Nejzajímavější momenty z fotbalového MS

Čvc 12, 2010

  Logo fotbalového MS 2010
    Logo jihoafrického mistrovství světa ve fotbale 2010
 

    Přesně měsíc uplynul od zahájení fotbalového mistrovství světa v JAR do jeho včerejšího finále. Nejdéle trvající sportovní událost dospěla do svého konce a my, diváci, proto máme možnost vzpomínat, rekapitulovat a ohlížet se zpět. Čím se tohle MS zapíše do historie? Odehrálo se na něm 64 zápasů a zdaleka ne všechny momenty se dají označit za historické. Proto jsem se v tomhle závěrečném postřehu pokusil sestavit několik NEJ tohoto šampionátu. Některá jsou oficiální, jiná jsem vytvořil sám.

    NEJ-lepší střelec = O korunu pro krále střelců se podle statistik podělili Thomas Müller z Německa, Nizozemec Wesley Sneijder, Uruguayec Diego Forlán a Španěl David Villa. Právě Villa nakonec získal i oficiální ocenění - jazýček vah na jeho stranu vychýlil větší počet gólových nahrávek. Já osobně bych ale korunu pro krále střelců přiřknul Forlánovi, který podle mého názoru hrál na MS nejlepší fotbal.

    NEJ-lepší mladý hráč = Na tento titul byli nominováni Ghaňan André Ayew a Mexičan Giovanni Dos Santos a Němec Tohmas Müller. Ten také tuhle soutěž vyhrál a myslím, že tady je cena v dobrých rukou. Na to, že je Müllerovi 20 let a na MS dal pět branek tak klobouk dolů.

    NEJ-lepší brankář = Naprosto po zásluze si Zlatou rukavici z JAR odváží Iker Casillas. Gólman, který ve čtyřech vyřazovacích zápasech nepustí za sv záda ani jeden gól je pro tým mimořádně cenný a je to právě on,. kdo má největší podíl na triumfu španělského fotbalu.

    NEJ-větší favorité = To byla Brazílie a Argentina. Jejich soubojem mělo MS vyvrcholit, jenže světe div se, oba celky vypadly už ve čtvrtfinále. Shodou okolností ani jeden tým nevyřadili pozdější vítězové - Španělé.

    NEJ-větší gólová přestřelka = Bez dlouhého přemýšlení je tenhle titul jasný - Souboj Portugalců s KLDR přinesl 7 gólů a bylo to vlastně jediné utkání, kde se Portugalci skutečně ukázali. Korejská obrana, která v předchozím zápase trápila Brazilce se rozpadla jako domeček z karet a první přímý sportovní přenos do KLDR skončil ostudou.

    NEJ-nudnější zápas = Hlavně v prvních kolech základních skupin se o tuhle anti-cenu přetahovalo hned několik týmů. Fotbal byl svázán taktickými pokyny a všeobecně vzato se málo útočilo. Po dlouhém přemýšlení ale jako vítěze vybírám duel Alžírsko-Slovinsko, kde se neudálo prakticky nic a "fotbal", dáli se to tak nazvat nedosahoval ani kvality krajského přeboru.

Přečtěte si všechny články o mistrovství světa ve fotbale 2010

    NEJ-větší ostuda = Tady o "vítězi" není pochyb. Francouzský tým, který se vlastně porazil sám. Kupa individualit, která se sama rozložila zevnitř. Snad se fotbalový svět poučí, že problémy se mají řešit pokud možno v tichosti. I proto jsem přál titul Španělům - ti byli prací opak Francie - nenápadní, slušní, tiší a s problémy na veřejnost nechodili.

    NEJ-větší chyba = I tady mám jasno. Rozhodčí podávali na začátku MS velmi dobré výkony, ofsajdy hlídali s milimetrovou přesností, ovšem to, čeho se dopustili sudí v souboji Anglie s Německem, to se hned tak nevidí. Neuznali totiž naprosto regulérní vyrovnávací branku Franka Lamparda ačkoliv míč byl půl metru za čárou. Snad tento incident pomůže k zapojení moderní techniky do fotbalu. Tohle se prostě stávat nesmí.

    NEJ-větší novinka = Ruku na srdce. Znal někdo z vás před fotbalovým MS slovo vuvuzela? Nebudu machrovat a kajícně se  přiznám, že já tedy rozhodně ne. No a vidíte to, Během necelého měsíce tohle slovo obletělo svět a dnes bysme již jen marně hledali člověka, který se s ní ještě nesetkal.

    NEJ-fotografovanějí fanoušek = Na zápasy se přišlo podívat více než 3 180 000 fanoušků. Přesto jeden z nich byl cílem fotografů častěji než ostatní. Slovák v masce upíra je ve skutečnosti otcem reprezentanta Marka Hamšíka.

    NEJ-fotografovanějí fanynka = Do objektivů se dostalo i mnoho zástupkyň něžného pohlaví. Častěji než ostatní byla centrem zájmu jistá paraguayská fanynka, která zaujala hlavně originálním způsobem kam se dá umístit mobilní telefon. V průběhu MS se ukázalo, že se jedná o místní modelku Larissu Riquelme, která zájmu o svou osobu hned využila a slíbila, že pokud její země vyhraje šampionát, poběží přes hlavní město Asunción nahá. Když její krajané vypadli se Španělskem, vzkázala, že to nevadí, a že prý poběží stejně.

    NEJ-větší záhada = Německá chobotnice Paul dokázala uhodnout všechny zápasy Německa a kromě toho i finále. Matematicky vzato je pravděpodobnost osmi přesných tipů 1 : 256. Když si k tomu připočteme, že chobotnice nerozeznává barvy, máme tu nevysvětlitelnou záhadu.

    Takové tedy bylo shrnutí fotbalového mistrovství světa v Jižní Africe. Pokud si chcete připomenout jednotlivé zápasy a zavzpomínat jak šel den po dni, přečtěte si postřehy, které jsem během MS každý den psal. Tímto postřehem končí moje 32 dnů trvající nepřetržitá šňůra sportovních postřehů. Pokud se vám moje názory a sportovní postřehy líbily, budu rád. Skončila i třetí velká sportovní událost letošního roku a tak se můžeme začít pomalu těšit na to, co nám přinesou roky další. S fotbalovým MS se shledáme znovu v roce 2014, kdy se pořadatelství ujme Brazílie.

    Jaký máte názor na průběh mistrovství světa v JAR? Co říkáte na triumf Španělska? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.