Vyzkoušejte si operaci kolene online

Led 18, 2010

  Operace kolenního kloubu
    Operace kolenního kloubu "z první ruky"
 

    Jaké hry jsou vaše nejoblíbenější? Jsou to závodní tituly, strategie, simulátory, nebo snad RPG? Ano, tyhle hry zná většina lidí, jenže pak ještě existuje jedna sorta her, tyhle tituly nejsou zábavou pro nejširší veřejnost, jsou to spíš takové chuťovky. A jednou z nich je třeba i online hra, která vás pasuje do role  ortopeda.

    A to je jistě velmi zajímavá změna, protože hráči už bývají po letech her zmlsaní. Už zažili jaké to je kosit nepřátele kulometem v první linii, už zažili v kůži kapitána fotbalové reprezentace chuť vítězství na mistrovství světa. už vědí jaké to je řítit se v kokpitu monopostu F1 šílenou rychlostí úzkými uličkami Monte Carla. Jenže v této hře se dostanete na operační sál a budete se aspoň na chvilku cítit jako primář Sova v podání Ladislava Chudíka v Nemocnici na kraji města.

    Dnes na vás totiž čeká operace kolene, konkrétně totální endoprotéza kolenního kloubu, tedy úkon, který se v dnešní době stává již rutinním zákrokem. Vše uvidíte z prvního pohledu, tedy reálně jako kdybyste byli právě operujícím lékařem. Ovšem nemusíte se ničeho bát, hra vás instruuje a navádí jak co udělat. Nemusíte se bát, že byste něco zkazili, většina věcí funguje automaticky na principu point-and-click, který známe z běžných her. Možná se ptáte k čemu je tedy hra, kde je všechno nalinkované od začátku až do konce. Odpověď je snadná. Právě díky tomu se můžete soustředit na úkon, který právě provádíte a uvědomit si, že vyměnit kolenní kloub není nic snadného a že to má k lehké práci hodně daleko. Věděli jste třeba, že jsou k této operaci kromě tradičních skalpelů potřeba i takové nástroje jako je třeba vrtačka, kladivo, nebo pilka? Hra vás provede operací krok za krokem a u každého kroku detailně vysvětlí proč děláte to co zrovna děláte. Jako červená nit se hrou táhne série několika kvízových otázek, na které průběžně odpovídáte. Otázky jsou v angličtině, takže si kromě biologie procvičíte i cizí jazyk. Za správnou odpověď nezískáváte žádné body, za špatnou žádné neztrácíte. Stejně jako ve hře - není tu žádný časový limit, žádné body, žádný žebříček nejlepších - ostatně stejně jako v reálném životě.

     Osobně bych si přál aby her jako je tato přibývalo. Lidé mají o práci lékařů často velmi zkreslené představy, z operací mají strach, který pramení z neznáma. Pokud ale budou mít možnost si "naživo osahat" celou operaci, pochopí mnohá tajná zákoutí a strach začne ustupovat. Nejsem ale snílek a vím moc dobře, že takových her bude i nadále jako šafránu, prim totiž hrají tituly, které jsme jmenoval na začátku dnešního postřehu. A tak až vás jednou omrzí to věčné střílení (ať už vojáků nebo gólů) zkuste si třeba jen tak zcela výjimečně odoperovat koleno (samozřejmě jen virtuálně).

    P.S. v komentářích na herních serverech se u této hry často spekuluje jestli nemá nějaký "druhý level" Někteří tvrdí, že ano, prý se v něm koná jiná operace, sám jsem se do něj ale nedostal, takže si myslím, že se jednalo jen o plané chlubení některých jedinců. Pokud ale máte jistotu, že další level existuje, neváhejte a podělte se s ostatními čtenáři našeho webu a napište nám do diskuse.

     Co říkáte na tuto hru? Zaujalo vás operování kolene? Myslíte si, že jsou podobné hry důležité, nebo je jejich hraní jen ztrátou času? Napište nám o tom! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.