Šest let od tragédie

Zář 11, 2007

  Jedenáctého září se změnil svět
    Útokem na World Trade Center si každý uvědomil, že teroristé jsou skutečným nebezpečím.
 
    Ussáma bin Ládin - nejhledanější muž světa
    Ussáma bin Ládin se stal nejhledanějším mužem světa a úhlavním nepřítelem západního světa.
 

    Dnes je tomu přesně šest let od chvíle, kdy se teroristé zmocnili několika civilních letadel a použili je jako živé rakety. Do té doby datum 11. září nikomu nic neříkalo, byl to normální den v kalendáři jako každý jiný. Jediný pro koho mělo 11. září význam byli lidé, kteří se v něm narodili a Denisy, které slaví 11. září svátek. Po osudném dni roku 2001 se ale tohle datum zarylo všem hodně hluboko do myslí. Co se od té doby stalo? Hodně věcí, ale pojďme se zaměřit na ty hlavní.

    Netrvalo dlouho a do Afghánistánu, kde sídlila Al-Kaidá, vstoupili vojáci Spojených států. Akce trvala dlouho a přinesla mnoho mrtvých na obou stranách, pozitivem je však zatčení několika vysokých členů skupiny, ovšem ty největší ryby stále unikají. Následný vpád do Iráku dopadl pro spojenecká vojska ještě hůře a země stála na pokraji občanské války. Slabou náplastí je poprava Saddáma Husajna, když denně slýcháme o bojích mezi sunnity a šiíty. Sebevražedné bombové útoky jsou prakticky na denním pořádku a světlo na konci tunelu je opravdu hodně vzdálené. Jak z této situace ven?

    Osobně si myslím, že by měl svět v boji s teroristy jednoznačně pokračovat. Jen tak můžeme vykoupit smrt těch lidí, kteří zemřeli jak při teroristických útocích tak i při dobývání Afghánistánu nebo Iráku. Jejich životy sice vyhasly, ale nesmí vyhasnout zbytečně! To mimo jiné znamená i neopouštět Irák, protože právě teď tahle země potřebuje pomoc zvenčí, potřebuje aby jí někdo zajistil bezpečnost, dokud to nedokáže sama. Boj s terorismem je během na velmi dlouhou trať, kdy cíl ani nevidíme. Stejně jako se říká, že s bláznem se nedá vyjednávat, tak já bych doplnil, že ani s náboženskými fanatiky a teroristy není konsensus možný. Islámská povaha je opravdu zvláštní a má mnohé rysy, které se s dobou nemění. Vzpomeňme na dvojverší z Křestu sv. Vladimíra od Karla Havlíčka Borovského: "Ani Mufti Muhamedský umlčet se nedá, pobij ty psy nevěřící, uvěř v Muhammeda." Ano, už tenkrát naši předkové věděli jaké nebezpečí jim od islámu hrozí. Ne, rozhodně nejsem proti veškerému islámu, to rozhodně ne, co mi však vadilo, vadí a vadit bude je fanatismus a ten má v islámu hodně hluboké kořeny. Proto chci vzkázat celému světu:

Neustupujme šílencům a nenechme si od nich diktovat podmínky!