10. den hokejového MS - Kanada podruhé padla

Kvě 16, 2009

  Chris Mason
    Chris Mason se stačil občerstvovat jen 25 minut.
 

    Šest zápasů nám dnes naservírovalo hokejové mistrovství světa. Ke čtyřem duelům z osmifinálových skupin se přidaly i dva zápasy z barážové skupiny. Čeká nás toho tedy dneska docela dost tak vzhůru na nejnovější postřeh.

Francie - USA 0:4 (0:0, 0:2, 0:2)
    Druhý zápas Američanů ve skupině o záchranu, další výhra, další tři body a navíc znovu čisté konto. Američané ukazují, že do téhle skupiny výkonnostně nezapadají a že mají na mnohem víc. Když se ale podíváme na vývoj jednotlivých třetin, uvidíme, že zase tak jednoduchou cestu k tomuhle vítězství neměli. Francie dlouho slavnějšímu týmu vzdorovala. První branka přišla až ve 25. minutě a ani potom neměla Amerika lehkou pozici. Francie se snažila favorita překvapit a zaskočit, teprve až další branky ji definitivně poslaly do kolen. Američané díky téhle výhře mají v barážové skupině šest bodů, čímž si zajistili účast v elitní skupině hokejového mistrovství světa i pro příští rok. Tenhle tým by měl na víc, doplatil ale na to, že měl ve skupině vždy dobré Finy, domácí Němce a jedno z největších překvapení letošního turnaje - dravé Švýcary. Teprve až ve skupině o udržení se začalo Američanům snáze dýchat a svými výsledky ukazují, že rozhodně nepatří mezi Kazachstán, Itálii, či Francii.

Přečtěte si všechny články o mistrovství světa v ledním hokeji 2010

Itálie - Kazachstán 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)
    Italové se proti houževnatému soupeři na tři body hodně natrápili. V 45. minutě prohrávali, ale během pěti minut strhli vedení na svou stranu a už ho nepustili. Díky dosavadnímu průběhu skupiny je jistá jen jediná věc - Amerika má záchranu jistou. V posledním zápase pravděpodobně porazí Itálii a pokud Francie prohraje s Kazachstánem, bude muset o dvojici sestupujících rozhodnout minitabulka vzájemných zápasů.

Lotyšsko - Norsko 5:0 (0:0, 0:0, 5:0)
     Jak dlouho čekali Lotyši na první branku v zápase o to víc se z nich pak mohli radovat. První gól zápasu přišel až ve 43. minutě, ale tahle branka Nory zlomila a pak si mohli Lotyši dělat do jejich obranného pásma útočné výpady podle libosti. Poměrně kuriózní je, že Norové zkusili hrát power-play při stavu 0:3, ale jeden gól do prázdné branky a šest sekund před poslední sirénou pátá gólová navštívenka zchladila jejich horké hlavy.

Dánsko - Rusko 1:6 (0:2, 1:1, 0:3)
    Ruská mašina prostě jede! Bez ohledu na soupeře, bez ohledu na to, že měli hráči v nohou včerejší duel si šli za ziskem tří bodů. Sborné pomohl hlavně Pavel Datsyuk, který konto soupeře zatížil celkem třemi góly. Dánové se zmohli pouze na jedinou branku, kterou se ale dostali na dostřel Rusům. jenže slavný tým se nenechal překvapit a s velkým Dánskem si poradil hodně snadno.

Švédsko - Kanada 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
    Na tenhle zápas jsem se hodně těšil, protože sliboval velmi zajímavý hokej. A nespletl jsem se. Byla to určitě hodně zajímavá podívaná. Kdybych měl říct, co hlavně rozhodlo o výhře Švédů, řekl bych, že hlavní díl viny nese kanadský brankář Chris Mason,na jehož vrub šly první dva góly. Jeho náhradník, který šel do branky ve 25. minutě už ani jednou neinkasoval, přesto Kanada prohrála. Pravděpodobně překvapením z toho, že prohrávají přestaly javorové listy skoro úplně hrát. Občas se sice dostaly do šance, ale bylo to hodně křečovité a bez nápadu.

Německo - Bělorusko 1:2 po prodloužení (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
    Duel dvou týmů, které mají svou hru založenou na fyzické hře mnoho hokejové krásy snad ani pobrat nemůže. Bělorusové od první třetiny drželi hubené jednobrankové vedení, ale na konci zápasu se znovu ukázala ta schopnost domácích fanoušků vytvořit svému týmu přímo pekelnou atmosféru. Němci nabuzení touhle podporou dokázali vyrovnat 54 sekund před závěrečnou sirénou při power-play. Hokejová spravedlnost ale nebyla dneska slepá. Celý zápas aktivnější Bělorusové se nakonec dočkali bonusového bodu. V 5. minutě prodloužení ujela dvojice Grabovskij, Kaljužnyj a druhý jmenovaný skóroval.

    Jaký máte názor na průběh mistrovství světa v Německu? Jak dopadnou naši reprezentanti? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.

Fotografie pochází v webových stránek www.iihf.com