2. den ZOH - Bojovnice Sudová si sáhla na dno, přesto to nestačilo

Úno 14, 2010

Nikola Sudová
    Nikola Sudová při jednom ze skoků.

Druhý olympijský den s sebou přinesl start několika českých závodníků. Asi největší otázky vzbuzoval start Nikoly Sudové, která si před hrami vážně poranila vazy v koleni. Dnešní den konečně odpověděl na otázku jak to celé dopadne.

Skoky na lyžích    Skoky na lyžích

Jako první se do bojů zapojili skokani na lyžích na středním můstku. Po prvním kole to s našimi reprezentanty vypadalo velmi nadějně. Janda byl osmý, Koudelka devátý. Druhé kolo ovšem našim skokanům nesedlo a znamenalo výsledkový propad. I přesto myslím, že nejlepší 12. místo Romana Koudelky a 14. pozice Jakuba Jandy nemůžeme považovat za selhání. Celou soutěž vyhrál Švýcar Simon Amman, druhý skončil Polák Adam Malysz a bronz bere Rakušan Gregor Schlierenzauer.

biatlon    Biatlon

Slovensko má první zlato z Vancouveru. Pro naše východní sousedy jej vybojovala biatlonistka Anastasija Kuzminová ve sprintu na 7,5 kilometru. Rodačka z ruské Sibiře dostala slovenské občanství teprve nedávno, přesto už pro svou novou zemi získala cenný kov. Na druhém místě skončila Němka Magdalena Neunerová a třetí byla Francouzka Marie Dorinová.

rychlobruslení    Rychlobruslení

Na rychlobruslařský ovál jako první vyjeli muži na pětikilometrový závod. Nizozemci, kteří tuto disciplínu ovládají nezklamali. Na prvním místě dojel v novém olympijském rekordu Sven Kramer. Druhé msíto může těšit Korejce Seung-Hoon Lee a bronz zahřeje Ivana Skobreva z Ruska.

boule
    Moguly

Jízda na boulích je divácky velmi atraktivní a právě druhý den nám přinesl souboje žen v tomhle druhu akrobatického lyžování. Samotná kvalifikace nabídla hodně zajímavých jízd a i přesto, že závodnice několikrát sáhly ke skokům mimo osu, zaznamenali jsme jediný pád. Ten bohužel vyšel na českou závodnici Terezu Vaculíkovou. Ta hned na prvním skoku nedotočila svou helikoptéru a při pádu ztratila lyži. Jako správná bojovnice se pro ní ale vrátila a do cíle dojela s ohromnou ztrátou, přesto si získala všechny přítomné fanoušky. Naše hlavní želízko v ohni, Nikola Sudová se při kvalifikační jízdě šetřila, neměla se kam hnát. Její dvanácté místo bylo vzhledem k blížícímu se finále poměrně nadějné, jenže risk není vždy zisk. Pro první skok vybrala helikoptéru a boule projížděla o poznání rychleji než v kvalifikaci. Jenže na druhém skokánku sáhla po saltu vzad s překřížením lyží ačkoliv právě takzvaný cross byl kvůli stavu jejího kolena téměř tabu. Následky na sebe nenechaly čekat. Nikola měla co dělat aby ustála dopad a za tuhle chybu ji rozhodčí odměnili konečným šestnáctým místem. Ve finále se vůbec padalo mnohem víc než v kvalifikaci, Američanka Michelle Roarková, Tae Satojaová z Japonska, domácí lyžařka Kristi Richardsová a po kvalifikaci třetí nejlepší Američanka Heather McPhieová, ty všechny zastavil pád. Problémy se ale vyhnuly Američance Hannah Kearneyová, která ve finále vystřihla bezchybnou jízdu a po právu získala olympijskou medaili.

Shorttrack     Shorttrack

Rychlobruslení na krátké dráze s sebou přineslo kvalifikační jízdy. Jako první se střetly ženy závodící na sprinterské distanci 500 metrů. Česká reprezentantka Kateřina Novotná skončila ve své rozjížďce druhá za bezchybnou Číňankou Wang Meng, která vytvořila olympijský rekord 43,926. Přiznám se ale, že mi docela zatrnulo, když při jednom z předjížděcích manévrů české rychlobruslařky upadla vedle jedoucí Polka Patrycja Maliszewská a jury diskutovala o míře zavinění české jezdkyně. Nakonec porotci došli k závěru, že Novotná soupeřku nesrazila a postup do čtvrtfinále byl otevřen. V celkovém pořadí Novotná skončila na 12. místě.

Zatímco ženy jely své kvalifikace, na muže s distancí 1 500 metrů čekaly finálové jízdy. V nejužším finále zvítězil o 365 tisícin sekund Korejec I Čung-so. Ten na sebe upozornil už v kvalifikaci, kde zajel olympijský rekord, jenž následně v semifinále vylepšil na 2:10,949.

Odklady

Kvůli špatnému počasí se spekulovalo o odložení finále boulařek, nakonec ale mlha nedorazila.
     Neuskutečnily se ale boje v královské disciplíně alpského lyžování- sjezd mužů i s trojitou českou účastí byl odložen pravděpodobně na pondělí, kdy měli mít lyžaři volno.
     Už dříve se rozhodlo, že na sobotu plánovaná superkombinace žen se v sobotu nepojede. Po hustém nočním dešti ve Whistleru byla totiž trať moc měkká a kvůli tomu nebezpečná.

Těšíte se na ZOH 2010 ve Vancouveru? Co říkáte na šance českých sportovců? A co ten časový posun, jak se s ním vyrovnáváte?  Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.