Plyn - téma číslo jedna

Led 14, 2009

  Plynový sporák
    Plyn se stal v mnoha zemích nedostatkovou surovinou.
 

    "Když se dva perou, třetí se směje" - Tohle lidové pořekadlo je sice všeobecně známé ale jak s v poslední době zdá, není úplně vždy pravdivé. Při vzájemném sporu Ukrajiny a Ruska ohledně dodávek zemního plynu došlo k zastavení transportu této mimořádně důležité suroviny směrem do Evropy. To by nebyl zase až tak velký problém, ale Rusko dodává přes Ukrajinu plyn do většiny Evropy a některé státy jako například Slovensko či Bulharsko jsou na něm téměř stoprocentně závislé.

     Připomínat začátek celé aféry je možná nošením dříví do lesa, přesto si ve stručnosti připomeneme, že za všechno může spor ruského plynárenského gigantu Gazprom s ukrajinskou vládou. Gazprom chtěl pro Ukrajinu tržní ceny přepravovaného plynu, ta to ale odmítla načež následovalo obvinění, že Ukrajina plyn krade. Krátce po Novém roce se tak plynové kohouty mezi Ruskem a Ukrajinou zavřely. Rusko tak chtělo přinutit vzpurnou Ukrajinu aby přistoupila na jejich podmínky. Až dosud by bylo všechno relativně v pořádku - jednalo by se pouze o lokální spor mezi dvěma sousedními státy. Jenže problém je ten, že Rusko zásobuje svým zemním plynem velkou část evropských států, mezi nimiž nechybí ani Česká republika. A právě tyto státy se zásluhou uzavření přívodu plynu dostaly do velkých potíží.

     Naše republika z toho nakonec vyvázla ještě dobře - máme zásoby na 40 dní a navíc se rychle podařilo zajistit rezervní přívod plynu z Norska. Právě na tento severský stát se obrátila i většina ostatních zemí se stejnou žádostí. Norsko však nemá k dispozici tolik plynu jako Rusko a ani není technicky schopno podobné množství expedovat. Evropa tak začala dostávat plynu stále méně. Například na Slovensku, které mimochodem plynovou krizí trpělo z našich sousedů asi nejvíc, se musela zastavit výroba v největších průmyslových podnicích, mezi kterými nechyběly ani Košické železárny.Ještě ale horší byla skutečnost, že snížený přívod plynu způsobil problémy i v elektrické síti - Slovensko totiž na plyn, coby zdroj elektřiny hodně sází. Proudu se najednou v síti začalo nedostávat a vláda rozhodla i o mimořádném spuštění jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice, kterou musela před několika měsíci odstavit kvůli EU. Vláda ale uznala, že blackout (v překladu zatmění, tedy výpadek proudu v celé zemi způsobený neúnosným přetížením sítě) by byl rozhodně větším problémem než diplomatické problémy s Bruselem a dal spuštění jaderné elektrárny zelenou. Pohledem zpátky můžeme říct ještě že tak, protože o pár dní později zachvátil požár uhelný dopravník v elektrárně Nováky a Slovensko se reálně ocitlo v ohrožení blackoutem.

     Naivní člověk sice mohl čekat, že když Spolu oba kohouti, tedy Rusko i Ukrajina podepsali (po menších problémech) smlouvu, že se dodávky plynu do Evropy obnoví. Chyba! Začalo další kolo vzájemného obviňování, že Ukrajina plyn krade a kohouty se znovu zavřely. Že je situace vážná dokládá i výrok slovenského premiéra Fica s jeho ukrajinskou kolegyni Julií Tymošenkovou: "Nás vaše vztahy s ruskou federací nezajímají, nás zajímá transport plynu na Slovensko.“ Odhadovat, kdy se ruský plyn dostane do Evropy je někde na úrovni věštění z křišťálové koule. Jak ukáazly poslední dny tak ani podpis smlouvy na nejvyšší úrovni nic neznamená - evropské státy tak pořád zůstávají "plynovými rukojmími" rusko-ukrajinského sporu a dál balancují na vratké hraně energetické stability.

Celý spor o plyn má ale ještě jeden, zásadnější problém. Celý spor ukazuje jak je dnešní společnost na přírodních zdrojích životně závislá, jak při jejich nedostatku nastávají problémy. Dovede si někdo představit jak to bude vypadat za pár desítek let až současné ropné a plynové zdroje "vyschnou", až je lidstvo všechny vyčerpá. Pak už nebude možné se vymlouvat na to, že kdyby byl v provozu plánovaný plynovod Nabucco, že by krize nenastala. Pak už nebude možné vzít vzácnou surovinu z jiného státu. K čemu dojde pak? Nedivil bych se tomu kdyby se politický spor vyhrotil v otevřenou válku o poslední zbytky fosilních paliv. Doufejme, že se do té doby podaří lidstvu dokončit výboj fúzního reaktoru, který by celý problém definitivně vyřešil.

     Jaké jsou Vaše názory na současnou plynovou krizi? Kdo za ní podle Vás může? A myslíte,že budou podobné případy postupem času přibývat stále častěji? Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.