12. den hokejového MS - Jsme ve čtvrtfinále!

Kvě 18, 2009

  Lukáš Kašpar
    Ohromná radost z gólu Lukáše Kašpara, který vstřelil vyrovnávací branku.
 

    Dnešním dnem skončily boje v kvalifikačních osmifinálových skupinách a osm týmů dostalo možnost postoupit na vyšší level - čekají je vyřazovací boje A Snad nemusím zdůrazňovat, že dnešní den s sebou přinesl velké množství zajímavých momentů a silných hokejových zážitků.

USA - Itálie 3:2 po samostatných nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)
    Těžko říct čím si vysvětlit velké problémy amerických hráčů v souboji s Itálií. Italové věděli, že musí získat víc bodů než Francie v souboji s Kazachstánem. Druhou možností bylo, že Italové porazí USA o osm a více branek, ale i když je MS plné překvapení, tohle bylo spíš z říše sci-fi. A houževnatí Italové se snažili slavnějšímu soupeři hru řádně znechutit. Svou roli hrálo i to, že Amerika už měla záchranu jistou a zápas tak mohla klidně vypustit. Nejvýraznější postavou nájezdů se stal americký útočník Oshie, který jel na italskou branku celkem pětkrát a z toho třikrát uspěl. Kvůli výhře Francie nad Kazachstánem tak Italové sestupují z elitní skupiny mistrovství světa a v příštím ročníku je už neuvidíme. Je to ale paradox - z elitní skupiny sestupuje tým, který v baráži dokázal Ameriku nejvíc potrápit. Tenhle výkon byl ale Italům nakonec k ničemu.

Přečtěte si všechny články o mistrovství světa v ledním hokeji 2010

Kazachstán - Francie 3:5 (2:3, 0:1, 1:1)
    Francouzi nastupovali do zápasu se stejným vědomím jako Italové - na rozdíl od nich proti Francouzům stál mnohem slabší soupeř. Francouzi po urputné bitvě dokázali Kazachy porazit o dvě branky a uhájili tak mistrovskou příslušnost. Naopak Kazachstán sestupuje z elitní skupiny MS.

Kanada - Česká republika 2:3 (1:1, 0:2, 1:0)
    Co k tomuhle zápasu napsat? Těžko se hledají slova. Každý, kdo tohle utkání viděl mi dá za pravdu, že čeští hráči ukázali, že skutečně mají hokejové srdce. Věděli, že musí Kanadu porazit aby se dostali do čtvrtfinále - to vše necelých 18 hodin po konci těžkého zápasu s Lotyšskem. Sice jsme dostali gól jako první a naše oslabení už nejsou stoprocentní, ale to vem čert. Ještě v první části jsme dokázali zásluhou Kašpara vyrovnat a druhá třetina? To byla prostě paráda - dva české góly nás nasměrovaly do čtvrtfinále. Kanada sice ještě v závěru při power-play snížila, ovšem nic to nezměnilo na jedné z nejcennějších a nejvydřenějších výher naší reprezentace v poslední době. I když už mnoho fanoušků nad Čechy lámalo hůl, naši kluci ukázali, že hokej skutečně hrát umí a to je před play-off víc než pozitivní zpráva.

Slovensko - Německo 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
    Slováci měli stejně jako česká reprezentace nůž na krku - zatímco proti nám stála Kanada, naši východní sousedé poměřili síly s papírově slabším Německem. Jenže domácí prostředí Němce katapultovalo k nečekanému výkonu. Slováci nevěděli co mají hrát, jejich hra byla překombinovaná a profesorsky těžká. S postupujícím časem se navíc na slovenské hokejky začala lepit smůla a nervozita, z čehož pramenily chyby v rozehrávce a při přechodu do útoku. Sečteno a podtrženo - pouť Slováků na tomhle MS skončila už v kvalifikační skupině a to je pro naše východní sousedy hodně hořká pilulka.

Rusko - Finsko 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
    Jestli některý tým na letošním MS dělá čest nálepce favorit, pak je to jednoznačně Rusko. Tým kouče Bykova je k nezastavení - Rozjeté Finy porazil 5:0 A zdá se mi, že Kanada asi nebude mít dobré spaní když si uvědomí, že právě na rozjetou ruskou mašinu narazí už ve čtvrtfinále. Poražené Finsko naopak vyzve Českou republiku.

Švýcarsko - Švédsko 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)
    Švédové zametli se sebevědomím švýcarského celku poměrně rázně. Švédů byl plný led a Švýcaři občas nevěděli kam dřív skočit. Jakoby jim oproti minulým zápasům chyběla dravost a bojovnost. Dneska vypadali ospale a ani do soubojů nechodili tak tvrdě jako tomu bylo dřív.

    Jaký máte názor na průběh mistrovství světa v Německu? Jak dopadnou naši reprezentanti? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.

Fotografie pochází v webových stránek www.iihf.com