Typologie diskutujících na novinky.cz

Kvě 18, 2009

  logo portálu novinky.cz
    Na portálu novinky.cz je někdy zábavné číst příspěvky v diskuzích.
 

     Před pár měsíci prošel zpravodajský portál novinky.cz velkou řadou proměn. Znatelně se změnila grafika, zmizely přebytečné položky, které jen zabíraly místo a celý web se jakoby "provzdušnil". Pro velkou řadu lidí ale grafická proměna nebyla tou hlavní novinkou. Novinky.cz totiž už ve svých diskuzích, které jsou pod každým článkem, nehodlaly trpět vulgarity, spamy a příspěvky mimo téma. Moderátoři fór (nebo jak jinak mám jejich funkci nazvat) nestíhali nevhodné příspěvky mazat. A když už se rozhodli diskuzi zablokovat, diskutující vesele přesídlili na fórum u jiné zprávy a tam v debatě pokračovali. Novinky proto registraci. ale ne jen tak ledasjakou. Každému, kdo chtěl diskutovat přišel domů poštou přihlašovací formulář, který pak žadatel již vyplněný poslal zpět. U diskuzí se navíc objevuje celé jméno a město odkud diskutér pochází. Změna se hned projevila. U diskuzí rapidně ubylo příspěvků, což je sice pro někoho nepříjemné, ale alespoň když si chce člověk přečíst debatu, nemusí louskat stovky příspěvků, ale jen jednotky, maximálně pár desítek. Přiznám se, že jsem "staré" diskuze skoro nikdy nečetl - odrazovalo mne právě ohromné množství příspěvků, z nichž tvořil převážnou část zbytečný balast ten se novou formou podařilo zlikvidovat a proto si teď rád diskuze čtu.

     Postupem času jsem si začal všímat, že se příspěvky dají rozdělit do několika kategorií, které mají shodné znaky. Přiznám se, že jsem psychologii nikdy nestudoval, ale tohle rozdělení mi postupně rostlo v hlavě a nabývalo na reálnosti s každou přečtenou diskuzí. Pojďte se tedy podívat do jakých skupin dělím pistatele do novinkových diskuzí.

     1) Politický cpáč
     Jedna z nejhorších kategorií. Píše příspěvky prakticky ke každému tématu a vždycky se nezapomene zmínit o nějakém politikovi, nebo politické straně, které vztáhne na tématiku článku. Teď už je jasné jak vznikl jeho název - prostě cpe všude politiku. Prosto se třeba u článku o prasečí chřipce dočtete, že jejími nositeli jsou naši politici. Jejich příspěvky jsou prakticky v naprosté většině OT (off topic - mimo téma) a většinou nejsou ani vtipné.

     2) Senzacechtivec
     Prakticky u každého článku, který má trochu odlehčené téma (sem spadají prakticky všechny články rubriky Koktejl) se najdou příspěvky ve stylu "Bez téhle informace bych tedy opravdu nemohl žít", nebo "Novinky už opravdu nemají o čem psát", nebo "okurková sezóna trvá celoročně". Přiznám se, že rostu pokaždé když si něco takového přečtu. Tihle lidé by asi chtěli mít jen samé závažné zprávy bez odlehčení - budiž jim přáno - ať se podlívají na večerní zprávy na Nově a budou spokojení (tedy až na klasické zvířátko na konec).

     3) Tématický rejpal
     Tenhle člověk se dokáže navážet do tématu, které účelově kritizuje. Jeho kritika nabývá různých forem. Od konstatování, že místo do oprav silnic by se mělo investovat na zdravotní péči (případně obráceně) až po totální odmítnutí ve článku předložených faktů - často k vidění především u "vědeckých" témat. Právě v nich se většinou objevují příspěvky, ve kterých se lidé ptají proč se provádí právě tenhle výzkum (který diskutující považuje za naprosto zbytečný a lidstvu neužitečný) a proč je tak drahý. Proč pořád létají do kosmu rakety když je to tak drahé atd...

     4) Kritizující naivka
     Má velmi blízko k předchozímu popsanému typu. Jenže jeho chyba nepramení z toho, že považuje článek za špatný. On jen špatně pochopí některou jeho část a pak začne lomit rukama nad článkem. Přímo ukázkový způsob byl k vidění u článku, který popisoval výměnu kamery na Hubbleově teleskopu. NASA tehdy prý radila kosmonautům aby na ZASEKLÝ šroub použili hrubou sílu. Pod článkem hned začalo diskutovat několik naivků jak je možné, že jsou autoři článků tak hloupí, že píšou, že šroub ve vesmíru zkorodoval když tam není ani voda ani vzduch. Přitom o korozi ve vlastním článku nebylo ani slovo. Teprve až po dvaceti příspěvcích všechny diskutující na jejich chybu upozornil další diskutér.

     5) Gramatický policajt
     Tady se dostáváme na hodně tenký led. Na jedné straně si samozřejmě musí každý hlídat svůj psaný projev aby odpovídal pravidlům českého pravopisu. O to více to platí pro lidi, kteří se psaním živí - jako jsou třeba redaktoři Novinek. Ovšem gramatický policajt doslova číhá na jakékoliv jejich zaváhání. Ať už se jedná o přebývající, nebo naopak chybějící čárku, písmenko navíc, nebo cokoliv jiného. Policajt pak vždycky napíše plamenný příspěvek, ve kterém hořekuje nad úrovní češtiny na Novinkách a autora by nejraději postavil na pranýř. Extrémní formy gramatických policajtů dokonce na chyby v příspěvcích upozorňují i ostatní diskutující.

     6) Srandičkář
     Tenhle člověk dokáže snad ke každému tématu vymyslet nějaký vtip, který k němu sedí. Díky srandičkářům se člověk aspoň pobaví. Někdy je to sice černý humor, ale většinou mi jejich příspěvky vyloudí na tváři úsměv i když se jedná o OT.

     7) Člověk s osobní zkušeností
     Příspěvků těchto lidí si velice vážím. Právě oni jsou těmi hlavními, kteří mají k tématice co říct. Pokud je reportáž o horolezcích, pak je vždycky dobře pokud svůj příspěvek napíše někdo, kdo se tomu aktivně věnuje. Pokud se píše o romské otázce, je dobré pokud napíše nějaký Rom (i když se z toho pak většinou stane plamenná debata).

   Čtete si diskuze na novinkách? Nebo do nich dokonce sami přispíváte? Co říkáte na mnou vytvořené kategorie - souhlasíte s nimi, nebo vám některá ve výčtu chybí?  Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.