Taková menší brigádička

Dub 17, 2008

  Takhle vypadá 75 kilogramů papíru
    75 kilo papíru z podhledu
 
  Vyjde to na čtyři pořádné sloupečky
    Z jednoho sloupu vznikly čtyři úhledné komínky.
 

    Dneska to už vypadalo, že v práci nic neuděláme. Žádné ze tří témat, která jsem si na dnešní den připravil neprošla schvalovacím procesem a náhradní téma nikde nebylo. Stačilo se ale jen trochu rozhlédnout po studiu a hned nám bylo jasné, že práce bude. Volbu na co se vrhnout za nás vyřešilo samo slunce, které se nám v tu chvíli opřelo do oken a zasvítilo přímo na asi jeden a půl metru vysoký sloup novin.

    Už dlouho jsem sám sobě lhal, že "to jednou odvezeme", ale halda utěšeně narůstala a po přiložení každého dalšího výtisku hrozila zřícením. Rozhodli jsme se tedy zasáhnout a po kratičké zastávce doma pro nůžky a provaz jsme začali z novin dělat úhledné balíčky. Po pár desítkách minut jsme měli koš, ve kterém noviny dříve stávaly, prázdný a na zemi ležely čtyři úhledné komínky, ve kterých bylo naskládáno všech sedm balíků. Když jsme vyprazdňovali koš, tak jsme na jeho úplném dně našli Jihlavské listy s datem 16.11.2006. Tahle více než metr a půl vysoká hromádka tedy rostla něco kolem roku a půl.

    Nastalo nerudovské dilema "Kam s ním". Možnost zlikvidovat papír v kontejnerech na separovaný odpad se nám zdála nefér vůči ostatním lidem, kterým bysme naší dávkou zaplnili půlku sběrné nádoby. Volba tedy padla na sběrný dvůr v Jihlavě. Další otázka byla jak dostat noviny z prvního patra k autu. Můj návrh vyházet je nenápadně z oken, dole je sebrat a naložit do auta bohužel neprošel, protože pod okny pořád postávaly důchodkyně se svými uštěkanými psy. Museli jsme tedy vzít balíky do rukou a přes celou budovu je nanosit do auta zaparkovaného na dvoře. Balíky jsme naložili do našeho Clia a vydali se na cestu. Sběrný dvůr jsme našli poměrně snadno a pak stačilo papír jen vynosit a váhu a divit se. Ačkoliv se to nezdálo, jednalo se celkem o 75 kilogramů papíru.

    Na závěr všeho nám pracovnice sběrného dvora sdělila, že za papír dávají 50 haléřů za kilogram. Jednoduchou matematikou tak došla k tomu, že nám vyplatí celých 37,50 Kč. Když jsem přišel do auta za kolegou a ukázal mu ty drobáky tak jen utrousil: "No, když se šábneme na půl, tak je to tak akorát na benzin." Oba jsme se tedy podělili co nejrovnějším dílem a vyrazili do studia s hřejivým pocitem, že jsme dneska aspoň něco udělali a že máme zase na nějaký ten rok a půl vystaráno.

    Taky jste se někdy dostali k tomu, že jste odváželi větší množství papíru, které se vám doma, v kanceláři, nebo na chatě nashromáždilo za několik měsíců? Překvapilo Vás třeba jak staré výtisky jste tam objevili? Hodili jste to do sběrných kontejnerů, nebo jste zkusili stejně jako my sběrný dvůr? Napište nám o tom, využijte k tomu tento diskusní panel.