Éra závislosti na ruském plynu snad definitivně končí

Čvc 13, 2009

  Trasa plynovodu Nabucco
    Mapka ukazuje kudy Nabucco povede. Jedna z jeho větví bude ústit i do České republiky.
 

    Asi každý má ještě v živé paměti problémy, které způsobil spor mezi Ruskem a Ukrajinou, který vyústil v zastavení dodávek zemního plynu do kontinentální Evropy. Rusko mělo všechny trumfy v rukávu a mohlo si diktovat podmínky. Za pár let tomu už ale tak, zdá se, nebude.

    Když se dnes řekne Nabucco, historici odpoví, že je to jedna z forem jména babylonského krále Nebukadnesara, milovníci opery nezapomenou přispěchat s dodatkem, že stejný název nese i známá opera Giuseppe Verdiho. Když ale tohle jméno někdo vysloví za pět let, bude hodně lidí odpovídat: "Jo, to je ten plynovod". Monstrózní projekt 3 300 kilometrů dlouhého plynovodu, který by měl dodávat do Evropy zemní plyn z oblasti Kaspického moře totiž dnes slavnostně posvětili zástupci pěti států, přes jejichž území trasa vede. Svými podpisy stvrdili, že souhlasí aby plynovod vedl přes jejich území, čímž mu dali zelenou. Jednání se zúčastnili zástupci Turecka, Rakouska, Bulharska, Rumunska a Maďarska.

    Stavba plynovodu by měla být hotová v roce 2014. Ročně by jeho trubkami mělo protéct asi 31 miliard metrů krychlových vzácné suroviny. V porovnání s objemem plynu dodávaného z Ruska je to sice jen čtvrtina, nicméně i ta by dokázala v případě opakujících se problémů vytáhnout trn z paty několika státům. Nabucco má tu výhodu, že nebude muset být budováno "z ničeho". Úseky použitelných plynovodů totiž existují na obou koncích. Jak v oblasti Gruzie a Ázerbajdžánu, tak i v Evropě. Plynovod se tedy začne budovat u tureckého města Erzurum a jeho konec bude rakouském městečku Baumgarten an der March.

    Rusko se pochopitelně stavbě Nabucca brání. Je docela dobře představitelné v jaké se nachází situaci. Už nebude pánem, který si může diktovat podmínky. Jen kousek od jeho jižní hranice., vlastně už v Gruzii, kterou se snažili před několika měsíci okupovat bude proudit plyn, jehož produkci nebudou moci ovlivnit. Projekt navíc počítá i s tím, že až se stabilizuje situace v Iráku a Íránu (sice se to v současné době rovná science-fiction, ale v dlouhodobém horizontu ... dejme tomu), budou moci být plynovody z těchto zemí k Nabuccu připojeny.

    Projekt na Nabucco existuje už dlouho. Nicméně stále jeho realizaci brzdily problémy. Ani ne tak technického jako spíše politického rázu. Samotné Turecko dlouho argumentovalo tím, že stavbu plynovodu podpoří pouze pokud dostane povolení využít 15% protékající surioviny. Po plynové krizi z počátku roku ale všichni pochopili, že není čas dlouho jednat. Politici si konečně přestali hrát jen na svém národním písečku a spojili své úsilí aby vznikl tento nadnárodní produkt. Přejme tedy Nabuccu mnoho miliard přepraveného plynu a doufejme, že jeho stavba, která mimochodem zajistí skoro 5 000 pracovních míst bude ku prospěchu celé Evropy. A až si po přečtení tohohle postřehu půjdete uvařit čaj na plynovém sporáku, nebo se opláchnout teplou vodou z plynového bojleru, vzpomeňte si jak dlouhou cestu musel právě spalovaný plyn urazit  až k vám.

     Jaké jsou Vaše názory na stavbu plynovodu Nabucco? Myslíte, že nás plyn od Kaspického moře uchrání v případě opakování plynové krize? Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.