Vymyslete název pro modul na ISS

Úno 14, 2009

  Modul Node3
    Tento modul má prozatím jen pracovní název Node 3. Možná právě vy pro něj vymyslíte odpovídající pojmenování.
 

    Výstavba ISS pomalu finišuje - ono se ale není co divit - všechno se musí stihnout do doby než půjdou americké raketoplány do důchodu. Jedním z posledních modulů, které se dostanou do vesmíru je dva a půl metru v průměru mající válec, který nese pracovní název Node-3. Na ISS už fungují spojovací uzly Node-1-Unity a Node-2-Harmony. Jak je vidět - jejich poslednímu bratříčkovi zatím přídomek chybí, ale to by se už brzy mělo změnit.

     NASA totiž na svých stránkách dává lidem možnost aby právě oni zvolili název pro Node-3. I vy se můžete zúčastnit hlasování na oficiálních stránkách NASA, kde můžete buďto hlasovat pro jeden z již navržených názvů a nebo navrhnout svůj vlastní. V možnostech najdeme Earthrise (východ Země), Legacy (odkaz předků), Serenity (vyrovnanost) a Venture (risk). Pátou možností je napsat název vlastní. NASA by ocenila kdyby nabízené tipy korespondovaly se současným trendem pojmenovávání, který nastavily moduly Node-1 a Node-2, jednota a harmonie. Z tohoto pohledu by mi na třetí uzel sedělo pojmenování Serenity, ovšem nechme se překvapit jak budou návštěvníci stránek hlasovat. Svůj názor můžete projevit až do 20. března. Vítězný návrh představí NASA někdy v dubnu.

Přečtěte si všechny články o dobývání vesmíru

     Node-3 by se měl k ISS připojit během mise STS-130, která je plánovaná na prosinec roku 2009. Jaký bude vlastně účel modulu Node-3? Na jeho povrchu se hlavně nachází šest vyklenutých panoramatických oken,která astronautům umožní výhled jak na stanici samotnou tak jna její blízké i vzdálenější okolí. Díky nim navíc budou moci pozorovat například Zemi v mnohem větší míře než tomu bylo doposud. V modulu bude navíc umístěno několik systémů. Hlavně tady bude osm policových ledniček, dále systém pro výrobu kyslíku z vody elektrolýzou, systém filtrace moči na vodu, jednotka čištění a osvěžování vzduchu a mnoho dalších systémů.

    Jaké jsou Vaše názory na nový modul Node-3? Jaký byste pro něj vymysleli název právě vy? Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel. A pokud vás vesmír opravdu zajímá, rozhodně navštivte i nové diskusní fórum vesmir.thos.cz, které je určeno speciálně pro debaty o průzkumu vesmíru. Je jedno jestli jste amatér, který se ve vesmíru teprve rozkoukává, nebo zkušený znalec, rádi mezi sebou přivítáme všechny zájemce.

S překladem ze stránek www.nasa.gov pomáhala Lucy