrovství. Přesto naši jižní sousedé nepředvedli vůbec špatný výkon. Kdo ví jak by to celé dopadlo kdyby rozhodčí v úvodním duelu neposoudil vzájemný souboj Aufhauser/Olič jako penaltový. Rakousko sahalo po remíze s Polskem stále po postupu. S Němci to byl velmi dobrý zápas, ale slavnější tým měl nakonec víc štěstí. Přestože z mistrovství vypadla i druhá spolupořadatelská země, nemají se Rakušané za co stydět. Jejich hra byla vcelku pohledná a v žádném zápase vyloženě nepropadli. Bohužel ale naprosto selhali v ofenzivě, když ve třech zápasech vstřelili jediný gól - v nastaveném čase z penalty proti Polsku.

Polsko po sobě na letošním EURO zanechalo velmi nevýznamnou stopu. Jejich výkon byl tuctový, bez nápadu, bez inovace. V mysli mi neutkvělo skoro nic co by jejich hru charakterizovalo. Jediné co se ale bude asi ještě chvíli propírat v médiích budou karikatury německých fotbalistů v polských bulvárních denících. Na hřišti ale Poláci s jediným bodem za smolnou remízu 1:1 obsadili poslední místo. Nedá se říct, že by Polákům na ME něco výrazně chybělo, spíše to bylo mnoho drobných nedostatků, které ve finále vytvořily výkon, který zkrátka nenadchl.

SKUPINA "C"

Nizozemsko dokázalo vyhrát skupinu smrti beze ztráty bodu! jejich hru bych přirovnal k naprosto sehranému stroji, který devadesát minut pracuje na 110% výkonu. Jsou ideální kombinací zdravé drzosti, tvrdosti, ale i fotbalové techniky a fotbalového myšlení. Po dvou duelech, kdy měli jistý postup nechali své hvězdy odpočívat, ale i přesto dokázali zrádné Rumuny porazit. Myslím si, že tým, který si může dovolit dát do "B" týmu hvězdy jako je van Persie nebo Robben dojde hodně daleko.

Itálie si hodně zkomplikovala postup když nejprve senzačně podlehla Nizozemsku 0:3 a pak jen remizovala s Rumunskem 1:1. Úřadující mistři světa tak mohli balit kufry i kdyby Francii v posledním zápase porazili. Pokud by totiž Rumuni porazili Nizozemce, skončili by Italové v základní skupině. Rumuni ale poslední zápas nezvládli a naopak Italové porazili Francouze. Postupová tajenka byla rozluštěná. Italové se v základní skupině prezentovali docela zmatečným dojmem. Obzvlášť v úvodních duelech bylo jasně vidět, že jejich obrana je nesehranná. Na jejich výkonu se velmi výrazně podepsalo zranění kapitána Cannavara, který pak v zadních řadách hodně chyběl.

Rumunsko předvádělo na EURU svůj klasický fotbal založený na fyzické hře. Rumuni dokázali potrápit všechny favority včetně jasného vítěze celé skupiny - Nizozemska. Kdo ale ví jak by to dopadlo, kdyby na ně soupeř narukoval v plné zbroji. To by asi výsledek neskončil jen 0:2. Rumuni si zaslouží obdiv za to jak se dokázali na ME prezentovat. Ve velmi těžké skupině, které se po zásluze říká skupina smrti, dokázali odehrát tři velmi kvalitní zápasy. Před posledním duelem dokonce existovala možnost, že by v případě výhry nad Nizozemci sami postoupili do čtvrtfinále. Nechali by tak za sebou dvě fotbalové velmoci - Francii a Itálii bez ohledu na to jak by dopadl jejich vzájemný zápas.

Francie a její hra byla asi největším zklamáním celého šampionátu. Tým, který má v brance Coupeta, v obraně Gallase, v záloze Ribéryho a v útoku Henryho měl být jasným favoritem na postup ze skupiny. Místo toho aby galský kohout hrdě kokrhal se krčí u dna tabulky a jen znaveně sípe. Francouzi dokázali uhrát pouze jeden jediný bod za bezgólovou remízu s Rumuny! Co je ale nejvíc zarážející je fakt, že jedna z evropských fotbalových velmocí dokázala vstřelit v základní skupině jeden jediný gól! Od týmu, který má ve svém středu tolik zkušených hráčů s tak zvučnými jmény se čekalo mnohem víc. Francouzi nastupovali k poslednímu duelu s vědomím, že prostě musí vyhrát. Možná by se jim to podařilo nebýt zranění Ribéryho v deváté minutě a červené karty s následnou penaltou v pětadvacáté minutě. Oslabení Francouzi už nebyli schopni klást Italům odpor a poslední duel tak vcelku smolně prohráli. V předchozích duelech ale o smůle nemůže být řeč. Francouzi v nich podali hodně nevýrazný výkon. Z jejich slávy a glorioly tak zůstal jen prach.

SKUPINA "D"

Španělsko se zařadilo po bok Chorvatska a Nizozemí, tedy států, které v kvalifikační skupině neztratily ani jeden bod. Nejprve deklasovali Rusy, pak v napínavém zápase porazili Švédy a na závěr si až v závěru utkání poradili s nepříjemným Řeckem. Španělský tým vytáhl do výšin hlavně skvělý výkon Villy, který v útoku exceloval a se čtyřmi góly vede průběžnou tabulku střelců. Obzvláště jeho hat-trick v prvním zápase si zaslouží velký obdiv. Zdá se, že se Španělům konečně podařilo namíchat správné složení pro turnajový tým a možná by letos mohli uhrát zajímavý výsledek.

Rusko bylo po úvodním duelu se Španělskem zralé na ručník, ale do dalších duelů se fotbalisté z největší země světa dokázali obdivuhodně zvednout. Nejprve porazili houževnaté Řeky a pak si v zápase se strhující atmosférou dokázali poradit i se Švédskem. Hlavně v posledním zápase bylo Rusů plné hřiště a jejich chytré fotbalové kombinace zahřály nejedno srdce nezaujatého fanouška. Hra Rusů byl lehká a přitom přímočará. Občas sice zbytečně hledali nahrávkou lépe postaveného spoluhráče než aby stříleli, ale z chyb se dokázali poučit a nakonec postoupili naprosto po zásluze.

Švédsko asi nebude na letošní EURO vzpomínat v dobrém. Jeho fotbalisti v úvodním duelu dokázali rozdrtit betonující Řeky, ale v dalších duelech se k nim obrátilo štěstí zády. Duel se Španěly skončil velmi těsnou výhrou Jižanů 1:2. V posledním zápase tak museli tři korunky porazit Rusko. Možná by se jim to podařilo nebýt Zlatan Ibrahimovič nebyl schopen kvůli zraněnému kolenu dát do hry úplně vše. Švédům stačila remíza a podle toho i hráli. Laxně, nedůrazně a bez chuti. Proti pilným Rusům to ale byla smrtící kombinace, která poslal Seveřany domů s prázdnou.

  Řecko svým herním stylem nepřekvapilo. Pořád to byl obranný beton nejhrubšího zrna se kterým slavili před čtyřmi lety titul evropských šampionů. Tentokrát to ale bylo úplně jinak. Nevím jestli to bylo kvůli štěstí, nebo lepší přípravě soupeřů, ale z úřadujících mistrů světa se stal nejhorší tým celého mistrovství! Jako jediní neuhráli na celém šampionátu ani jediný bod a skóre 1:5 je odsoudilo do role nejhoršího ze všech 16 celků. Doufám, že to byl pro Řeky jasný signál, že se svým antifotbalem už nemají šanci a že se ho vzdají. Bylo by to totiž jen ku prospěchu rozvoje fotbalové taktiky.

    Co říkáte na průběh EURA? Co vás na něm nejvíc rozesmutnilo, překvapilo či zklamalo? Byli jste přímo v dějišti mistrovství? Jaké to tam bylo? Napište nám o tom! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.