Na Marsu je možná opravdu život!

Led 16, 2009

  Povrch Marsu
    Pod povrchem rudé planety se možná skrývají nečekaná překvapení.
 

    Kdo si dneska zapnul jakékoliv zpravodajské médium asi nemohl minout zprávu od expertů agentury NASA, kteří uvedli, že v atmosféře Marsu objevili oblaka metanu. Pro někoho možná nezajímavá zpráva - co je přeci na tom, že se na nějaké planetě objevil nějaký plyn? Přesto tato zpráva mnoha lidem zvýšila srdeční tep. Mars už dlouho patří mezi kandidáty na místo, kde existuje mimozemský život. A právě dnešní objev dává těmto názorům pevný podklad.

     Metan je totiž unikátní plyn. Jeden atom uhlíku a čtyři atomy vodíku z něj dělají nejmenší z uhlovodíků, přesto má zásadní vliv pro posuzování obydlenosti cizích planet. Metan se totiž na Zemi vyskytuje v těchto případech: v podzemí jako hlavní složka zemního plynu, jako součást důlního plynu, nebo rozpuštěný v ropě. Najdeme ho i v tzv. bahenním plynu, který může za tajemné probublávání zatuchlých močálů. Jedním z jeho zdrojů je i vulkanická aktivita. Ovšem celých 90% všeho metanu na Zemi vzniklo úplně jinak. Buďto působením mikroorganismů, nebo rozkladem jejich těl, tedy biologickou cestou! Metan má ještě jednu důležitou vlastnost a to sice že v atmosféře nevydrží dlouho. Musí být tedy odněkud neustále doplňován - jinak z atmosféry rychle vymizí.

     Podle odborníků by za výskytem metanu v atmosféře Marsu mohly stát tzv. metanogeny - mikroorganismy, které (zjednodušeně řečeno) vylučují metan jako odpadní produkt svého metabolismu a měly by se ukrývat pod ledovým příkrovem rudé planety.

Přečtěte si všechny články o dobývání vesmíru

     Jistě, stále existuje možnost, že na metan Marsu pochází z vulkanických procesů, přesto si troufám říct, že se jedná o jeden z největších přímých důkazů existence mimozemského života. Všem je, doufám, jasné, že se zde nebavíme o žádných technologicky vyspělých Marťanech, ale spíše o organismech na bázi našich jednoduchých bakterií. Povrch planety pojmenované po římském bohu války sice už zkoumalo několik sond, které pátraly po životě, ovšem je možné, že jej prostě přehlédly. Mikroorganismů na Marsu pravděpodobně nebude mnoho, vždyť ani podmínky nejsou ideální, presto je existence života reálná. Vždyť i na planetě Zemi jsme už několikrát objevili život i tam, kde by ho nikdo nehledal. Mikroorganismy si lebedí v horkých sírových sopouších, které tryskají z mořského dna, ale i v kapičkách vody zamrzlých v kilometrovém sloupci ledu. Život si zkrátka vždycky najde díky své přizpůsobivosti cestu jak přežít. Proč by to tedy nemohlo být možné i na Marsu. Objev metanových oblaků možná odstartuje největší objev v historii zkoumání vesmíru. Nechme se překvapit co přinesou další dny, týdny, měsíce a roky.

     Jaké jsou Vaše názory na možnost, že by na Marsu existoval život? Myslíte si, že je možné,že existuje nějaká forma života i mimo platu Zemi? Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel. A pokud vás vesmír opravdu zajímá, rozhodně navštivte i nové diskusní fórum vesmir.thos.cz, které je určeno speciálně pro debaty o průzkumu vesmíru. Je jedno jestli jste amatér, který se ve vesmíru teprve rozkoukává, nebo zkušený znalec, rádi mezi sebou přivítáme všechny zájemce.