5. den fotbalového MS - Fotbal se hraje až do konce, bratia

Čer 15, 2009

Ján Mucha
    Slovenský brankář Ján Mucha smutně sleduje míč ve své síti, který vzal jeho týmu naději na tři body.

Dnešní den nabídl tři duely a padlo v nich 5 gólů. I když byla k vidění i jedna bezbranková remíza myslím, že jsme viděli jeden z nejzajímavějších dní, které nám zatím jihoafrický šampionát nabídl. Fotbal s sebou totiž konečně přinesl příběhy, o kterých se může živě diskutovat. Ať už je to nečekaná ztráta slovenského vedení, nebo těsná výhra Brazilců nad outsiderem.

Nový Zéland - Slovensko 1:1 (0:0)
    Slováci nehráli špatně. To je nutné říct hned na začátku. Přesto měli ze začátku trochu respekt. Ne před soupeřem, ale před samotným mistrovstvím. není se co divit, naši východní sousedé jsou na závěrečném turnaji poprvé a tak jsme si na první šance museli chvilku počkat. Když se podařilo Vittekovi v 50. minutě, začal jsem věřit, že se už Slováci o vedení nenechají připravit. Nový Zéland po celý zápas a ve druhé půli obzvlášť neměl mnoho šancí. Přesto se v závěru nadechl k finiši. Smeltz nejprve v 88,. minutě v nadějné pozici hlavičkoval vedle a následně rozhodčí nastavil 3 minuty. Jasná situace, řeknete si možná. Ale kdepak. Slováci se z této lekce nepoučili a proto přišel v 93. minutě trest. Volný Reid si naskočil na centr, který poslal přesně k tyči Muchovy branky. Slováci se tak museli smířit s tím, že ztratili dva body. A jestli pomýšleli na postup ze skupiny tak touhle chybou si celou situaci velmi zkomplikovali.

Pobřeží Slonoviny - Portugalsko 0:0 (0:0)
    Není 0:0 jako 0:0. Duel Portugalců se Slony nabídl o poznání kvalitnější podívanou než zápas Uruguay - Francie ačkoliv brankový výsledek byl totožný. Samozřejmě, k ideálu to mělo daleko, ale když si vzpomenu například na Ronaldovu luxusní dalekonosnou střelu do tyče, přeběhne mi mráz po zádech. Je skutečně škoda, že mistrovství zatím nenabídlo takových okamžiků víc. Ronaldo navíc roztrhal na prach spekulace, že by míč Jabulani byl ke střelám z velké vzdálenosti nevhodný. Stále se ale ani jeden tým nemohl střelecky prosadit. Jestli se ale mám zmínit ještě o někom, pak je to bezesporu Didier Drogba. Tento útočník z Pobřeží Slonoviny nastoupil do utkání až ve druhém poločase, ale před jeho obětavostí se sluší smeknout. Do zápasu naskočil pouhých 11 dní poté co si zlomil ruku - jeho start musela posvětit FIFA, která schvalovala jeho speciální dlahu zpevňující útočníkovu ruku.Remíza z úvodního zápasu svědčí oběma týmům a šance na postup ze skupiny pro oba stále žije - o všem rozhodnou další zápasy.

Brazílie - KLDR 2:1 (0:0)
    Souboj možná největšího favorita celého mistrovství s největším outsiderem. Jasná záležitost? Byla by, kdyby Korejci nesáhli k tomu, co slabým týmům proti favoritům pomáhá - k totální defenzivě. Jejich obranný blok byl velkým problémem i pro míčové kouzelníky z Jižní Ameriky. Dvě branky Brazílii uklidnily, ovšem snížení skóre v podání Koreje v samotném závěru zápasu mělo varovný význam - pozor, jsme tady a nebojíme se vám. Byla to sice asi jediná útočná akce Korejců, ovšem skončila brankou. Na nějaké drama ale už bylo přecijen pozdě. Korejci ale ukázali jednu důležitou věc - že rozhodně nebudou ve skupině fackovacím panákem, jak se původně čekalo.

Jaký máte názor na průběh mistrovství světa v JAR? Kdo ho vyhraje? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.