1. den fotbalového MS - Rozpačitý začátek

Čer 11, 2009

  JAR - Mexiko
    Jihoafrický Kagisho Dikgacoi stíní míč před dotírajícím Cuauhtemocem Blankem z Mexika.
 

    Vás možná překvapil titulek,mne naopak překvapil celý úvodní den fotbalového šampionátu. Na to, jak často jsme slýchali, že se míč Jabulani špatně chytá a že díky němu bude padat spousta krásných gólů mi 2 branky na 2 zápasy přijdou vcelku málo. K vidění bylo naopak deset žlutých a jedna červená karta. Celkově mne první den MS nenadchl, ale podívejme se na oba zápasy trochu detailněji.

Jihoafrická republika - Mexiko 1:1 (0:0)
    I když jsem si to při sledování zápasu nemyslel tak teď, s větším odstupem mi tohle utkání přišlo jako dnešní nejzajímavější. Snad na tom nesla svůj díl i masivní podpora domácích fanoušků, kteří hnali svůj tým kupředu, každopádně měl zápas šťávu a šancí bylo dost. Jihoafričané mne zaujali hlavně svou dravostí a rychlostí - právě díky ní vstřelili svůj jediný gól. Siphiwe Tshabalala pláchl mexickým obráncům a ukázkovou střelou vsítil první branku na MS. Přiznám se, že jsem to moc nečekal, Mexiko bylo v dosavadním průběhu aktivnější, mělo víc ze hry, ale góly dát nemohlo. Fotbalová spravedlnost ale ukázala, že existuje a že není raněná slepotou když v 79. vyrovnával Márquez. Pravda, obránci JAR mu to svou laxností hodně usnadnili takže si Mexičan mohl vybrat jestli bude střílet sám, nebo zda nahraje. Ovšem proti jeho střele nezmohl nic ani brankář Khune, který se v průběhu zápasu blýskl několika famózními zákroky a držel svůj tým nad vodou. Konečná remíza tak byla asi tím nejspravedlivějším zakončením. Mexiko bylo aktivnější a prohrát si nezasloužilo. JAR zase zdobila bojovnost a rychlost a alespoň za tyto vlastnosti si pořadatelská země bod zaslouží.

Přečtěte si všechny články o mistrovství světa ve fotbale 2010

Uruguay - Francie 0:0 (0:0)
    Když jsem sedal k tomuhle přenosu, v duchu jsem si říkal, že nabídne lepší a hlavně útočnější fotbal než jaký byl k vidění v výše popsaném zápase. Ó jak šeredně jsem se mýlil. Což o to, od Uruguayců jsem toho moc nečekal, kdo ale zklamal byla Francie. Galský kohout místo hrdého kokrhání jen úpěnlivě sípal a plazil se po hřišti. Což o to, hráči v bílých dresech to s míčem umí, o tom není sporu - ostatně jejich nahrávky a kombinace byly velmi pohledné. Jenže je tu jedno ale. Francouzi nevěděli, kdy mají dost. Jako kdyby chtěli kombinovat pořád - jejich šance většinou končily tím, že je o míč obral obránce a nikde žádná střela. Skoro by se dalo říct, že Francouzi by si spíš zlomili nohy než aby dali gól. když si k tomu připočteme, že oba týmy nehrály zrovna v rukavičkách a utkání muselo být často přerušováno kvůli faulům (rozhodčí rozdal 6 žlutých a jednu červenou kartu) tak je jasné, že tohle utkání mnoho krásy nabídnout nemohlo.

    Jaký máte názor na průběh mistrovství světa v JAR? Kdo ho vyhraje? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.