LOH - 9. den - Michael Phelps zkompletoval svou sbírku

Srp 17, 2008

Michael Phelps se v Pekingu stal plaveckou legendou
    Michael Phleps a jeho osm zlatých olympijských medailí

Devátý den olympiády byl tím posledním, kdy ve Vodní kostce ještě poměřovali své síly nejlepší plavci světa. A musím uznat, že loučení to bylo opravdu velice stylové.V posledním ze všech závodů totiž nastoupil Michael Phelps k poslednímu olympijskému plaveckému finále - štafetě na 4x100 metrů polohově. Závod byl znovu nádherným sportovním galapředstavením a po několika výsledkových zvratech nakonec jako první dohmátl Američan Lezak, čímž spolu s Peirsolem a Hansenem vybojoval už osmou zlatou pekinskou medaili pro Michaela Phelpse. I toto zlato bylo okořeněno světovým rekordem.
    Ještě předtím než Phelps vylovil své osmé zlato z pekingského bazénu, strhlo se ve Vodní kostce několik zajímavých soubojů. Jako první vyrazily na své finále ženy v nejkratším plaveckém sprintu - 50 metrů volným způsobem. Tady byla nejlepší Britta Steffenová, která porazila i Američanku Torresovou.
    Finálový plavecký závod mužů na 1500 metrů vyhrál  Tunisan Oussama Mellouli, který porazil světového rekordmana Granta Hacketta z Austrálie.
    Australanky obhájily v novém světovém rekordu zlaté olympijské medaile z Atén v polohovce na 4x100 metrů.  Druhé skončily Američanky a na třetím místě doplavaly domácí Číňanky.

Ženský maratón vyhrála Rumunka Constantina Tomescuová časem 2:26:44. Druhá skončila Keňanka Catherine Nderebaová, třetí domácí Číňanka Čou Čchun-siou.
    Zuzana Hejnová zaběhla v rozběhu na 400 metrů překážek čas 55,91, což jí stačilo na třetí místo a přímo se kvalifikovala do semifinále.
    V hodu kladivem nenašel přemožitele Slovinec Primož Kozmus. Výkonem 82,02 metru vybojoval pro svoji zemi první zlatou atletickou medaili v historii.
    Ruska Gulnara Galkinová-Samitovová vyhrála závod na 3000 metrů steeplechase žen v novém světovém rekordu 8:58,81minuty. Vůbec poprvé se tak ženská stýplařka dostala pod devět minut.
    Závod na 100 metrů žen ovládly Jamajčanky. Shelly-Ann Fraserová zvítězila v čase 10,78. Stříbrné medaile obdrží její krajanky Simpsonová a Stewartová, které nerozsoudila ani cílová kamera a obě tak doběhly ve stejném čase.
    Výškaři Tomáš Janků a Jaroslav Bába překonali v kvalifikaci výšku 229 centimetrů. Oba postoupili do úterního finále. Oba čeští reprezentanti neshodili laťku ani jednou a Bába si dokonce o centimetr vylepšil své letošní maximum.
    Ženský trojskok vyhrála Francoise Etoneová Mbangová z Kamnerunu. Stříbro získala Řekyně Hrysopiyi Devetziová, bronz brala Ruska Tatiana Lebeděvová.
    Finále závodu na 10 000 metrů mužů vyhrál Etiopan Kenenisa Bekele. Druhý doběhl jeho krajan Sileshi Sihine, třetí Keňan Micah Kogo.

Český střelec Václav Haman se do finále střelby z libovolné malorážky na 3x40 ran bohužel nepodívá. V kvalifikaci totiž obsadil až 23. místo. Na postup mu chybělo pouhých 7 bodů.

O pouhé 4 setiny sekundy ztratil český dráhový cyklista Adam Ptáčník možnost podívat se do finále závodu na 200 metrů. čas 10,569 sekundy bohužel nestačil.
    Olympijskou vítězkou ve stíhacím závodě na 3 km se v Pekingu stala Britka Rebecca Romerová. Kuriózní je, že tato žena ještě v Aténách reprezentovala Velkou Británii jako veslařka a byla členkou stříbrné párové čtyřky.

Ruské tenistky si podmanily stupně vítězů v Pekingu. První místo obsadila Jelena Dementěvová, druhá byla její krajanka Dinara Safinová a v utkání o bronz vyhrála Vera Zvonarevová.
    Jelena Dementěvová navíc s krajanku Dinaru Safinovou vybojovala zlaté medaile i v olympijské dvouhře. Plně tak využily zaváhání obou sester Williamsových.
    Španěl Rafael Nadal se stal olympijským vítězem v tenisové dvouhře. Ve finále si poradil s chilským reprezentantem Fernandem Gonzalesem po setech 6:3, 7:6 a 6:3.

Japonka Kaori Ičová obhájila v zápasu žen kategorie do 63 kilogramů ve volném stylu olympijské zlato. Ve finále porazila Rusku Kartašovovou.

České basketbalistky prohrály poslední zápas ve skupině s domácí Čínou 63:79. Patří jim proto až čtvrtá pozice. Ve čtvrtfinále se  střetnou se s Austrálií.

Jaký máte názor na průběh olympiády v Číně? Kdo z našich reprezentantů získá ještě zlato? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.