BOINC zachytil zemětřesení!

Kvě 18, 2008

  BOINC je tu proto aby lidem pomáhal, ne aby jim škodil
    BOINC se stále rozrůstá a nabízí nové možnosti. Jak si ale poradí s útokem nových superpočítačů?
 

    K napsání tohoto postřehu mne dovedlo několik novinek z posledních dnů, které se více či méně dotýkají systému BOINC.

    Projekt QCN má své první výsledky! Před necelým měsícem - 26.4.2008 se podařilo dvěma uživatelům z okolí města Reno v Nevadě zachytit zemětřesení o síle 5,1 stupně Richterovy stupnice. Informace o zemětřesení okamžitě putovala z centra projektu k místním úřadům.

    Počty uživatelů systému BOINC stále rostou! V současné době je aktivních 337 251 počtářů, kteří využívají 584 947 počítačů. Do BOINCu je zapojeno 226 zemí! Celkový výpočetní výkon systému BOINC dosahuje k dnešnímu dni 1 098 441 TeraFLOPS.

    Aby se mohly lépe poměřovat malé státy s velkými, využívá se poměr kreditů/obyvatele. čím vyšší je tento poměr, tím jsou obyvatelé toho kterého státu aktivnější. Nejlépe jsou v tomto žebříčku malé státy Například Ostrov Pitcairn žebříček vede se skóre 68189,5. Pokud ale pomineme tyto pidizemičky a zaměříme se na normální státy, zjistíme, že Česká republika je se skóre 54,279 na druhém místě na světě za Finskem (70,679)! Za sebou necháváme i takové "velmoci" jako jsou třeba USA (40,351),  Německo (33,177), Francii (14,045), nebo Japonsko (6,2922).

    V minulém postřehu o BOINCu jsem si liboval v tom, že jeho výpočetní výkon je vyšší než výkon nejlepšího superpočítače světa. Jak se ale zdá, tak za pár let by to už nemusela být pravda. BOINC se nemusí bát ani francouzského superpočítače s 295 TFLOPS, ani IBM Bluefire. Vítr z plachet může BOINCu vzít společný produkt NASA, Intelu a SGI, který by měl do roku 2009 dosáhnout výpočetního výkonu 1 PFLOPS. Tato hodnota by BOINC ještě nepřekonala, ale byla by výrazným skokem kupředu. Do roku 2012 se má ale tento superpočítač ještě rozrůst a má dosahovat neuvěřitelného celkového výkonu 10 PFLOPS!Ačkoliv je BOINC velmi pružně se rozvíjející projekt tak nevěřím tomu, že by byl schopen během 4 let dosáhnout srovnatelného výkonu. Ale uvidíme.

Přečtěte si všechny články o systému BOINC

    Největší český tým na poli distribuovaných výpočtů a pátý nejúspěšnější tým světa - Czech National Team - pořádá o víkendu 31.5. a 1.6. oficiální sraz počtářů. Ten se uskuteční v areálu autokempu Štoky u Jihlavy. Na sraz by měl dorazit i leader celého týmu a okolo patnácti dalších členů. Ohlášeni jsou i členové jiných týmů. Pokud budete mít o víkendu cestu kolem Jihlavy, určitě se zastavte na kus řeči. řeč bude o současném stavu distribuovaných výpočtů v ČR a možnosti jak dostat BOINC do povědomí našich spoluobčanů a spousta dalších témat. Atmosféra bude přátelská a proto chceme na akci pozvat všechny zájemce o distribuované výpočty aby nás poctili svojí návštěvou. Více o srazu se dočtete zde.

    Nedalo mi to chtěl jsem zjistit kolik do celkového výkonu BOINCu přispívám sám. S pomocí javovské utilitky Linpack benchmark jsem došel k tomu, že mých 6 počítačů dává dohromady výpočetní výkon kolem 1 GFLOPS. To znamená, že na celkovém výkonu BOINCu se podílím celými 0,00000910%.

    Počítáte taky pro BOINC? Jaký projekt je Váš nejoblíbenější a proč? nebo Vás ohledně BOINCu něco zajímá? Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.