Kosmický "popelář" Leonardo se chystá na další misi

Srp 14, 2009

  Logo mise STS-128
    Logo mise STS-128
 

    Ano, uznávám, že nazývat výtvor Italské vesmírné agentury, člena ESA, popelářem je hodně nadnesené, nicméně při vymýšlení názvu postřehu se mi tahle drobná paralela vetřela do mysli a nechtěla ven. Jeden z hlavních úkolů modulu Leonardo totiž spočívá v odstraňování odpadků z ISS. A právě tohle je jedním z hlavních úkolů nadcházející raketoplánové mise s označením STS- 128.

    Máte pravdu, tahle mise určitě nebude veřejností tolik sledovaná jako předchozí, při kterých se ISS rozrůstala o další solární panely, nebo o japonskou laboratoř Kibó, na druhou stranu se ale jedná o jednu z posledních příležitostí vidět na vlastní oči start raketoplánu a pak o tom s nostalgií v hlase vypravovat dětem. I přesto ale mise STS-128, která odstartuje už 25. srpna, stojí za zmínku. Pojďme si tedy představit její hlavní úkoly.

    Jak jsem už napsal výše, prvořadým úkolem je dopravit k mezinárodní vesmírné stanici modul Leonardo. Tento válec, který využívá moderní ochranu proti meteoritům i nechtěnému teplu má vnitřní objem 31 m3 a do kosmu může nést až 9 tun nákladu. Do kosmu ho vynese raketoplán ve svém nákladovém prostoru a pomocí své mechanické ruky ho připojí k jednomu ze spojovacích uzlů. Hlavní úkoly modulu jsou dva - dopravit na ISS náklad, zásoby a vědecké přístroje a za druhé, když se z něj všechno užitečné vystěhuje, čeká ho naplnění věcmi, které už na ISS nejsou potřeba. Jen stěží se můžeme vyhnout označení odpadky. Když mise skončí, ruka raketoplánu modul odpojí od stanice, naloží ho zpátky do nákladového prostoru a po přistání na Zemi se odpadky vyhodí a Leonardo se přichystá pro další start. Celkově je konstruován na 25 letů do vesmíru, nebo na deset let provozu.

Přečtěte si všechny články o dobývání vesmíru

    Co s sebou ale raketoplán Discovery, orbiter mise STS-128 nese dál? V Modulu Leonardo budou uloženy regály pro vědecké experimenty i pro obyčejné skladování, dále se do kosmu dostane speciální mrazák pro uchovávání vzorků při nízkých teplotách nové vybavení pro spánek astronautů a COLBERT. Právě o tomhle kousku se musím zmínit trochu obšírněji. V jednom z minulých postřehů jsem psal, že NASA pořádá anketu, která má zvolit název pro nový modul na ISS. Hlasování překvapivě vyhrál název Colbert. Hlasování totiž masivním způsobem ovládli fanoušci satirického pořadu Colbert Report, kteří modulu přáli jméno po jeho moderátorovi Stephenu Colbertovi a poslali mu víc než 230 tisíc hlasů! NASA nakonec rozhodla, že modul označený Node 3, který má stejnou funkci jako již připojené moduly Destiny a Harmony pojmenují Tranquility - částečně i na počet výročí prvního přistání člověka na Měsíci v Moři klidu (Mare Tranquility). Aby ale populární komik nepřišel zkrátka, rozhodli se po něm pojmenovat alespoň běžecký trenažér, který na ISS dopraví právě STS-128. Dočasně bude umístěn v jiné části stanice aby byl v únoru 2009 přemístěn do nově připojeného modulu Tranquility. Samotný komik se tuto informaci dozvěděl v přímém přenosu a na zprávu reagoval vtipnou poznámkou, ve které projevil radost z toho, že po něm nebude pojmenován modul, ale "jen" trenažér. Jeho slova byla: Nikdo neřekne: "Hele, máma mi koupila krabici Nike!' Všichni chtějí ty boty, které jsou uvnitř.

   Pojďme se ale vrátit k samotné misi STS-128. Astronauty během třináctidenní mise čekají tři výstupy o volného kosmu, během kterých vymění měřící přístroje na vnějším plášti evropského modulu Columbus. Dále je čeká výměna zásobníků amoniaku. Jen tak pro zajímavost. Astronauti nejprve během pátého dne odstraní starý zásobník aby ho sedmého dne nahradili novým. Ten ale váží okolo 900 kilogramů, což je v historii výstupů do vesmíru největší váha, s jakou kdy astronauti manipulovali. Jen pro dovysvětlení - amoniak slouží na stanici jako termoregulační činidlo - pomáhá předávat přebytečné teplo ze stanice do okolního vesmíru. Posádku navíc čeká instalace dalších systémů zajišťujících dodatečnou filtraci a číštění vzduchu na stanici. V neposlední řadě musí Discovery na ISS dopravit dalšího člena posádky a výměnou za jednoho stávajícího. Tolik tedy k úkolům mise, pojďme si teď představit posádku.

Rick Sturckow (48 let) - velitel - Otec dvou dětí z Kalifornského Lakeside je nejzkušenějším členem posádky - do kosmu letěl už celkem 3x.
Kevin Ford
(49 let) - pilot - byl jmenován pilotem orbiteru Discovery ačkoliv se jedná o jeho první let do vesmíru. V soukromém životě pracuje jako vesmírný inženýr.
Patrick Forrester (52) let - specialista- Plukovník americké armády má za sebou už dva lety do vesmíru. Má nalétáno více než 4 400 hodin na více než 50 typech letounů.
José Hernández (47 let) - specialista - Pochází z rodiny mexických emigrantů, má pět dětí a do kosmu letí poprvé. Jako zajímavost můžeme uvést, že je to první dvojjazyčný NASA-Twitter.
John "Danny" Olivas (44 let) - specialista - Stejně jako minulý astronaut, má i tento doktor mechaniky a materiálových studií pět dětí. Pochází s města El Paso.
Christer Fuglesang (52 let) - specialista - jediný zástupce Švédska je velvyslancem Evropské vesmírné agentury ESA a jedná se o jeho první start do vesmíru. Otec tří dětí žije ve Stockholmu a pracuje jako profesor částicové fyziky.
Nicole Stott (46 let) - specialista - Matka jednoho dítěte z Floridy se do vesmíru podívá poprvé a hned to bude na relativně dlouhou dobu. Do prosince zaujme místo Tima Kopry místo na ISS, pak ji na Zemi dopraví mise STS-129.
Tim Kopra (45 let) - specialista mise / letový inženýr 20 expedice na ISS - Plukovník americké armády pochází z Austinu v Texasu. Na ISS, ho dopravila mise STS-127, když vystřídal Koichiho Wakatu. Na ISS ho nahradí Nicolle Scott.

    Mise STS-128 je již třicátým letem raketoplánu k ISS, 37. startem orbiteru Discovery. Po této misi bude následovat už pouze šest dalších startů raketoplánu než dojde k jejich vyřazení z provozu. Jako závěrečnou perličku můžeme uvést, že sedadla astronautů bude při odpálení monitorovat speciální systém, který odborníkům na Zemi pomůže mnohem detailněji pochopit  chování materiálů při startu. Získané znalosti pak budou uplatněny při konstrukci nových strojů v rámci projektu Constellation.

     Jaké jsou Vaše názory na stavbu mezinárodní vesmírné stanice? Těšíte se dobu až bude stanice plně funkční? A jkak to podle vás bude klapat až půjdou raketoplány do penze? Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel. A pokud vás vesmír opravdu zajímá, rozhodně navštivte i nové diskusní fórum vesmir.thos.cz, které je určeno speciálně pro debaty o průzkumu vesmíru. Je jedno jestli jste amatér, který se ve vesmíru teprve rozkoukává, nebo zkušený znalec, rádi mezi sebou přivítáme všechny zájemce.