6. den ZOH - Federální derby jsme zvládli lépe

Úno 18, 2010

Radost českých hokejsitů
    Jaromír Jágr a Tomáš Kaberle slaví druhý gól ve slovenské síti

Do bojů na hokejovém hřišti dnes zasáhli i Češi a Slováci. Vyhecované derby měklo ten správný náboj a fanoušci si určitě přišli na své. První krok do olympijského turnaje ale zvládli lépe čeští hokejisté, kteří své východní sousedy porazili 1:3.

Běh na lyžích    Běh na lyžích

Na včerejším programu byly sprinty na 1,5 kilometru. v kvalifikaci se nedařilo české reprezentantce Evě Nývltové, která nepostoupila o pouhá tři místa do čtvrtfinále. Trénink jen pár minut před kvalifikací s sebou přinesl i málo obvyklý moment, kdy Petra Majdičová v ostré zatáčce upadla a následně sjela z ostrého srázu až k potoku. Při pádu si poranila bok, předběžné výsledky lékařské zprávy prozatím nejsou k dispozici, spekuluje se o naraženém boku, v nejhorším případě o zlomených žebrech. Kvalifikaci vyhrála Norka Marit Björgenová. Ve finále triumfovala taktéž norská závodnice, která bere ze závodu zlato. Zraněná Majdičová i přesto dokázala vybojovat bronzovou medaili.

Na o sto metrů delší distanci vyrazili šestý den muži. Jenže Čechům se příliš nedařilo. Dušan Kožíšek ani Aleš Razým se do čtvrtfinále mezi třicet nejlepších neprobojovali. Kvalifikaci vyhrál dvacetiletý Rus Alexandr Panžinskij. Až za ním skočili předpokládaní favoriti Emil Jönsson ze Švédska a úřadující světový šampión Nor Olou Vige Hattestad. Ve finále pak dvě medaile brali Rusové. Krjukov sebral zlato a Panžinskij se těší ze stříbra, třetí dojell Nor Northug.

Alpské lyžování    Alpské lyžování

Velmi ostrý závod čekal sjezdařky. Jako první se ze svahu pustila Češka Klára Křížová, jenže v jedné zatáčce upadla. Naštěstí se vše obešlo bez zranění. Složitá trať ale dělala závodnicím problémy. O pády tu rozhodně nebyla nouze. Na závěrečný skok doplatila třeba i jedna z favoritek Anja Pärsonová ze Švédska. Její nekontrolovaný šedesátimetrový let vzduchem asi zmrazil každému divákovi krev v žilách. Lyžařky ale ze všech karambolů odešly po svým.Perličkou byl pád Francouzky Marion Rollandové, které upadla hned po dvou sekundách jízdy. Při snaze nabrat co největší rychlost ztratila stabilitu a poroučela se k zemi. Medailová místa obsadily Američanky. Favotritka Lindsey Vonnová bere zlato a na druhém místě dojela Julia Mancusová.

Hokej    Lední hokej

Finští hokejisté mají za sebou úspěšný start do olympijského turnaje. V prvním zápase proti nim Stálo Bělorusko, které hráči Suomi porazili 5:1.Lví podíl na téhle výhře měl Niklas Hagman, který běloruskou síť rozvlnil hned dvakrát.

I druhý severský hokejový stát, tedy Švédsko má za sebou úspěšný vstup do turnaje. Tři korunky na úvod čekalo Německo, se kterým si nakonec díky brankám Öhlunda a Erikssona 2:0. Gólman Henrik Lundqvist vychytal díky 21 úspěšným zákrokům čisté konto.

A na závěr hokejového bloku zmínka pro českého fanouška nejzajímavější - federální derby mezi Čechy a Slováky skončila výhrou naší reprezentace v poměru 3:1. Čechy poslal v první třetině do vedení hbitou tečí Eliáš, ve druhé pak Slováci sice Gáboríkem vyrovnali, ovšem pak přišla velká chvíle Jaromíra Jágra. Nejprve po samostatném úniku propálil Haláka mezi betony a následně mazácky vybídl ke skórování Plekance, který se nemýlil. Zřejmě tak zavřel pusu všem pochybovačům, kteří tvrdili, že už je na olympiádu starý. Velkou pochvalu si zaslouží i Tomáš Vokoun, který náš tým dlouho držel nad vodou, hlavně při nájezdu Pálffyho gól doslova visel ve vzduchu.

shorttrack
    Shorttrack

Česká naděje Kateřina Novotná nepostoupila do semifinále závodu na 500 metrů. Ve čtvrtfinálové jízdě obsadila třetí místo a celkově skončila dvanáctá. Závod opanovala Číňanka Wang Meng, která obhájila zlato z Turína. Pro stříbrnou medaili si dojela Kanaďanka Marianne St. Gelaisová a třetí byla Italka Arianna Fontanaová.

Rychlobruslení     Rychlobruslení

Americký rychlobruslař Shani Davis vyhrál závod mužů na 1 kilometr. Stříbro vybojoval Korejec Mo Te-pom a bronz další reprezentant Spojených států Chad Hedrick. Vítěz startoval v poslední rozjížďce a vytvořil rekord okruhu 1:08,94. Na obou mezičasech sice na Mo Te-poma ztrácel, ovšem v cíli byl o 18 setin dříve.

Saně     Saně

Závod sáňkařských dvojic vyhrála dvojice rodinná - bratři Andreas a Wolfgang Lingerové z Rakouska. Druzí s odstupem 264 tisícin sekundy dojeli Andris a Juris Šicsovi z Lotyšska. Třetí byli Němci Patric Leitner a Alexander Resch, tedy olympijští vítězové ze Salt Lake City.  Jediní čeští reprezentanti, nováčci na olympijských hrách Luboš Jíra s Matějem Kvíčalou dojeli na osmnáctém místě.

Half pipe     Half pipe

Závod snowboardistů na U-rampě vyhrál Shaun White a obhájil zlato z Turina. Američan v druhé finálové jízdě předvedl bezvadný výkon, který okořenil unikátním skokem Double McTwist 1260, ziskem 48,4 bodu ustanovil White olympijský rekord. Druhý skončil s odstupem 3,4 bodu Fin Peetu Piiroinen a bronz vybojoval další Američan Scott Lago.

Těšíte se na ZOH 2010 ve Vancouveru? Co říkáte na šance českých sportovců? A co ten časový posun, jak se s ním vyrovnáváte?  Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.