Hledá se zkušený brankář. Zn.: Rychle!

Dub 13, 2009

  Logo mise STS-125
    Tomáš Vokoun s českou reprezentací na mistrovství světa ve Švýcarsku nepojede.
 

    Vypadá to, že český národní tým a hlavně jeho hlavního trenéra - Vladimíra Růžičku čekají hodně perné dny plné napnutých nervů. Dnes se totiž národní reprezentační jednička - Tomáš Vokoun - omluvila z účasti na mistrovství světa, které se koná už za pár dní. Asi všem českým fanouškům dnes na hlavě přibylo několik šedivých vlasů. Za brankáře z Floridy totiž adekvátní náhradu prostě nemáme.

     Protože ale podle hokejových pravidel mužstvo bez brankáře prostě nastoupit nemůže, bude muset Vladimír Růžička tenhle rébus rozlousknout. A nebude vůbec nic jednoduchého. Otevřeně se mluví o spoustě brankářů. Každý má svá pro a proti. Pojďme se podívat na ty, o kterých se mluví nejhlasitěji jako o adeptech na post prvního brankáře národního týmu pro mistrovství světa 2009.

     Lukáš Mensator (Karlovy Vary) - I když ve finále extraligy stál tenhle mladý brankář na druhé straně barikády od Vladimíra Růžičky, nedá se předpokládat, že by si ho velezkušený trenér nepřipsal na svůj seznam. Čtyřiadvacetiletý gólman totiž hlavně v posledním zápase přiváděl Slávisty svými zákroky k šílenství. V celém play-off, ale hlavně ve finále prokázal, že si umí poradit s velkým psychickým tlakem na svou osobu, což se mu na MS bude určitě hodit. Proti němu hovoří minimální mezinárodní zkušenosti - odchytal jen šest reprezentačních duelů, přesto mu dávám 70% šanci, že se stane reprezentační jedničkou.

Přečtěte si všechny články o mistrovství světa v ledním hokeji 2009

     Martin Prusek (Dynamo Riga) - Pokud bychom posuzovali gólmany v aktivním věku podle reprezentačních zkušeností, byl by horkým favoritem na místo v bráně právě tenhle gólman z hlavního města Lotyšska. Má za sebou totiž 24 reprezentačních zápasů, což sice není mnoho, ale je to mnohem víc, než mají ostatní gólmani, kteří přicházejí v úvahu. Třiatřicetiletý brankář ale chytá lotyšskou ligu - mnoho informací o ní není k dispozici a o její kvalitě se asi bude mezi fanoušky hodně spekulovat. Pruskovi se navíc nepovedly přátelské zápasy se Slovenskem. Ve druhém dokonce musel kvůli zranění střídat. Osobně tipuju právě jeho na 50% jako reprezentační jedničku.

     Jakub Štěpánek (Vítkovice) - Další zástupce české extraligy o sobě dal vědět hlavně v letošním ročníku play-off. Je mu teprve 22 let a zatím neodchytal žádný zápas za reprezentaci. V sezóně se mu ale výborně dařilo, což dokládá jeho 93,6% úspěšných zákroků. Kvůli malým zkušenostem s reprezentací to ale nevidím líp než na 40% pravděpodobnost, že se stane českým brankářem číslo jedna.

     Miroslav Kopřiva (Kladno) - 25 let starý gólman s devíti reprezentačními starty. Kdyby se tohle pořadí dělalo cca před půl rokem, byl by na mnohem vyšších pozicích. Právě on totiž v listopadu na Karjala Cupu vychytal výhru nad Švédskem, Rusové ho poprvé překonali až při nájezdech a byl vybrán do All-star týmu turnaje. Jenže už o měsíc později slízl právě od Rusů pět gólů. V únoru ještě o jeden gól víc a Finové mu dali taky "pětku". Z nadějného brankáře se tak stal skoro outsider, který se stane maximálně záložním gólmanem. To, že bude jedničkou není pravděpodobnější než 30%.

     Ondřej Pavelec (Atlanta) - Nejmladší z celého výběru, talentovaný a navíc chytá NHL. Na první pohled ideální kandidát na post reprezentační jedničky. Jenže Ondrovi se sezóna moc nepovedla. Má jen 88% úspěšných zákroků, v bráně Atlanty stál jen jedenáctkrát a navíc nemá žádný odehraný zápas za reprezentaci. To všechno dává dohromady 20% pravděpodobnost, že trenér Růžička ukáže právě na něj.

     Milan Hnilička (Liberec), Roman Čechmánek (Třinec) - Prvně jmenovanému je 35 let, druhý je ještě o tři roky starší. Zkušeností mají oba na rozdávání, jenže postupující věk se prostě zastavit nedá. Hnilička navíc pravděpodobně s hokejem skončí, protože s Libercem, kde dosud působil rozvázal pracovní poměr. Před několika lety by po nich reprezentační trenér asi sáhnul nejen v takhle těžké situaci. Teď to ale vychází maximálně na 10% pravděpodobnost.

     V brance se nakonec může ukázat někdo úplně jiný o kom se zatím příliš nemluví. Navíc to, že jsem některému brankáři přidělil málo procent a trenér ho přeci jen vybere, vůbec neznamená, že se mu nebude v brance dařit. Doufejme, že Vladimír Růžička zvolí správně a našim reprezentantům se bude ve Švýcarsku dařit. Už teď mám ale trochu strach z obrany. Vždyť odmítli takoví mazáci jako Špaček s Kaberlem. A teď ještě ty patálie s gólmanem...

     Jaké jsou Vaše názory na obsazení brankářského postu reprezentačního týmu? Koho tipujete, že se stane naší gólmanskou jedničkou? Jak se nám bude na MS dařit? Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.