Zimbabwe má další problém - choleru

Pro 12, 2008

  Zdravotník odváží nemocného
    Úroveň zdravotnické služby je v Zimbabwe velmi nízká.
 

    Na dříve prosperující zemi na jihu Afriky - Zimbabwe se valí jedna rána za druhou. Po několikrát omílané hyperinflaci, která dosahuje desítek milionů procent a vyžádala si i vydání půlmiliardové bankovky, se totiž začala v chudobou zmítané zemi šířit cholera. Tato infekční nemoc si libuje právě v prostředí, které v Zimbabwe panuje - špatné hygienické podmínky, slabý přístup k čisté vodě a pražádná kvalitní lékařská služba. Bakterie se po zemi rozšířila rychlostí blesku a v současné době trpí podle WHO cholerou 16 000 obyvatel Zimbabwe a 800 z nich už chorobě podlehlo.

     Člověk by čekal, že země požádá o nějakou zahraniční pomoc, když už sama není schopná zajistit svým občanům pomoc. Jenže to by u kormidla Zimbabwe nesměl stát autoritativní prezident Robert Mugabe, kterému zahraničí přidělilo nálepku diktátor. Ono se ani není co divit a dokazuje to i současná situace. Mugabe totiž chce celý problém bagatelizovat a ve svých prohlášeních se snaží tvrdit, že problém je malicherný a že v zemi byla už choroba vymýcena. Olej do ohně dnes ještě přilil jeho ministr vnitra Sikhanyiso Ndlovu svým tvrzením, že chorobu v zemi rozšířili britští vojáci coby biologickou zbraň a jejich útok je součástí protizimbabwské politiky. Nechci tady hodnotit kdo má pravdu, jestli nezávislá WHO nebo politický aparát jedné z nejchudších zemí světa, protože na to si musí každý odpovědět sám, ale přesto se mi zdá, že na tomhle příkladě se dá nádherně demonstrovat současná situace v zimbabwe. Ta je totiž jedním slovem tragická.

     Země se nedokáže postarat o své lidi, nezvládá jim zajistit přístup k neinfikované vodě, ani zdravotnické zázemí, inflace se řítí ještě výš a nezaměstnanost dosáhla 90%. Vláda navíc nad problémem jen mávne rukou a nebo z celé situace podle obviní třetí stranu. Nečekejte ode mne názor jak se současné situace ven, ale říká se, že ryba smrdí od hlavy.

     Podobná situace, která v Zimbabwe nastala je ale alarmující ještě z jiného důvodu. Právě v těchto podmínkách vznikají ideální podmínky pro šíření různých infekčních chorob a co víc - ty zde mají perfektní zázemí pro to aby mutovaly a stávaly se stále nebezpečnějšími. Samotná cholera by v  civilizované zemi příliš škody nezpůsobila. Nemoc se šíří hlavně vodou infikovanou fekáliemi a kontaminovanými potravinami. Nemoci se dá předcházet mytím rukou a celkově normálními hygienickými postupy, které jsou v civilizovaném světě běžné. Nemoc, která se projevuje silným odvodňováním organismu se dá v civilizovaném světě, kde zdravotnictví funguje, léčit poměrně snadno. člověk raději ale ani nedomýšlí co by se stalo pokud by se v těchto nuzných podmínkách podařilo náhodným křížením vytvořit virus, který by byl mnohem nebezpečnější. Vyspělý svět by tedy měl tyto problémy řešit nejen z etického hlediska , ale i kvůli tomu, že mu v chudých zemích tiká časovaná biologická bomba.

     Bojíte se epidemie cholery v ČR? Myslíte si, že je možné aby třeba v Zimbabwe vznikl smrtící virus? A co vlastně říkáte na vládu Roberta Mugabeho? Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.