dugi.xf.czPostřehyOlympijské hry 2008 › LOH - 2. den - Máme další zlato!

LOH - 2. den - Máme další zlato!

Srp 10, 2008

  David Kostelecký se raduje ze laté olympijské medaile
    Čeští střelci o sobě dávají v Pekingu vědět! David Kostelecký získal pro naši zemi už druhé zlato!
 

    Druhý den pekingské olympiády se nesl hlavně ve znamení plaveckých disciplín. Ty na řadu přišly hned na začátku programu, tedy kolem čtvrté hodiny ranní. Důvodem k přesunutí na tento pro Evropany poměrně nevhodný čas byl zájem amerických televizí, které chtěly odvysílat závody Michaela Phelpse v přímém přenosu v co nejvýhodnějším čase. Kvůli značnému rozdílu v časech tak přicházela desátá hodina večer pacifického času jako nejoptimálnější řešení. Kromě plaveckých závodů, kde dneska padal doslova jeden rekord za druhým toho ale bylo vidění mnohem víc.

    Všechny Čechy určitě z celého dne určitě nejvíc zaujala střelecká disciplína trap. Většina lidí sice neví co to vůbec je, ale ode dneška si bude střelbu na asfaltové holuby spojovat se jménem David Kostelecký. Náš reprezentant totiž po včerejší vyhrané kvalifikaci neztratil nervy ani v dnešním propršeném ranním finále a díky zásahu 146 terčů ze 150 možných se zasloužil o zisk druhé české zlaté medaile v prvních dvou dnech olympiády!

    Plavecký fenomén Michael Phelps dokázal vyhrát závod na 400 metrů plavání mužů polohově. A co víc! Dosáhl navíc nového světového rekordu 4:03,84. Dlouhá polohovka byla závodem, který musel zahřát srdce snad každého diváka i když se třeba o plavání příliš nezajímá. Nádherný souboj Baltimorské střely Phelpse s Lászlo Csehem z Maďarska a krajanem Ryanem Lochtem ukázal všem jak nádherný je olympijský sport. Na třetím stometrovém úseku, kde závodníci plavali prsa se čekalo, že bude Phelps ztrácet a do vedení půjde Lochte. Osud vzal ale nečekaný zvrat a právě v této části se Phelps dostal do úniku, který už nedokázal nikdo zlikvidovat.

Přečtěte si všechny články o letní olympiádě v Pekingu 2008

    Ani druhé pohlaví se nenechalo zahanbit a v závodě na 400 metrů plavání žen polohově dokázala triumfovat Stephanie Riceová z Austrálie. I ona dokázala zlepšit světové maximum na hodnotu 4:29,45. Za zmínku stojí i stříbrná Kirsty Coventryová ze Zimbabwe. Ta totiž za vítězkou zaostala jen o 4 desetiny sekundy a i ona tak vlastně překonala původní světový rekord! Favorizovaná Katie Hoffová z USA se tak musela smířit jen s bronzem.

    Hodně rušno bylo ve Vodní kostce i při závodě ženských plaveckých štafet 4x100 metrů volným způsobem. V něm nenašly konkurenci reprezentantky Nizozemí ve složení Inge Dekkerová, Ranomi Kromowidjojoová, Femke Heemskerková a Marleen Veldhuisová.

    Po poledni byly na řadě rozplavby. I přesto, že nešlo o finálové boje o medaile, v nich nebyla o rekordy nouze. Jednoho olympijského (59,00) dosáhla Kirsty Coventryová v závodě na 100 metrů znak žen. Na světový dosáhla americká štafeta v závodě na 4x100 metrů volný způsob ve složení Nathan Adrian, Cullen Jones, Ben Wildman-Tobriner a Matt Grevers, kteří dosáhli času 3:12,23. Skoro se až tají dech při představě, že těchto výkonů bylo dosaženo při pouhých rozplavbách. Srdce fanoušků bijí nedočkavostí při představě co nám plavci předvedou v dalších fázích.

    Naopak Čechům v bazénu štěstí vůbec nepřálo. Petra Klosová na 100 metrů žen znak skončila  39. s časem 1:03,36 minuty. Tomáš Fučík na 100 metrů mužů znak obsadil v 41. místo v čase 57,29. Poslední reprezentant -  Květoslav Svoboda na 200 metrů mužů kraul dohmátl na 46. pozici s časem 1:51,86. Nikdo z našich reprezentantů se tak do finále těchto disciplín nepodívá.

    Ani jedna z českých reprezentantek ve střelbě žen ze vzduchové pistole na 10 metrů se nedokázala probojovat přes kvalifikaci až do finále. Lenka Marušková skončila 26. a Michaela Musilová až 35.

    Thajsko se může radovat ze své první zlaté medaile z Pekingu. Postarala se o něj závodnice s krkolomným jménem Prapavadí Džarenrattanatarakúnová, která svou zemi reprezentuje v ženském vzpírání ve váhové kategorii do 53 kg. Džarenrattanatarakúnová celkovým součtem 221 kilogramů (95kg + 126kg) překonala všechny soupeřky a v nadhozu se pokoušela i o světový rekord 130 kg, jenže neuspěla.

    Po včerejším závodě mužů stál dnes na olympijském programu i cyklistický silniční závod žen. Zajímavé je, že pro křehké pohlaví vybrali organizátoři úplně stejnou trasu po které jeli včera svůj extrémně těžký závod muži. Ženy sice projely velký okruh jen dvakrát namísto sedmi mužských, ale zato jim po celý závod velmi hustě pršelo. Na trati tak nebyla nouze o nebezpečné karamboly. Z vítězství se nakonec radovala Britka Nicole Cookeová.

    Mezi muži v disciplíně vzpírání ve váhové kategorii do 56 kg byl nejlepší osmnáctiletý Číňan Lung Čching-čchüan, který ke 132 kg z trhu přidal 160 kg v nadhozu a díky součtu  292 kilogramů za sebou nechal všechny své zkušenější soupeře.

    V ženské lukostřelbě byly tradičně nejlepší Korejky. Jejich dominance pod pěti olympijskými kruhy trvá už neuvěřitelných 20 let! Na druhém místě se umístila se ztrátou 9 bodů Čína.

    Sportovní gymnastika žen bude mít ve finále české zastoupení. Kristýna Pálešová dokázala v součtu získat celkovou známku 57,800 bodu. O postup ji nepřipravila ani pokažená poslední pasáž - prostná.

    Ale ve Vodní kostce se nesoutěžilo jen v plaveckých disciplínách. Konala se zde i soutěž v synchronizovaných skocích do vody žen ze třímetrového prkna. Devíti rozhodčím se ze všech nejvíc líbil výkon domácí dvojice Jingjing Guová a Minxia Wuová.

    Jaký máte názor na průběh olympiády v Číně? Kdo z našich reprezentantů získá ještě zlato? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.

Fotografie pochází ze zpravodajského portálu Sport.cz