Má LHC další problém, nebo je to jinak?

Bře 13, 2010

  LHC
    Large Hadron Collider
 

    Před několika dny proletěla českým mediálním éterem zpráva o odstavení LHC. Ve článku se používají slova jako závady, odklad atd. Ve světě medializace vědeckých záležitostí ale nebývají věci jen bílé nebo černé a to je případ i této novinky o LHC.

    Pokud umíme číst mezi řádky (a tady to příliš těžké není) tak se dočteme, že k onomu zastavení má dojít až na konci příštího roku! Je tedy snad každému jasné, že nemůže jít o nic extra závažného, když vědci nechají přístroj v tomhle stavu pracovat ještě necelé dva roky. Slovo závada v článku je tedy velmi zavádějící.

     Když se celé plánované změně podíváme detailněji na zoubek, zjistíme, že už tento měsíc nás čeká zvýšení výkonu LHC na dosavadní plánované maximum (dosud nevídaných 7 teraelektronvoltů (TeV). Jen tak pro srovnání - rozpadem jednoho jádra uranu 235 se uvolní asi 215 MeV (tedy asi 32 000x méně). Právě s energií 7 TeV bude LHC pracovat až do konce roku 2011. A následná rok trvající oprava", lépe řečeno přestavba a doplnění povedou k tomu, že se tato hodnota bude moci zdvojnásobit. Čili každý proton bude mít 7 TeV a při srážce budeme mluvit o 14 TeV. Počítejme ale dál. Ionty olovo mají 82 protonů - kolize dvou iontů olova bude mít energii srážky okolo 1150 TeV. Při plném výkonu dostane každý svazek energii 350 MJ, tedy zhruba energii srovnatelnou s vlakem o váze 400 tun jedoucí rychlostí 200 km/h. Tato energie stačí k roztavení 500 kg mědi. Energie uložená v magnetech je ještě přibližně třicetkrát vyšší (11 GJ).

Přečtěte si všechny články o Large Hadron Collideru

    Dokážu si představit rozčilení některých méně informovaných lidí nad tím jak se tady neefektivně vyhazují peníze a jak to všechno dlouho trvá - proč to neudělali už když to stavěli, k čemu to bude atd. atd. atd. Musíme si ale uvědomit, že LHC je naprostým průkopníkem studia vysokoenergetických mikročástic. Jeho hodnoty se pohybují v místech, kam se zatím žádný jiný přístroj nikdy nedostal. Spousta věcí se sice dá nasimulovat na počítačích, což také CERN pravidelně dělá, ovšem nikdy u žádného přístroje nemůžete nasimulovat v PC něco, co je v reálu neznámé a zahaleno rouškou tajemství. Nikdo totiž nemže vědět jak se jednotlivé součásti zachovají při tak extrémních podmínkách. Asi nikdo nemůže čekat, že se jednou zmáčkne červené tlačítko a přístroj za bezmála 8 miliard dolarů se rozjede na plný výkon. To by bylo velmi nezodpovědné hazardování. LHC se proto rozjíždí velmi opatrně. Každé navýšení energie, zesílení paprsku je dlouhodobě plánováno a důkladně sledováno. Tisíce čidel důsledně monitorují veškeré změny a zástupy vědců pak jejich výsledky vyhodnocují. Díky tomu se může provoz tohoto přístroje detailně vyladit aby byl maximálně bezpečný. Zavádění každé technologie s sebou totiž nese tzv. Kolumbův objevitelský princip, kdy se při objevování něčeho neznámého většinou vyskytnou komplikace, nebo události, se kterými nikdo dopředu nepočítal, protože při tehdejší úrovni nikdo nemohl tušit, že vůbec mohou existovat.

    Aby si ale nikdo nemyslel, že LHC se teď jen fláká a konfiguruje, musím dodat, že ačkoliv urychlovač nepracuje na plný výkon, z jeho experimentů lezou první data. V LHC se z každých 200 miliard částic podaří vytvořit asi 20 srážek. Nicméně i přesto se budou částice svazku srážet 30 milionkrát za sekundu. Díky tomu bude LHC bude produkovat 600 milionů srážek za sekundu. Rychlostí 99,9% rychlosti světla udělá proton v LHC 11 245 oběhů za vteřinu. Svazek bude v tunelu obíhat dokola až 10 hodin a urazí tak dráhu víc než 10 miliard kilometrů, což je víc než cesta na Neptun a zase zpět.

    Doufám, že se po přečtení tohohle postřehu už LHC nebojíte a že už máte o té "závadě" mnohem víc informací. Pokud je tomu tak, potom tenhle postřeh splnil úkol, se kterým jsem ho psal. Člověk by neměl nekriticky přijímat zprávy, které k němu putují ze všech směrů, ale měl by je důkladně zvažovat. Ne všechno je totiž takové jak se na první pohled jeví.

    Jaký máte názor na Large Hadron Collider? Máte z jeho provozu strach, nebo se těšíte na nové objevy? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.