LOH - 3. den - Fenomén Phelps dominuje

Srp 11, 2008

Michael Phelps v olympijském bazénu zatím dominuje
    Michael Phelps z USA se krok za krokem blíží svému vytčenému cíli - 8 zlatým olympijským medailím z Pekingu.

Už tři dny spolu zápolí ti nejlepší sportovci celé planety pod pěti olympijskými kruhy. Někteří zklamou, jiní odvedou svůj šedý průměr, jiní překvapí, ale jen minimum z nich má na to aby se o nich mluvilo jako o legendě. Americký plavec Michael Phelps je jedním z nejžhavějších kandidátů na tohle ocenění. Už před olympiádou prohlásil, že si chce z Číny odvést 8 zlatých medailí, což se dosud nikomu nepodařilo! Dnes udělal Phelps další dva výrazné kroky k tomu to cíli.

Nejprve dokázal ráno vyhrát spolu se svými krajany štafetu na 4x100 metrů volný způsob a pak krátce po poledni se v novém světovém rekordu 1:53,70 prosadil i v rozplavbě na 200 metrů motýlek.

Kirsty Coventryová ze Zimbabwe nenašla přemožitelku v plaveckém závodě 100 metrů znak žen ve světovém rekordu 58,77 sekundy!

I země vycházejícího slunce si dnes připsala zlatou medaili a to díky Kosuke Kitadžimovi, který vyhrál závod 100 metrů prsa mužů v novém světovém rekordu 58,91 sekundy.

Plavecké rekordy padají jako podťaté. Jeden z nich překonal i Hayden Stoeckel z Austrálie v závodě 100 metrů znak mužů. Nové světové maximum má ode dneška hodnotu 52,97 sekundy.

Olympiáda má ale bohužel i první dopingovou skvrnu. Španělka Maria Isabel Morenová, která svou zemi reprezentovala v silniční cyklistice, byla pozitivně testovaná na, v poslední době nechvalně známou látku, EPO.

České basketbalistky si ve svém druhém vystoupení pod olympijským ohněm spravily chuť po nevydařeném zápase s favorizovanými Američankami a dnes ráno porazily Mali v poměru 81:47.

Český tenis dostává v Pekingu pořádně na frak. Do dalších bojů nepostoupila ani Nikol Vaidišová, ani Radek Štěpánek. Oba přitom měli patřit mezi naše vlajkové tenisové lodě. Pověst našeho bílého sportu tak zachránila alespoň Lucie Šafářová, která vyřadila Estonku Maret Aniovou 6:4 a 6:2 na sety.

Naši východní sousedé získali svou první medaili. Zasloužila se o ni Zuzana Štefečeková, která vystřílela bronz v trapu. Tento závod přinesl i další netradiční podívanou. O bronz se totiž rozstřelovaly celkem 4 závodnice. Nakonec se nečekaně už v prvním kole prosadila Američanka Corey Cogdellová.

Česká republika bude mít své zastoupení v semifinálovém závodě skifu. Postaral se o to Ondřej Synek, který dnes bez problémů vyhrál svoje čtvrtfinále. Ostudu rozhodně neudělal ani Stanislav Ježek, který po dvou jízdách obsadil čtvrté místo a postoupil do semifinále ve vodním slalomu kategorie C1. Kajakář  Vavřinec Hradílek také postoupil do semifinále. Jeho sedmé místo je dobrým příslibem do dalších bojů.

Téměř až nečekaný odstup od druhé nejlepší vzpěračky do 58 kg měla dnes domácí Čchen Jen-čching, která vyhrála s náskokem neuvěřitelných 17 kilogramů!

Po včerejším představení korejských žen triumfovali ve svém závodě lukostřelců i jejich mužští krajané. Ve finále si poradili s Itálii. Bronz putuje do Číny, která neměla s Chorvaty příliš mnoho problémů.

V Pekingu se skákalo i do vody. V disciplíně, která se považuje v tomto sportu za královskou, tedy v synchronních skocích do vody mužů z desetimetrové věže nenašly přemožitele domácí reprezentanti Lin a Huo.

Jaký máte názor na průběh olympiády v Číně? Kdo z našich reprezentantů získá ještě zlato? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.