Martina Sáblíková
    Radost Martiny Sáblíkové a jejího trenéra Petra Nováka.

Naše země má první zlato z Vancouveru! O vybojování nejcennějšího kovu se postarala rychlobruslařka Martina Sáblíková, která tak dokončila svou téměř pohádkovou cestu. Její podmínky k trénování jsou totiž mimořádně špatné, protože v ČR zatím nestojí žádná profesionální rychlobruslařská dráha.

Severská kombinace    Severská kombinace

Svůj závod zahájili třetí olympijský den sdruženáři. V první fázi nejdále doletěl Fin Janne Ryynänen, který po přepočtu získal na své pronásledovatele o víc než 30 sekund. Nejlepší Čech, Pavel Churavý měl na svém kontě po skokanské části 99,5 metru se ztrátou 12 sekund na medaili. Jenže běžecká část udělala ve startovním poli další změny. Závod nakonec vyhrál Francouz Jason Lamy Chappuis, Churavý doběhl dvanáctý a Tomáš Slavík obsadil dvacáté místo

biatlon    Biatlon

Velmi nečekané složení medailistů přinesl závod ve sprintu na 10 kilometrů. Zlato bral při svém prvním olympijském startu Francouz Vincent Jay, druhý skončil Nor Emil Hegle Svendsen a třetí Chorvat Jakov Fak. Nejlepší český reprezentant, Michal Šlesinger, obsadil 18. místo. Start se mu podařil a první střelba byla bezchybná, ovšem při té druhé minul prostřední terčík, což se v konečném součtu projevilo upuštěním elitní desítky.

rychlobruslení    Rychlobruslení

Konečně! Nenapadá mne jiné slovo, které by lépe charakterizovalo to ukrutné čekání České republiky na olympijskou medaili v rychlobruslení. Martina Sáblíková nastoupila krátce před půlnocí do závodu na 3 000 metrů.Los jí rozhodně nepřál. Ze čtyř posledních jízd, kde závodí ty nejlepší byla nasazená hned do té první. Nevěděla tedy jaké tempo nastavit, naopak soupeřky mohly s jejím časem kalkulovat. Podle plánu trenéra Nováka stačilo k úspěchu zajíždět každé kolo za zhruba 31 sekund. Martině se to dařilo a když dokončila v novém rekordu oválu 4:02,53, ona i její trenér se radovali. Už to bylo velmi dobré znamení, ale stále čekalo na startu šest elitních bruslařek. V podstatě všechny během svých jízd dosahovaly v první polovině trati lepších časů než Martina, někdy dokonce o víc než vteřinu, ovšem jakmile přišla druhá fáze závodu, všem zatuhly nohy a jejich kola se začala protahovat. Zatímco Martinino nejhorší kolo trvalo 32,01 sekund, u soupeře to bylo minimálně o sekundu horší. V součtu pak nakonec závodnice, která vyrostla na přírodním ledě zvítězila nad ostatními o 2,1 sekundy! To je náskok, který se v rychlobruslení hned tak nevidí, ostatně další závodnice mezi sebou měly jen desetinové rozdíly. Zásluhou Martiny Sáblíkové tak České republika získala z vancouverské olympiády první medaili a hned z toho nejcennějšího kovu!

boule
    Moguly

Dnes zasáhli do hrbolaté dráhy se dvěma skokanskými můstky muži. Sítem kvalifikace neprošel Lukáš Vaculík, který skončil šestadvacátý. V samotném závodě pak k velké radosti domácího publika triumfoval Kanaďan Alexandre Bilodeau. Kanada se tak dočkala prvního zlata z olympiády, kterou sama pořádala. Na letních hrách v Montrealu 1976 a zimní olympiádě v Calgary 1988 totiž vyšla naprázdno. Bilodeau dostal od rozhodčích za finálovou jízdu 26,75 bodu a o 17 setin porazil obhájce olympijské medaile Dalea Begg-Smithe z Austrálie.

Saně     Saně

Závody sáňkařů přepisovaly historické olympijské tabulky. Vítěz, dvacetiletý Felix Loch z Německa, se totiž stal nejmladším olympijským vítězem v historii. Druhý skončil jeho krajan David Möller. Na třetím místě dojel italský fenomén Armin Zöggeler, pro kterého to byla už celkově pátá olympijská medaile. Čechům se příliš nedařilo. Ondřej Hyman skončil pětadvacátý a jeho bratr Jakub ještě o tři místa hůř.

Těšíte se na ZOH 2010 ve Vancouveru? Co říkáte na šance českých sportovců? A co ten časový posun, jak se s ním vyrovnáváte?  Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.