Obrna z Nigérie vystrkuje drápky

Říj 10, 2007

  trojrozměrný model viru obrny
    3D model viru obrny
 

    A už je to tady! Od chvíle, kdy v roce 2003 muslimští vůdcové na severu Nigérie rozhodli skoncovat s očkováním proti dětské obrně s odůvodněním, že je to západní tah, který má sterilizovat jejich ženy, jsem čekal, kdy dojde lidově řečeno "k průseru". A jak se zdá, ta chvíle právě nastala.

    WHO totiž dnes oznámila, že se na severu Nigérie nakazilo 69 dětí virem obrny. Na tom by nebylo nic tak neobvyklého, horší ale je, že se jedná o zmutovaný virus! Viru stačily 4 roky, kdy se proti němu neočkovalo aby zmutoval a nikdo teď nemůže vědět, jak moc se změnil.

    Obrna, nemoc, která byla v Československu vymýcena díky cílené vakcinaci již v roce 1961, nemoc, kterou jsme už mohli uzavřít do knih historie medicíny nám tak dává jasně najevo, že tady pořád ještě je. A stačilo tak málo. Aby vůdcové hlásali pravdu a ne ty svoje smyšlenosti. Nejenže ohrozili své obyvatele, ale kvůli tomu, že celý zbytek světa ve vakcinaci pokračoval, stala se z Nigérie pevnost, ve které měl virus ideální podmínky. Ten jich využil a začal vesele mutovat.

    Ještěže ve všech vyspělých státech vakcinace pokračovala a bude pokračovat dokud nebude nemoc definitivně vymýcena. Jenže očkovalo se proti klasické obrně! Kdo ví jak moc stihl virus zmutovat? Kdo ví, jestli na něj působí současná očkovací séra? vakcinace v Nigérii se v poslední době naštěstí znovu rozběhla. Ale není už pozdě? Doufejme, že je to naposledy, kdy náboženské a politické ideje  byly nadřazeny nad zájem nejvyšší - lidské zdraví.