LOH - 4. den - Další české úspěchy byly na dosah

Srp 12, 2008

Český vodní slalomář Stanislav Ježek
    Stanislav Ježek byl před finále velkým adeptem na medaili.

Po prvních dvou, pro českou republiku mimořádně, vydařených dnech zažíváme teď jakýsi očekávaný útlum. Naše největší medailové naděje ze začátku her jsou pryč a než se pozornost diváků přesune od plavání k atletice, kde máme hned několik želízek, bude ještě chvíli trvat. I přesto se občas v Pekingu začne o Češích mluvit víc než je obvyklé. Dnes k tomu měl velice blízko Stanislav Ježek, který nás reprezentuje v kategorie C1 vodních slalomářů. Po semifinále byl na druhém místě za fenomenálním Slovákem Martikánem. Během žádné jízdy se ani jednou nedotkl branky a už už to vypadalo na nějaký ten cenný kov. jenže všechno dopadlo jinak. Ve finálovém závodě Ježek dvakrát "šťouchnul" do branky a čtyřsekundová penalizace ho odsunula až na páté místo. Škoda, mohli jsme být zase o něco veselejší.

V plaveckém bazénu se zase dneska děly věci! Michael Phelps, na kterého nestačí klasická lidská měřítka, triumfoval i na trati 200 metrů volný způsob a jakoby jen tak mimochodem uplaval svým soupeřům minimálně o dva metry a překonal i dosavadní světový rekord. Na svém kontě už má tři zlaté medaile. Pokud chce svůj plán splnit, měl by jich nabrat ještě pět. Na další už má zaděláno i po kvalifikaci na 200 metrů motýlek. Phelps tenhle závod vyhrál a zároveň vyrovnal (jak jinak) svůj vlastní olympijský rekord.
    Závod žen na 100 metrů znak ovládla Američanka Natalie Coughlinová. Druhá dohmátla Kirsty Coventryová ze Zimbabwe, bronz poputuje do USA díky Margaret Hoelzerové. Stříbrná Kirsty Coventryová navíc zaplavala v semifinále polohovky na 200 metrů nový olympijský rekord časem 2:09,53.
    Američan Aaron Peirsol nenašel přemožitele ve finále  závodu na 100 metrů znak a navíc vyhrál v novém světovém rekordu 52,54! Stříbro náleží jeho krajanovi Mattu Greversovi
    Světové rekordy dosažené ve Vodní kostce už nikdo ani nepočítá. O překonání dalšího se v závodě na 100 metrů prsa žen postarala Leisel Jonesová. Světový rekord tak má ode dneška hodnotu 1:05,17.
    Olympijský rekord překonal i italský plavec Paolo Bossini v závodě na 200 metrů prsa. Dlouho se z něj ale neradoval. Ani ne za deset minut mu ho vyfoukl Maďar Daniel Gyurta.
    Olympijské maximum zlepšili i plavci USA. Na trati 4x200 metrů volným způsobem vylepšili olympijský rekord na čas 7:04,66. Svým výkonem jenom potvrdili mimořádnou úroveň plaveckých soutěží v Pekingu.

Český střelec Martin Tenk ve svém závodě ve střelbě z libovolné pistole propadl a skončil až na 37. místě. Mnoho odborníků do něj vkládalo velké naděje. Jedná se totiž o medailistu ze Sydney.

Finále gymnastických družstev ovládli domácí reprezentanti. Druhá skončila titul obhajující Země vycházejícího slunce a bronz si odváží USA.

Českým tenistům se dařilo velice málo. Tomáš Berdych sice postoupil přes Andrease Seppiho z Itálie po setech 6:3 a 7:6 (7:4), ale jeho krajanka Iveta Benešová prohrála s favorizovanou Venus Williamsovou po setech 4:6 a 1:6. Odpoledne navíc česká dvojice Benešeová - Vaidišová nestačila na sestry Williamsovy a v turnaji tak končí. Mužská dvojice Radek Štěpánek a Tomáš Berdych vyhrála nad brazilským párem Melo, první set 7:5, ale další dva prohrála, takže i ona v turnaji končí.

Americký střelec Glenn Eller slaví zisk zlaté olympijské medaile ve dvojitém trapu. Při finálovém závodě navíc dosáhl nového olympijského rekordu. Šestadvacetiletý brokař zvítězil se 190 přesnými zásahy.

Ve Vodní kostce dnes absolvovaly své finále i závodnice v synchronizovaných skocích do vody žen z desetimetrové věže. Jak už se stalo v Pekingu tradicí, závodu jasně dominovala domácí dvojice Wang Sin a Čchen Žuo-lin.

Disciplínu vzpírání žen s tělesnou váhou do 63 kg vyhrála Korejka Pak Hjon Sok, druhá skončila Irina Někrasovová z Kazachstánu, třetí Lu Ying-Chi z Tchaj-wanu.

Togo slaví svou první olympijskou medaili. Bronz v závodě kajakářů vybojoval Benjamin Boukpeti, který zaostal jen za Němcem Alexanderem Grimmem. Stříbro získal Francouzem Fabienem Lefevrem.

Na prvních dvou místech v kategorii do 55 kg v řeckořímském zápase to vypadalo jako za časů Sovětského svazu. Na prvním místě skončil Rus Nazyr Mankijev. Druhý byl Rovšan Bajramov z Ázerbájdžánu. Na stupínek vítězů se společně vešli ještě Armén Amojan a Korejec Pak Un-čchul. Totální nadvládou postsovětských republik skončilo finále kategorie do 60 kg v řeckořímském zápase. Tu vyhrál Rus Islam-Beka Albijev. Druhý skončil Ázerbájdžánec Rahimov, bronz získali Ťumenbajev z Kyrgyzstánu a Kazach Tengizbajev.

Medaile jsou rozdány i v soutěži šavlistů. Čung Man vybojoval první mužské zlato pro Čínu v šermířských soutěžích v historii olympiády.

Jaký máte názor na průběh olympiády v Číně? Kdo z našich reprezentantů získá ještě zlato? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.