LOH - 8. den - Kde jsou hranice lidských možností?

Srp 16, 2008

Jamajčan Usain Bolt vyhrál královskou atletickou disciplínu v úžasném čase
    9 sekund a 69 setin sekundy! To je nový světový rekord v běhu na 100 metrů o který se postaral Jamajčan Usain Bolt .

Pro některé sportovní fanoušky začala olympiáda teprve včera. To totiž v Pekingu začaly atletické  boje v Ptačím hnízdě - tedy v hlavním olympijském olympijském stadionu. Už včerejšek ukázal, že se určitě máme na co těšit. Dnešek to jenom potvrdil.
    Už od rána bylo jasné, že vrcholem dnešního dne bude mužské finále v běhu na 100 metrů. Po semifinále sice vypadl jeden z kandidátů na zlato - Tyson Gay z USA, ale všichni další kandidáti se bez problémů kvalifikovali. Někteří si dokonce i v semifinálových bězích dovolili cíl jen zlehka vyklusat - měli totiž dostatečný náskok. To hlavní ale přišlo až na samotném konci celého dne. Velké finále nejrychlejších mužů planety vzrušovalo mysl všech sportovních fanoušků. Start se na první pokus podařil a už po polovině trati bylo jasné, že Jamajčan Usain Bolt dokáže zvítězit. Jeho náskok byl totiž až neuvěřitelně vysoký. Nakonec i on si dovolil posledních deset metrů jen zlehka vyklusat, podle televizních komentátorů dokonce i brzdil. I přesto se ale časomíra zastavila na hodnotě 9,69 sekundy. Usain Bolt tedy překonal svůj vlastní rekord o tři setiny sekundy. hned se rozpoutaly velké debaty ohledně jeho výkonu. Jaký by byl jeho čas, kdyby nevypustil závěr? 9,60? Nebo dokonce 9,50? Kde jsou vůbec hranice lidských možností na nejkratším sprintu? Jaký čas bude definitivní a nepřekonatelný? A jak je vůbec možné, že tenhle jamajský fenomén dokázal zaběhnout tak kvalitní čas i přesto, že se stovce věnuje jen krátce. Všem příznivcům atletiky se určitě už teď tají dech při představě co může nabuzený Bolt předvést při své parádní disciplíně - běhu na 200 metrů.

Kvůli světovému rekordu jsem se o něm nezmínil hned na začátku, i když by si to určitě zasloužil. Řeč je o českém skifaři Ondřeji Synkovi, který získal pro naší zemi další stříbrnou medaili! Synek během celé jízdy nepatřil mezi favority, ale v závěru se mu podařilo zabrat a nestačil jen na zlatého Nora Olafa Tufteho.
    Párová čtyřka veslařů jedoucí ve složení Vitásek, Doleček, Hanák, Jirka obsadila v dnešním B-finále čtvrté místo. Celkově tak obsadili 10. pozici.
    O fous lépe na tom byla česká veslařka Miroslava Knapková. Ta skončila ve skifařském finále na pátém místě, takže na medaili bohužel nedosáhla.
     Miroslava Knapková ale byla i po svém finále plná sil a s kolegyní Gabrielou Vařekovou dojela ve finále ženského dvojskifu  na šestém místě.
     Česká čtyřka bez kormidelníka ve složení Jan Gruber, Michal Horváth, Milan Bruncvík a Karel Neffe obsadila ve svém finále 5. místo.

I dnes pokračovaly souboje ve Vodní kostce. Jako první dosáhala na zlato Kirsty Coventryová ze Zimbabwe. Ve finále plaveckého závodu na 200 metrů znak vybojovala svojí vůbec první olympijskou zlatou medaili.
    O neuvěřitelné drama se v závodě na 100 metrů motýlek postaral plavecký fenomén z USA Michael Phelps. Na otočce po padesáti metrech byl až na sedmém místě a pro vítězství si plaval Srb Čavič. Jenže Baltimorská střela se nezvdala a díky nevídanému dohmatu ve vzduchu vybojovala své sedmé olympijské zlato, což jen vyrovnání Spitzova historického rekordu.
    Závod na 800 metrů volný způsob žen vyhrála Britka Rebecca Adlingtonová. Druhá skončila Italka Alessia Filippiová, třetí Dánka Lotte Friisová  Vítězka navíc stanovila nový světový rekord 8:14,10 minuty.

Zlato v závodě v chůzi na 20 kilometrů vyhrál Rus Valerij Borčin. Na druhém místě došel fenomén této disciplíny - Ekvádorec Jefferson Pérez.

Tyčkařka Kateřina Baďurová nezvládla kvalifikaci a do finále nepostoupila. Její neúspěch můžeme dávat za vinu hlavně dlouhé pauze, kterou způsobilo zranění vazů v koleni. Suverénně nejlepší výkon předvedla Ruska Jelena Isinbayevová, která skočila 460 centimetrů.

Do diskařského finále se nepodívá český reprezentant Jan Marcel. V kvalifikaci si totiž započítal jako nejlepší pokus hodnotu 59,52 metru a obsadil tak 28. místo. Kvalifikaci vyhrál Polák Piotr Malachowski - 65,94 metru.

Jan Sychra, který nás reprezentuje v disciplíně skeet se neprobojoval do finále. Český reprezentant měl dobrý nástup do obou kvalifikačních dnů, ale pak začal pokaždé nepochopitelně chybovat.

Cyklistka Lada Kozlíková skončila ve stíhacím závodu na tři kilometry na osmém místě. Ve čtvrtfinále ji po dvou třetinách trati dojela vítězka kvalifikace Wendy Houvenaghelová z Velké Británie.

Český skok do dálky bude mít po více než 70 letech v olympijském finále svého reprezentanta. Postaral se o to dnes Roman Novotný, který se kvalifikoval pokusem s hodnotou 794 centimetrů. Do finále proklouzl z posledního možného místa o jediný centimetr.

Jaký máte názor na průběh olympiády v Číně? Kdo z našich reprezentantů získá ještě zlato? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.