Vesmírné výzvy - 1. díl - Září 2009

Říj 10, 2009

  První díl seriálu Vesmírné výzvy - Září 2009
    Vítám Vás všechny u prvního dílu seriálu Vesmírné výzvy.
 

    Nekonečný vesmír - oblast silného vakua, mrazů kolem absolutní nuly, ale i vybuchujících supernov, barevných mlhovin a rozlehlých galaxií je pro člověka stále jednou velkou neznámou. Ale lidstvo se snaží odhrnout roušku tajemství. Neustále se snaží pronikat do vesmíru a hledá odpovědi na své otázky. Právě proto jsem začal pracovat na seriálu Vesmírné výzvy - ten bude každý měsíc hodnotit a připomínat to nejzajímavější co se v oblasti průzkumu vesmíru událo minulý měsíc. Vítejte u prvního dílu, který se věnuje září 2009.

    O tom, že bych mohl vytvořit nějaká videa, která by měla řekněme vědecký základ jsem přemýšlel už docela dlouho. Nejprve jsem plánoval, že by se můj seriál měl věnovat bezpečným chemickým pokusům. Jelikož je ale značně obtížné být před i za kamerou nakonec jsem od tohoto projektu upustil (i když stále si ho nosím v hlavě, takže třeba se ho jednou přeci jen dočkáme). Pak jsem ale dostal spásný nápad. Proč by se můj seriál nemohl věnovat tomu, co mne doopravdy baví - tedy průzkum vesmíru. O tohohle tématu nehrozí, že by někdy nebyl dostatek inspirace a za druhé v dnešní době je každý zajímavý experiment doprovázený ilustračním videem, které mapuje jeho průběh - o materiál bych tedy nouzi mít neměl. A proto jsem se rozhodl, že budu dělat internetový video-měsíčník, který jsme nazval Vesmírné výzvy.

Přečtěte si všechny články o dobývání vesmíru

    První díl se věnuje třem nejvýznamnějším událostem, které s sebou přineslo září roku 2009. Už první díl ukázal, že se nechci zaměřovat pouze na severoamerickou agenturu NASA. Novinky jsou totiž spravedlivě rozděleny mezi NASA, japonskou JAXU a ruskou vesmírnou agenturu. V první řadě jsem se nemohl nezmínit o úspěšném testu pětisegmentového motoru na tuhá paliva pro raketu Ares I. Další zmínka patří japonské misi HTV-1, která dopravila na mezinárodní vesmírnou stanici ISS zásoby. Poslední aktualita se věnuje startu ruské rakety Sojuz TMA-16, která je součástí expedice s číslem 21. A teď už dost představování, vrhněme se rovnýma nohama do sledování prvního dílu Vesmírných výzev.

     Jaké jsou Vaše názory na první díl seriálu Vesmírné výzvy? Líbil se Vám, nebo byste na něm chtěli něco vylepšit? Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel. A pokud vás vesmír opravdu zajímá, rozhodně navštivte i nové diskusní fórum vesmir.thos.cz, které je určeno speciálně pro debaty o průzkumu vesmíru. Je jedno jestli jste amatér, který se ve vesmíru teprve rozkoukává, nebo zkušený znalec, rádi mezi sebou přivítáme všechny zájemce.

Použitá videa:
SpaceRefOnOrbit - "NASA Ares I Solid Rocket Motor Test"
AresTV - "DM-1 Behind the Scenes"
NASAtelevision - "HTV Launch Coverage"
Ronsmytheiii - "Soyuz TMA-16 launch"
www.nasa.gov - "LCROSS Impact Animation"
miklops - "Ares 1x-V2.1 Test Flight"