LOH - 5. den - Český tenis v Pekingu skončil

Srp 13, 2008

  Tomáš Berdych prohrál
    Po dnešním dni nemá česká republika na olympiádě ve hře žádného tenistu. Nelichotivý stav nezvrátil ani Tomáš Berdych.
 

    Ještě včera jsem psal, že se českým tenistům příliš nedařilo, dnes už bohužel nemůžu volit jiná slova než "definitivní konec. Své duely postupně prohráli všichni čeští reprezentanti. Smůlovatý den odstartovala Lucie Šafářová, která prohrála s Rakušankou Sybille Bammerovou 5:7 a 4:6 na sety.
    Pak její neúspěch napodobil i Tomáš Berdych, který se sice s favorizovaným Švýcarem Rogerem Federerem dlouho snažil držet krok, nakonec ale prohrál 3:6 a 6:7.
    Štěstí neměla ani ženská dvojice Lucie Šafářová - Petra Kvitová, která podlehla australské dvojici Stosurová, Stubbsová 1:6 a 0:6 na sety.
    Poslední kdo se udržel z Čechů ve hře byla dvojice Martin Damm a Pavel Vízner. Ti ale prohráli s polským párem Fyrstenburg, Matkowski 6:1, 6:7.

    I dnešní ráno probíhalo ve stejném koloritu jako ta minulá. Kvůli americkým televizím se totiž v Pekingu závodí obráceným stylem. Ráno jsou na programu finále a odpoledne rozplavby. Ani dnes nás Vodní kostka neochudila o světové rekordy. Aby ale v prvních čtyřech rozplavbách padly čtyři světové rekordy, to jsem snad ještě nikdy nezažil.
    V prvním dnešním závodě se představili závodníci na 100 metrů volný způsob. Plavec Alain Bernard z Francie zaplaval v semifinále nový světový rekord. Časem 47:20 pokořil bývalý rekord.
    Za necelých pět minut ale bylo všechno jinak. To totiž odstartovalo druhé dnešní semifinále na 100 metrů volný způsob. Bývalý světový rekordman Eamon Sullivan si ho hned vzal časem 47,05 zpátky.
    Třetí rekord ve třetí plavbě vybojovala Italka Federica Pellegriniová na trati 200 metrů volným způsobem. Nové světové maximum má hodnotu 1:54,82.
    Divíte se, že jsem ještě dnes nejmenoval fenomenálního Michaela Phelpse? Tak teď si to vynahradíme. Kosatka dravá, jak zní další z jeho přezdívek vybojoval čtvrté zlato na olympiádě a zároveň čtvrtý dnešní světový rekord. Na trati 200 metrů motýlek vyhrál v čase 1:52,03.
    Další plavecké finále a další "svěťák" padl. Postarala se o to Stephanie Riceová z Austrálie, která neměla v závodě na 200 metrů polohově konkurenci.
    A zase je tu Phelps! Plavec s talentem od pánaboha triumfoval v Pekingu už popáté. Tentokrát za sebou spolu se svými krajany nechal všechny soupeře na štafetové trati 4x200 metrů motýlek. Čtveřice Phelps, Lochte, Berens, Vanderkaay zaplavala nový světový rekord s hodnotou 6:58,56 sekundy.
    Český reprezentant Tomáš Fučík vylepšil časem 2:02,85 sekundy český rekord v polohovém závodě na 200 metrů, na postup do semifinále to ale bohužel nestačilo.

Přečtěte si všechny články o letní olympiádě v Pekingu 2008

    Olympiáda má druhého odhaleného dopingového hříšníka. Tchajwanský baseballista Čchang Tchaj-šan. Agentury zatím neuvedly na jakou látku byl pozitivně testován.

    České basketbalistky prohrály svůj třetí duel. Dnes ráno nestačily na Španělsko a prohrály 55:74. Místo zajištění postupu do semifinále tak stále nemají jistotu, že postoupí ze skupiny.

    Ženská cyklistická časovka patřila Američance Kristin Armstrongové, která si s téměř 24 kilometrů dlouhou tratí poradila za necelých 35 minut!
    Svůj sprint na silničních kolech mají za sebou i muži. Zlato bral Švýcar Fabian Cancellara , který po bronzu ze silničního závodu získal v Pekingu již svůj druhý cenný kov.

    Úspěšně do Her vstoupili čeští deblkánoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem, kteří skončili druzí za slovenskými bratry Hochschornerovými a bez problémů tak postoupili do semifinálových bojů.
    Problémy s kvalifikací neměla ani vlajkonoška české výpravy Štěpánka Hilgertová, která se díky dvěma dobře zajetým jízdách představí, po třetím místě v rozjížďkách, v semifinále.

    Ostudu nám rozhodně neudělala naše skifařská reprezentace. Nejprve Miroslava Knapková dojela ve svém semifinále na 2 000 metrů na třetím místě, čímž se kvalifikovala do  sobotního finále.
    Za půl hodiny jí napodobil kolega z reprezentace Ondřej Synek, který  ve svém semifinále porazil i trojnásobného mistra světa Maheho Drysdalea z Nového Zélandu
    Tím ale výčet českých úspěchů ve vodním kanále v Šun - i nekončí. Do finále se dnes dostala i čtyřka bez kormidelníka ve složení Milan Bruncvík, Jan Gruber, Michal Horváth a Karel Neffe.
    Do finále se nečekaně podívá i česká párová čtyřka ve složení Vitásek, Doleček, Hanák a Jirka. Češi v semifinále obsadili 2. místo za prvními Slovinci.
    Ne všem se ale tolik dařilo. Dvojskif Václav Chalupa - Jakub Makovička dojel v první semifinálové rozjížďce  na čtvrté pozici a do finále A se tak nepodívá.

    Jen krátce, tedy spíše skoro vůbec, se v Pekingu ohřál český lukostřelec Martin Bulíř. Hned ve svém prvním duelu podlehl Italovi Di Buoeovi 100:111.

    Jaký máte názor na průběh olympiády v Číně? Kdo z našich reprezentantů získá ještě zlato? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.

Fotografie pochází ze zpravodajského portálu www.sport.com