Příčina poruchy LHC je známá

Říj 17, 2008

  3D model poškozené části
    3D model na kterém je vidět poškozené místo (znázorněno červeně)
 

    Spekulace skončily! Od chvíle, kdy CERN odstavil LHC z provozu začali lidé spekulovat nad jedinou otázkou - proč? Provozovatel LHC dlouho všechny uklidňoval, že se nemají čeho bát, ale jasný důkaz stále chyběl. Ve skutečnosti byl na dosah výzkumníků, ale ti se k němu nemohli dostat. Oblast, ve které se skrývaly odpovědi na všechny otázky totiž byla neustále podchlazena na teplotu okolo absolutní nuly (přesněji na -271°C) a jakýkoliv její průzkum byl zhola nemožný. Teprve až před pár dny se podařilo blok 34 ohřát na přijatelnou teplotu -12°C a vědci tak mohli konečně zjistit, kde byl zakopaný pes.

    Zjistilo se, že příčinou poruchy z 19. září byl vadný elektrický spoj, k mezi dipólem a kvadrupólem. V tomto místě proud o intenzitě 9 000 ampérů proděravěl stěnu chladícího tunelu takže ochlazovací médium - kapalné helium začalo unikat do tělesa tunelu. Měřící přístroje okamžitě zjistily, že je něco v nepořádku a během chvilky byl celý kolos odpojený z provozu.

    Vadný spoj teď čeká oprava, ale na tu se příliš spěchat nemusí. LHC by se totiž měl rozběhnout až na jaře roku 2009. Důvod je prostý. Ochladit blok 34 mnoha desítkami tun kapalných plynů zpátky na teplotu blízko absolutní nuly není práce ze dne na den, vyžádá si minimálně měsíční mravenčí práci. Problém ale je, že se blíží zima - energeticky nejnáročnější období celého roku, kdy razantním způsobem stoupá spotřeba elektrické energie. LHC by ale pro znovuzchlazení a následný provoz pro sebe"vycuclo" ze sítě až příliš mnoho energie.

Přečtěte si všechny články o Large Hadron Collideru

    Pokud máte zájem, můžete si přečíst tuto tiskovou zprávu (v Aj), kde CERN popisuje veškeré detaily ohledně nehody z 19. září. Přitom zároveň všechny uklidňuje, že ani tato porucha v žádném případě neohrozila bezpečnost Země. Podle mého názoru je tato porucha naopak velice užitečná. Prokázala totiž, že měřící a kontrolní mechanismy fungují na výbornou a při sebemenším riziku raději celý megapřístroj odpojí z provozu než aby riskovali. Doufám, že tato zkušenost uklidní i ty nedůvěřivce, kteří se stále na LHC dívají přes prsty.

    Jaký máte názor na Large Hadron Collider? Máte z jeho provozu strach, nebo se těšíte na nové objevy? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.