LOH - 7. den - Stříbro ze Šun-i

Srp 15, 2008

Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem vybojovali stříbrnou medaili
    Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem vylovili z pekingského kanálu Šun-i stříbrnou medaili.

Už je to týden od chvíle, kdy nad Pekingem vzplál olympijský oheň. Od té doby vybojovala Česká republika už dvě zlaté a dvě stříbrné medaile. Moment... něco Vám v tom počtu nesedí, že? Dvě medaile od Kateřiny Emmons a jedna od Davida Kosteleckého, že? Tak kde je ta čtvrtá? O tu se postarali až dnes naši deblkánoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem, kteří nestačili jen na fenomenální slovenskou bratrskou dvojici Hochschornerových.
    Naopak velkou smůlu měla ve svém závodě kajakářka Štěpánka Hilgertová. Po semifinále jí patřila třetí pozice, ale chyba na zrádném vodním bubnu mezi brankami 3 a 4 jí ve finále vzala veškeré naděje. Divákům u obrazovek určitě zatrnulo, když viděli, že Štěpánka jede dlouho s hlavou pod vodou. Nakonec se ale eskymáckým obratem dostala zpátky, ale 150 trestných vteřin už bohužel neměla šanci dohnat.

V plaveckém bazénu byl dnes brzy ráno nejprve na programu závod žen na 200 metrů prsa. V něm byla nejlepší Američanka Rebecca Soniová, která vyhrála v novém světovém rekordu časem 2:20,22 sekundy.
    Její krajan Ryan Lochte triumfoval v závodě na 200 metrů znak. Také on si kromě zlaté medaile vybojoval i nový světový rekord.
    I další zlato se zalesklo na krku Američana. Nikoho asi nepřekvapí, že vítězem duelu na 200 metrů polohově se stal Michael Phelps, který tak má na svém kontě už šest zlatých olympijských medailí.

České basketbalistky si v pohodě poradily s reprezentací Nového Zélandu a zajistily si tak postup do čtvrtfinále olympijského turnaj.

Blíží se druhá polovina Her a to znamená, že se ke slovu dostanou atleti. Jako první zasáhli do bojů sprinteři na 100 metrů, přičemž největší favoriti Tyson Gay, Asafa Powell i Usain Bolt dokázali svůj nadhled a do cíle prakticky doklusávali. To se ovšem nedá říct o jediném českém zástupci. Lukáš Milo zaběhl čas 10,52 a ze 46. místa pro něj postup nebyl možný.
    Nedařilo se ani sedmibojařce Denise Ščerbové, která se po dvou disciplínách krčila na 36. místě a tak raději dobrovolně závod opustila. Asi to bylo správné rozhodnutí. Nač mrhat síly v marném boji, když její hlavní disciplína skok do dálky ji teprve čeká.
    Z kvalifikace nepostoupil ani kladivář Lukáš Melich, kterému chybělo sedm a půl metru aby se mohl kvalifikovat do finálových bojů.
    První velké atletické finále vyhrál polský koulař Tomasz Majewski vrhem do vzdálenosti 21,51 metru. Senzací byla totální ztráta formy nebo koncentrace jednoho z favoritů - Američana Adama Nelsona, který si ve finále nepřipsal ani jeden platný pokus, ačkoliv vládne letošním vrhačským rekordním tabulkám.
    Komu se naopak dařilo byla česká diskařka Věra Cechlová. Ta si už svým prvním hodem v kvalifikaci řekla hodně hlasitě o finálovou účast a nakonec hodem 61,61 metru obsadila deváté místo.
    V Pekingu ale doskákala česká trojskokanka Martina Šestáková. Kvalifikaci totiž nezvládla a kvůli absenci platných pokusů nemá na postup do finále nárok.

Američanka Nastia Liukinová získala zlatou medaili ve gymnastickém víceboji. Druhá skončila další Američanka Shawn Johnsonová a třetí Číňanka Jang I-lin. Česká gymnastka Kristýna Pálešová skončila 21.

Čeští střelci Miroslav Varga a Tomáš Jeřábek na olympiádě končí. V libovolné malorážce na 60 ran vleže obsadili 29. resp. 46. místo. Titul bral Ukrajinec Artur Ayvazian.

Hry mají další dopingové hříšníka. Kim Čong-so z KLDR, který byl druhý ve střelbě z libovolné pistole  a vietnamská gymnastka Thi Ngan Thuong Do naopak skončila v kvalifikaci až na posledním místě. V případě Korejce šlo o látku propranolol, který snižuje tepovou frekvenci a mírní třes rukou. Vietnamka měla v těle snáze omluvitelné diuretikum furosemid, které je mezi sportovci známé jako ideální maskovací prostředek pro jiné zakázané látky. Často se ale vyskytuje v různých lécích.

Velice úspěšně vstoupil do bojů ve skeetu Čech Jan Sychra. Po prvních střelách mu patřilo dělené první místo, ovšem postupem času se propadl až na 18. místo, kde zůstane až do zítřka, kdy bude střelecká soutěž pokračovat dalšími dvěma sériemi.

Čeští střelci Martin Podhráský a Martin Strnad nezvládli střelbu z rychlopalné pistole na 25 metrů. Po úvodním dnu kvalifikace uzavírají pořadí střelců.

Párová čtyřka David Jirka, Jakub Hanák, Milan Doleček a Petr Vitásek obsadila ve svém semifinále první nepostupové místo. Bude je tak čekat finále-B, neboli malé finále.
    Takzvané malé finále dnes odjela i dvojka bez kormidelníka Václav Chalupa, Jakub Makovička. Čechům postup do bojů finále  utekl o sedm desetin sekundy. Ve své poslední jízdě dojeli druzí a celkově obsadili osmé místo.

Česká dráhová cyklistika přišla o svou reprezentační trojici Tomáš Bábek, Adam Ptáčník, Denis Špička. Ti totiž v dnešní kvalifikaci obsadili 11. místo. Na postup chyběly 3 desetiny sekundy.
    Naopak Lada Kozlíková dokázala ve stíhacím závodě dráhových cyklistek obsadit časem 3:39,561 minuty osmé místo a postoupila tak do finále.
    První finále dráhových cyklistů vyhráli v týmovém sprintu Britové Chris Hoy, Jason Kenny a Jamie Staff. Za sebou nechali i své věčné rivaly Francouze, které ještě nikdy v historii olympiády nedokázali porazit.

Jaký máte názor na průběh olympiády v Číně? Kdo z našich reprezentantů získá ještě zlato? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.