31. den fotbalového MS - Historický triumf pro Španělsko

Čvc 11, 2010

Iker Casillas
    Iker Casillas zvedl nad hlavu sošku pro mistry světa.

Je konec! Po měsíčním maratonu fotbalových zápasů dospěl jihoafrický šampionát k dnešnímu velkému finále, ve kterém si to mezi sebou rozdaly týmy Španělska a Nizozemí. Bitva to byla vyrovnaná, gólů moc nepadlo, ale závěrečné oslavy za to čekání stály.

Nizozemsko - Španělsko 0:1 po prodloužení
    Asi málokoho překvapila útočná kvalita zápasu. Hlavně v první půli se ani jeden tým do útočení dvakrát nehrnul. Vždyť na sebe narazili Španělé, kteří osmifinále, čtvrtfinále i semifinále vyhráli jen 1:0 a Nizozemci, kteří také nepatří mezi vyloženě ofenzivní týmy. Hra se proto v první pětačtyřicetiminutovce přelévala ze strany na stranu, ale že by se dalo mluvit o nějakých šancích, to ani omylem. Jakés takés šance bysme dohromady sečetli na prstech jedné ruky neopatrného dřevorubce. Druhý poločas už byl k fanouškům trochu shovívavější a sem tam se nějaká ta zajímavá šance vyskytla. A kdo si počkal, ten se dočkal i vyložené gólovky - třeba Robbenovo sólo na Casillase, nebo Ramosova hlavička si říkaly o gólovou tečku. Ta ale nepřišla ani na jedné straně. Ještě než se dostaneme k prodloužení musím zmínit jeden velmi důležitý aspekt dnešního finále - hrubá hra. Snad to bylo tím, že oběma týmům šlo všechno, každopádně hráči obou týmů hráli jak se říká pořádně od podlahy. Faulů bylo skutečně mnoho a občas to nebyl pěkný pohled. Však také sudí Webb rozdával karty jako na běžícím páse. Nakonec ale otěže utkání v rukou neudržel a jeho chyby budou patřit mezi nezapomenutelné součásti finálového zápasu Jednu z těch největších vyprodukoval na začátku prodloužení, kdy neodpískal podle všeho regulérní penaltu za faul na Xaviho. nakonec udělil jedinou červenou kartu, ovšem striktně vzato jich mělo být mnohem víc. Celkově se v nastaveném čase hrál pohledný fotbal. Snad se týmy snažily si udobřit fanoušky za ne zrovna záživný začátek zápasu, každopádně se po devadesáté minutě na hřišti odehrálo víc gólových šancí než za celou základní hrací dobu dohromady. Dlouho to vypadalo, že utkání dospěje až do penaltového rozstřelu jenže ve 116.- minutě prostřelil jinak skvěle chytajícího Stekelenburga sváteční střelec Iniesta. A tenhle gól stačil k tomu aby se Španělé stali mistry světa. I svůj čtvrtý duel ve vyřazovacích soubojích tak vyhráli 1:0.

Postupový pavouk

Jaký máte názor na průběh mistrovství světa v JAR? Kdo ho vyhraje? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.