Ohrožuje Google naše soukromí?

Zář 13, 2010

  Google Street view car
    Google Street view car se do ČR asi nepodívá.
 

    V posledních dnech se na nejrůznějších webech začíná čím dál častěji skloňovat pojem „Street View“. Samozřejmě mám na mysli službu internetového giganta Google, která umožňuje hezky v klidu a teple Vašeho domova navštívit přes internet vzdálené země a podívat se jak tam vypadá všední život. Jenže jak říká staré dobré české rčení – Každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.

    Původní myšlenka byla geniálně prostá. Automobil osazený několika fotoaparáty projede ulice i uličky některých měst, následně tyto fotografie spojí do panoramat a uživatelům umožní virtuální procházku po městě. Je už na každém jak službu vyžije. Někdo se třeba chystá do neznámého města. Nechce ale bloudit a tak si svou trasu nejprve projde na internetu, přitom si zapamatuje různé orientační body (např. u té zvláštní sochy zahnu doleva) a v reálu už nebude mít s orientací problém. Jiní lidé zase rádi toulají po exotických městech a tohle virtuální projíždění je pro ně jistým způsobem relaxace. Někoho pak služba StreetView zaujme natolik, že na internetu založí stránky, které ukazují nějaké zajímavé momentky, které fotoaparáty při svých cestách zachytily. To je i případ webu streetview.thos.cz, který se zaměřuje na vyhledávání neobvyklých a povětšinou zábavných fotografií ze služby StreetView.

    Google od začátku narážel na odmítavé reakce části veřejnosti, která se cítila být pohoršena tím, že jejich fotografie bez jejich souhlasu visí kdesi na internetu. Pokud nechám stranou fakt, že člověk, který nedělá nic nekalého se za svou fotografii na internetu stydět nemusí, Google raději začal somaticky rozmazávat obličeje lidí a SPZ aut. Dal navíc lidem možnost, že pokud narazí na nějaký snímek, který je pohoršuje, mohou ho nahlásit a Google jej buďto dodatečně rozmaže, nebo jej při nejbližší příležitosti přefotí. Ostatně to dokládá i přiložené video.

    Jenomže ani to nestačilo. Postupem času se začali ozývat další a další nespokojenci, kteří se bouřili proti záměru fotit další místa. Ať už to byli němečtí důchodci, nebo samotný český Úřad pro ochranu osobních údajů, všichni do jednoho byli zaslepeni neinformovaností a neopodstatněným strachem z jim neznámé skutečnosti. Na Google se začaly valit nejrůznější stížnosti. Od těch opodstatněných (údaje z otevřených wifi sítí) až po ty mírně řečeno šílené (např. že na fotkách jsou čitelná jména na zvoncích. Výsledkem bylo, že ÚOOÚ nevydal společnosti Google povolení k dalšímu focení českých měst. A což teprve když si člověk začal číst komentáře obyčejných lidí pod články s touto tématikou. To byla teprve úroda! Přečetli jste si tam například rozvášněný dotaz jisté paní, která se ptala, cituji „Co je komu do mých oken a proč se do nich má někdo dívat.“ Lidé mají klapky na očích a jdou jako stádo za tím, kdo jim hlásá, že jejich citlivé osobní údaje, ó hrůzo, jsou k dispozici volně na internetu! Co na tom, že na těch informacích není pravdy ani co by se za nehet vešlo, k ovlivnění stáda to stačí. Lidé žijí v demagogickém bludu a věří tomu, že to, co vědí oni, vědí i ostatní. Dám vám malý příklad (všechna jména jsou smyšlená). Paní Nováčková žije v malém městě, kde se všichni znají. Paní bydlí ve vilové čtvrti a zná jména všech svých sousedů. Její ulicí projede StreetView Car a mimo jiné i její dům nafotí a zveřejní na internetu. Za několik týdnů se do této virtuální ulice podívá uživatel z druhého konce republiky, kterému můžeme říkat třeba Honza. Ten si může říct něco jako „To je ale pěkná ulice. V tomhle domě bych chtěl bydlet.“ Nemá ale tušení kdo v něm bydlí ani nic bližšího. Paní Nováčková se dozví, že její dům může kdokoliv nestrastně sledovat na internetu a hned propadne panice. „Vždyť nás takhle může kdokoliv vykrást,“ zhrozí se. V tom případě bych paní Nováčkové doporučil aby si kolem domu nasázela hodně hustý živý plot aby ji nikdo nemohl očumovat ani z ulice! A když už jsme u toho tak by se na pozoru měli mít například i provozovatelé sjezdovek, kteří na internet vysílají obraz ze svých webkamer. Co kdyby někdo viděl jak paní Nováčková nedobrzdí lyže a spadne? Uživatel by viděl jen jakýsi flek, který se válí na sněhu, ale paní Nováčková by měla pocit zostuzení před celým světem.

    Zdá se vám to přehnané? Ano, je to absurdní, ale stížnosti odpůrců StreetView jsou velmi podobné. Google totiž nedělá nic nezákonného. Ukazuje jen to, co vidí kterýkoliv chodec nebo řidič. StreetView car neleze nikomu na dvorek ani neříká – tady bydlí Nováčkovi. Pohybuje se jen po veřejných komunikacích, kam může kdokoliv. A stejně tak si může kdokoliv váš dům vyfotit. Stavějte se proti tomu třeba na hlavu, ale když jdu po chodníku a chci si vyfotit váš dům, nemáte právo mi v tom zabránit. Jsem na veřejném místě, nikomu na zahrádku nechodím a můžu fotit co chci. Google dělá to samé. Jen se jako turista projíždí po městech a přitom náruživě fotografuje. Stejně je ale zvláštní jak se někteří lidé staví k pojmu soukromí. Na jedné straně brojí proti StreetView aby někdo náhodou neviděl jak oni (postava s rozmazaným obličejem) něco dělají na zahrádce a přitom na nejrůznějších sociálních sítích ukazují svoje osobní fotky často v mnohem víc kompromitujících situacích. Buďto si chci zachovat soukromí takže jsem proti StreetView i proti fotkám na sítích, nebo to prostě beru jak to je. Ale tenhle polovičatý způsob přijímání pravdy mi otevírá onu pověstnou kudlu v kapse.

     Co říkáte na službu StreetView? Máte z ní radost, považujete ji za užitečnou, nebo se bojíte ztráty soukromí? Napište nám o tom! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.