ISS chystá rozšíření posádky

Lis 14, 2008

  Posádka mise STS-126
    Posádka raketoplánu Endeavour pro misi STS-126.
 

    Národní agentura pro letectví a kosmonautiku plánuje další let raketoplánu k vesmírné stanici ISS. Mise s kódovým označením STS-126 má jako hlavní úkol dopravit k mezinárodní stanici několik zařízení do nákladního modulu Leonardo. Tento válec si můžeme představit jako jakýsi sklad a zároveň malou továrničku, která se stará o zdravé prostředí na stanici. Právě k tomu by měly napomoci i dvě speciální desky na ohřev jídla nebo jakási vesmírná posilovna, kde budou kosmonauti dohánět svalový deficit, který se ve vesmíru musí projevit.

     Hlavní úkol raketoplánu Endeavour je rozšířit počet členů na stanici na šest. Proto bude mít na své palubě i speciální přístroj, který dokáže filtrovat a chemicky čistit lidskou moč tak aby byla zdravotně nezávadná. Díky tomuto přístroji poklesne nutnost častého zásobování stance životodárnou tekutinou. Podle testů, které odborníci provedli ještě na Zemi se nedá poznat, že je voda vyrobená z moči. Má prý jen údajně lehký jodovitý nádech, jinak je prý plně srovnatelná s pramenitou vodou.

     Mise, kterou vede kapitán Chris Fergusson by měla odstartovat z Kennedyho vesmírného střediska v noci z pátku na sobotu asi pět minut před druhou hodinou SEČ. Podle meteorologů existuje  70% šance, že se start podaří. Celá mise by měla trvat patnáct dní.

Přečtěte si všechny články o dobývání vesmíru

     Posádku tvoří již zmiňovaný kapitán mise Chris Fergusson. Endeavour bude pilotovat Eric A. Boe. Na palubě je kromě nich tito specialisté: Stephen G. Bowen, Robert S. (Shane) Kimbrough, Heidemarie M. Stefanyshyn-Piper, Donald R. Pettit  a Gregory Chamitoff.

     Jaké jsou Vaše názory na další misi k ISS? Fandíte projektu mezinárodní vesmírné stanice?  Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel. A pokud vás vesmír opravdu zajímá, rozhodně navštivte i nové diskusní fórum vesmir.thos.cz, které je určeno speciálně pro debaty o průzkumu vesmíru. Je jedno jestli jste amatér, který se ve vesmíru teprve rozkoukává, nebo zkušený znalec, rádi mezi sebou přivítáme všechny zájemce.