5. den hokejového MS - Norská facka v české tváři

Kvě 11, 2009

  Norská radost
    Norové se radují ze zisku tří bodů proti české reprezentaci.
 

    Letošní mistrovství světa v hokeji je na překvapení a nečekané výsledky opravdu bohaté. Až doposud byla jejich líhní hlavně skupina D, ovšem dneska do kolonky nečekané přibyl i zápas české reprezentace s Norskem. Nejen o něm, ale i o dalších třech dnešních duelech je tento postřeh.

Česká republika - Norsko 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
    Těžko se hledají slova, když tým prohraje s outsiderem. Jenže, kdo je vlastně dneska outsider? Letošní MS jasně ukazuje, že slabé týmy vymizely a na každého soupeře bez výjimky si musíte dávat pozor. Této pokorné cesty se ale čeští hráči k velké nevoli svých fanoušků nedrželi a k utkání nastoupili jakoby na půl plynu. Pavelec v brance vyloženě nezklamal, žádný gól nebyl vyloženě jeho "kiks", ale na druhou stranu nechytil ani nic navíc. Svůj podíl na výsledku nese i herní styl norského soupeře, který sáhl k důsledné obraně doplněné o rychlé protiútoky. Na tuhle taktiku nenašli čeští hráči spolehlivý recept a po celé utkání jen dotahovali vedení Norů. A znovu se ukázalo jak významný je pro český útok hráč s číslem 68 na zádech. Jaromír Jágr byl jediným úspěšným střelem naší reprezentace. Myslím, že je to spolu se třemi asistencemi z prvního duelu jasným důkazem jeho kvalit. Jenže ani dva Jágrovy gól nezměnily nic na prohře, která pro české barvy znamená, že zatím neměly jistotu postupu do další fáze. Tu jim dal až večerní zápas Švédů s Francií. Na druhou stranu ale může tahle prohra týmu pomoct. Každý občas musí dostat "výchovnou facku" aby si uvědomil, že je něco špatně. A je rozhodně lepší dostat tuhle facku v zápase s Norskem než v rozhodujícím zápase - tedy ve čtvrtfinále. Snad tahle prohra otevře našim hráčům oči a přiměje je hrát lépe.

Přečtěte si všechny články o mistrovství světa v ledním hokeji 2010

Rusko - Kazachstán 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
    Utkání jsem nesledoval, ale Rusové měli zápas podle všeho pevně v rukou. Gól cti vstřelil Kazachstán až ve třetí části, kdy už měla sborná dostatečný náskok. Rusové si díky této výhře dokázali zajistit postup ze základní skupiny v minimálním počtu dvou zápasů. Ruská mašina tak posílá do světa jasný signál - nejsme tu jen do počtu a jsme připraveni se poprat o zlatý hattrick.

 Bělorusko - Slovensko 2:4 (2:0, 0:2, 0:2)
    Už už to vypadalo, že si mistrovství připíše další nečekaný výsledek, ovšem naši východní sousedé dokázali utéct hrobníkovi z lopaty a z nepříznivého stavu 0:2 obrátili až na konečných 4:2. běloruským hráčům hlavně v závěru začaly docházet síly a Slováci naopak vycítili šanci. A nebudeme si nic nalhávat - když hráči těchto kvalit cítí šanci, má unavený soupeř asi stejnou šanci jako když si dravec v přírodě vyhlédne oslabenou kořist. Slováci si počínali úplně stejně a odevzdanost Bělorusů jasně demonstroval poslední gól Slováků - brankář Koval vůbec nezareagoval na střelu do odkryté klece - ani se po ní neotočil.

 Švédsko - Francie 3:2 (1:0, 2:0, 0:2)
    Tohle utkání sice české televize nevysílaly, ale naše fanoušky zajímal mimořádně. Nestává se moc často aby Češi drželi palce svým soupeřům ze Švédska. V tomhle případě ale byla výhra Tří korunek klíčová pro další osud české reprezentace. Pokud by Švédové prohráli a Francie následně porazila Nory, museli by Češi v zápase se Švédskem vyhrát aby se vyhnuli barážové skupině. Podle papírových předpokladů by to vypadalo, že Švédové přejedou Francii jako zamrzlý rybník, jenže opak byl pravdou. tři korunky se musely o body bát až do konce - ve třetí části dostali dva góly a následně v závěrečné power-play jim Francouzi neskutečně zatápěli a snažili se dostat zápas do prodloužení. Švédové ale nakonec jednobrankové vedení udrželi a postup do další fáze tak mají jistou stejně jako Češi.

    Jaký máte názor na průběh mistrovství světa v Německu? Jak dopadnou naši reprezentanti? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.

Fotografie pochází v webových stránek www.iihf.com