Nebezpečné smetí

Úno 16, 2009

  Vesmírná stanice ISS
    ISS má s kosmickým smetím v poslední době často problémy.
 

    Ne, nenechte se mýlit titulkem, v dnešním postřehu vás opravdu nechci nabádat k tomu abyste často vysypávali odpadkový koš, než se jeho obsah stane zdraví nebezpečným. Dnešní porci písmenek chci věnovat něčemu mnohem závažnějšímu. Ve čtvrtek vydaly agentury zprávu, že se posádka mezinárodní vesmírné stanice ISS musela schovat do připojeného modulu Sojuz kvůli tomu, že se ke stanici přiblížily úlomky ruského satelitu. Astronauti nakonec bez problémů celý incident přečkali, částice o velikosti asi 12 centimetrů se kolem ISS prohnaly ve vzdálenosti cca. 5 kilometrů rychlostí asi 32 000 km/h a nechaly se dál unášet po oběžné dráze Země. Na první pohled to vypadá jako ojedinělý případ, kdo však sleduje současné trendy letů do vesmíru pozorněji, ten bude opačného názoru. Ostatně dnes NASA zaznamenala, že se k ISS blíží další nebezpečný objekt a tentokrát mnohem větší.

     Jedná se o vojenský navigační satelit sovětské výroby s označením Kosmos 1275. Tenhle drobeček vyrobený v Omsku váží úctyhodných 810 kilogramů a v úterý 17.3. má kolem ISS proletět zhruba ve vzdálenosti 750 metrů! Narozdíl od čtvrtečního případu se ale NASA o problému  dozvěděla včas a v případě nouze by stanice mohla zažehnout své motory a třičtrtětunovému projektilu se vyhnout.

     Pojďme se ale vrátit k samotnému nadpisu. Možná se vám nezdá obvyklé spojovat výrazy jako smetí či odpadky s vesmírem, ale vězte, že to zdaleka není od věci. Naše planeta k sobě za miliardy let svou gravitací připoutala množství objektů, které se usadily na její oběžné dráze. Od 4. října 1957, kdy Sovětský svaz vypustil na oběžnou dráhu první umělou družici s dnes již legendárním názvem Sputnik-1, se prostor kolem Země začal dramaticky plnit. Samotných satelitů přibývá skoro geometrickou řadou, ale dokud jsou v provozu, nejsou ještě tolik nebezpečné. Horší je to s těmi vysloužilými. Dříve si nikdo se satelity, kterým už vypršela jejich lhůta, hlavu nelámal, nechaly se prost obíhat kolem Země s odůvodněním, že je tam přece dost místa. Lidstvo si tím jen zavařilo na pěkné problémy. Než se přišlo na to, že je mnohem bezpečnější nechat družice shořet v zemské atmosféře, usadilo se na naší orbitě docela pěkné stádečko bludných Holanďanů, kteří kdysi sloužili lidstvu, ale jejich mise už skončila. Zákonitě se musí stát, že se jejich dráhy začnou křížit. A kde je křížení, je i riziko srážky. Ať už mrtvých satelitů mezi sebou, nebo riziko srážky mrtvého satelitu s fungující družicí, ale někdy se může stát, že dojde i ke srážce dvou stále fungujících satelitů. Právě druhý případ nastal na začátku letošního února, kdy vysloužilý ruský satelit sestřelil družici projektu Iridium. Právě z něj se uvolnilo neuvěřitelné množství drobných projektilů, které krouží dál okolo Země a mění tak naši orbitu ve smetiště.

Přečtěte si všechny články o dobývání vesmíru

     Jak s tímto fenoménem moderní doby bojovat? Těžko! Ale chytré mozky z naší planety se přesto snaží vymyslet projekty jak uklidit v těsném okolí naší matičky Země. Jako scestný se jeví nápad vyslat na oběžnou dráhu družici, která by za sebou táhla jakousi kovovou síť, která by fungovala jako magnet na který se smetí nachytá a která by potom společně s nákladem shořela v atmosféře. Projekt má slabinu už jen v tom jak zkonstruovat a do kosmu dopravit tohoto magnetického rybáře. A druhý, mnohem závažnější, problém spočívá v tom, že by byl skoro úplně neúčinný. Většina těchto úlomků, nebo i satelitů totiž není ze železa a není tedy skoro (nebo vůbec) magnetická. Jako nadějnější se jeví možnost vyslat k velkým úlomkům rakety čekající na vyřazení a naplnit je vodou. Tento vodní granát by měl explodovat v blízkosti tohoto smetí a "spláchnout" je do atmosféry, kde neškodně shoří. Osobně se mi zdá tenhle projekt docela přitažený za vlasy, protože nikdy nikdo nic podobného nezkoušel, ale asi až budoucnost nám ukáže jestli je tento problém řešitelný, případně jak. Situace je ale vážná a musí se řešit. Další smetí už může mířit přesněji. 

    Jaké jsou Vaše názory na to, že se na oběžné dráze Země množí nepoužívané satelity a jejich úlomky, které ohrožují jak komunikační družice tak i třeba ISS? Co říkáte na projekty, které mají uklidit okolo Země? Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel. A pokud vás vesmír opravdu zajímá, rozhodně navštivte i nové diskusní fórum vesmir.thos.cz, které je určeno speciálně pro debaty o průzkumu vesmíru. Je jedno jestli jste amatér, který se ve vesmíru teprve rozkoukává, nebo zkušený znalec, rádi mezi sebou přivítáme všechny zájemce.