www.dugi.xf.cz nabízí odebírání postřehů formou RSS

Čvc 14, 2009

  Logo RSS
    Náš web se přidal do řady dalších, které svým návštěvníkům službu RSS umožňují.
 

    Nestává se často abych postřeh věnoval vylepšení těchto stránek. Dneska ale udělám výjimku. Tommy totiž pro tento web vytvořil jednoduchý systém, který však, jak očekáváme, potěší mnoho návštěvníků těchto stránek. Novinka se dá charakterizovat třemi písmeny - R S S.

    Než abych si tady hrál na odborníka přes RSS, bude lepší když nechám promluvit wikipedii.

    RSS je rodina XML formátů určených pro čtení novinek na webových stránkách a obecněji syndikaci obsahu. Technologie RSS umožňuje uživatelům Internetu přihlásit se k odběru novinek z webu, který nabízí RSS zdroj (RSS feed, též RSS kanál, RSS channel). Tento zdroj se většinou vyskytuje na stránkách, kde se obsah mění a přidává velmi často (například zpravodajské servery). Původně tento formát sloužil pouze k předávání aktuálních novinek mezi jednotlivými servery, které takto velmi jednoduše mohly odkazovat na aktuální články na jiných serverech. RSS formát poskytuje obsah celého článku, příp. jeho část, odkaz na původní článek a také jiná metadata. Tyto informace jsou posílány jako XML soubor nazývaný RSS zdroj, webový zdroj, RSS stream, RSS feed nebo RSS kanál.

    Všímavější návštěvníci si už zajisté povšimli, že se v adresním řádku jejich prohlížeče objevila oranžová ikonka, která značí, že tahle stránka poskytuje RSS výstup. Přihlášení se k jeho odběru je velmi snadné. Stačí na něj kliknout a prohlížeč Vás pošle k souboru s adresou http://dugi.xf.cz/rss.xml, kde jsou potřebná data uložená. Zároveň si můžete vybrat, kam chcete RSS výstup umístit. Já osobně pro všechny RSS využívám hlavní stránku seznamu, záleží ale jenom na vás, zda využijete služeb webových stránek, nebo zda použijete funkci samotných prohlížečů. Ať už ale zvolíte jakoukoliv metodu, vždy, když se na stránku s RSS podíváte, budete mít hned na talíři, tedy pardon ... na monitoru, jestli se od Vaší poslední návštěvy neobjevil nějaký nový postřeh.

    Postřehy jsou v současné době velmi navštěvovanou součástí webu (za poslední půlrok na ně míří okolo 20% všech lidí, kteří se dostanou na tento web. V průměru tedy stránky s postřehy navštíví denně 18 lidí). Novinka sice asi nové návštěvy nepřivede, nicméně troufám si tvrdit, že pro stávající uživatele (podle služby Google Analytics se sem vrací skoro 20,5% návštěvníků) to bude alespoň drobné vylepšení a zároveň i poděkování za jejich věrnost. Na první pohled ej to sice jen malá změna, z detailů se ale skládá celek, postupně chceme celý web nadále vylepšovat aby se zde uživatelům líbilo, tedy aby počet návštěv rostl ruku v ruce s jejich spokojeností.

    Závěrem bych chtěl Tommymu mnohokrát upřímně poděkovat za to, že si ve svém nabitém programu vyšetřil čas aby vytvořil systém pro tvorbu RSS, protože bez něj byste se Vy, návštěvníci RSS kanálu na tomhle webu asi nikdy nedočkali.

     Jaké jsou Vaše názory na tenhle web? Líbí se Vám? Co byste na něm uvítali nového? Co byste změnili? Využijete nově vytvořeného RSS výstupu abyste mohli být okamžitě informování o nových postřezích? Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.