Pozemní test úspěšný! Vzhůru do oblak!

Zář 10, 2009

  První stupeň rakety Ares I
    Neskutečné plameny poženou jednou raketu Ares I pryč od Země.
 

    Test pětisegmentového pohonného systému se sice podařil až na druhý pokus (o neúspěšném pokusu jsem psal před pár dny). Motor, který bude mít za úkol vynést raketu Ares I do výšky 60 kilometrů prošel druhým zkušebním termínem beze ztráty kytičky a může se tak připravovat na další testy.

    Kdo navštěvuje tyto stránky pravidelně, ten ví, že se vesmíru a hlavně projektu Constellation snažím věnovat hodně prostoru. Nemohl jsem si proto nechat ujít historicky první zažehnutí prvního stupně rakety Ares I, který živě přenášela internetová NASA TV. První stupeň je v podstatě padesátimetrový válec, který pracuje po dobu 125 sekund a spaluje polybutadien akrylonitril (PBAN). Při reálném startu je po vyhoření odhozen a na padácích se snese do oceánu. Ale pojďme zpět ke sledovanému živému přenosu. Motor naležato pevně připevněný k podkladu ze sebe během testu vydával opravdu pekelné plameny. Ano, čekal jsem, že oheň bude velký a kouř masivní, ale to, že v podstatě zakryjí celé zorné pole kamer mne skutečně šokovalo. Ostatně stejně jako další údaje o testu. Motor například dokázal vyvinout výkon 22 000 000 koňských sil. Teplota plamenů dosahovala ekvivaletu 1/4 horkosti povrchu Slunce. Žár byl tak velký, že se písek za motorem roztavil a zesklovatěl. Ostatně co vám tady budu povídat. Podívejte se sami, u takovéhle podívané jsou slova skoro zbytečná.

 

    Inženýři NASA si tedy mohou zhluboka oddechnout. Pokud by se totiž problémy s testem opakovaly i podruhé, měl by celý projekt hodně namále. Naštěstí ale všechno proběhlo přesně podle plánu a po dvou minutách plameny u motoru pohasly. Během testování se neodhalila žádná závažná chyba. Všechno tedy spěje k další fázi testování. A tentokrát už to nebude tak snadné.

Přečtěte si všechny články o dobývání vesmíru

    Poprvé v historii se totiž budoucí naděje pro dopravu do vesmíru, raketa Ares I-X odlepí od povrchu matičky Země a proletí se vzduchem. NASA už dokonce pro tento výjimečný okamžik stanovila datum. Do historie by se měl zapsat 31. říjen letošního roku. Prozatím jsem ještě neznáme přesný čas startu, dá se ovšem předpokládat, že NASA si takovýhle bonbónek nechá na den, odpal v noci prakticky nepřichází v úvahu. Pro člověka ve střední Evropě je to kvůli časovému posunu trošičku problém, ale já osobně bych se na takovouhle podívanou vzbudil i během hluboké noci. Ke startu byl vybrán startovací komplex 39B, jeho dvojče 39A totiž ještě stále slouží k odletům raketoplánů. A raketa Ares ke svému startu potřebuje přeci jen trochu jiné podmínky a zařízení. Zajímá vás už teď jak bude tento říjnový testovací let vypadat? Nejlépe vám to popíše asi následující video.

 

     Jaké jsou Vaše názory na test prvního stupně rakety Ares I? Těšíte se na první letový test? A co si vlastně myslíte o celém projektu Constellation a návratu lidí na Měsíc? Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel. A pokud vás vesmír opravdu zajímá, rozhodně navštivte i nové diskusní fórum vesmir.thos.cz, které je určeno speciálně pro debaty o průzkumu vesmíru. Je jedno jestli jste amatér, který se ve vesmíru teprve rozkoukává, nebo zkušený znalec, rádi mezi sebou přivítáme všechny zájemce.