2. den fotbalového MS - I mistr tesař ...

Čer 12, 2009

  Brankář Robert Green
    Anglický brankář Robert Green právě vyrobil minelu, která rozhodla zápas.
 

    Po včerejším trochu rozpačitém začátku se dneska konečně objevilo několik zajímavých okamžiků, o kterých se bude dlouho mluvit. Brankově to sice žádné orgie nebyly, střeleckým maximem stále zůstávají dvě branky na zápas, ale určitě byl dnešní den zajímavější než včerejšek.

Korejská republika - Řecko 2:0 (1:0)
    Tenhle zápas jsem původně bral jen jako překrm, který měl fanoušky naladit na odpolední a večerní hlavní chody. A vida, nakonec z toho byl nejlepší fotbal dne. Hbití Korejci byli jako na drátkách a bylo jich plné hřiště. Řekové (zaplaťpánbůh!) konečně opustili svůj drtivě defenzivní styl, se kterým vyhráli Euro 2004 a občas se na jejich hru dalo i dívat. Jenže pořád to bylo z jejich strany jakoby strnulé. Jako kdyby jim nohy svazovala zodpovědnost, nervozita, taktické pokyny, nebo něco úplně jiného. Každopádně se Jihoevropané nedočkali ani jediného gólu a stále čekají na premiérovou branku na MS v celé historii - Řekové jsou na MS podruhé - při minulém působení nedali ani gól. Jak už jsem psal výše, Korea mne potěšila svým živočišným a hbitým pojetím fotbalu. Jestli takhle budou hrát i dál, mohli by proklouznout do další fáze.

Přečtěte si všechny články o mistrovství světa ve fotbale 2010

Argentina - Nigérie 1:0 (1:0)
    Měla to být ukázka útočného fotbalu, který pohladí pocuchané nervy fotbalových fanoušků. A začátek tomu skutečně odpovídal. Jako vždy fantastický Lionel Messi dělal v obraně Afričanů průvan a vybízel své spoluhráče k útočným akcím. Rychlý úvodní gól, který přišel už v 6. minutě z Heinzeho hlavičky paradoxně vývoji zápasu ublížil. Argentina se přestala tlačit do útoku a chvílemi to vypadalo, že si bez jakékoliv aktivity počká na konec. To se jí nakonec málem nevyplatilo. Nigerijci několika ostrými střelami, hlavně v závěru zápasu, usilovali o vyrovnání, jenže gól nedali. Abych ale Argentinu tolik nehaněl. Když už se bílomodří dostali do zakončení, byly to většinou vyložené šance. Nigérii několikrát zachránil pouze pohotový zákrok brankáře Enyeama. Hlavně jeho vyškrábnutí Messiho střely ze 35. minuty by se mělo pouštět všem začínajícím brankářům jako instruktážní video.

Anglie - USA 1:1 (1:1)
    Co se vám vybaví když se řekne "Anglie na vrcholném fotbalovém turnaji"? Ano, správně. Už několik let se říká, že hrdý Albion dokáže vychovat skvělé hráče, jen s brankáři mu to pořád tak nějak nevychází. Angličtí gólmani mají velmi zvláštní schopnost, že snad v každém utkání si vyberou svou slabou chvíli. Ne pokaždé jejich zaváhání končí brankou, ale někdy se to holt stane. No a jeden z těchto případů nastal právě dneska. Anglie vedla od 4. minuty gólem Gerrarda a dalo se říct, že měla otěže zápasu v rukou. Američané na branku často nestříleli, zato Anglie byla střelecky při chuti. Ale pak přišla 40. minuta a nepříliš náročná střela Clinta Dempseyho, kterou se brankář Green chystal ze země sebrat do náručí. Jenže od ruky se mu balón odrazil a dohopsal až za čáru. Anglii tahle branka úplně opařila a na několik minut znemožnila přechod do útoku. Hlavně ve druhé polovině zápasu se sice Albion nadechoval ke druhému gólu zápasu, jenže štěstěna byla proti. Ofenzivu Anglie nepovzbudil ani příchod Petera Crouche a tak se nakonec zrodila poměrně nečekaná remíza.

    Jaký máte názor na průběh mistrovství světa v JAR? Kdo ho vyhraje? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.