Je BOINC strašák? NENÍ!

Pro 9, 2007

  BOINC je tu proto aby lidem pomáhal, ne aby jim škodil
    BOINCu se mnoho lidí bojí jen kvůli tomu, že něm mají jen málo informací.
 

    Dnešní postřeh není o aktuálním tématu, spíše ve mě tahle tématika už docela dlouho dříme. Ani sám nevím co bylo tím posledním impulsem k tomuhle článku, ale hlavní je, že jsem se do jeho psaní pustil. Celým jádrem problému je fakt, že se laická, ale velmi často i odborná počítačová veřejnost doslova bojí si na svůj počítač nainstalovat program BOINC (k čemu tenhle program slouží, jak se používá a další informace naleznete v tomto článku).

     Čeho se lidé bojí? Jaké jsou jejich nejčastější důvody? Pokusím se zde některé z nich vyjmenovat a u každého i vysvětlím reálný stav.

1. Můj procesor pojede pořád naplno a brzo se zničí!
Ano, procesor, bude po celou dobu pracovat na 100%. Reálná je i myšlenka na rychlejší opotřebení. V době, kdy se vám dnes moderní procesor kvůli nonstop provozu rozbije už bude mít stejně velmi nízkou hodnotu, protože vývoj jde přeci mílově kupředu.

2. Zpomalí mi to počítač!
Program BOINC by neměl způsobovat zpomalení systému, přesto, pokud by k tomu náhodou docházelo, má k dispozici mnoho nastavení, kterými můžete jeho chod regulovat. Můžete mu třeba nastavit ať počítá jen během Vaší neaktivity (zatímco běží spořič), nebo že má využívat maximálně jen určitý podíl procesoru.

3. Budu platit víc za elektriku!
Pokud zrovna nepoužíváte silně přetaktovaný vícejádrový procesor, který běží 24 hodin denně, nemusí Vás tato otázka vůbec zatěžovat. A i pokud ano, tak věřte, že ta změna není nijak výrazná.

4. Z počítání nebudu nic mít!
Ano, z poskytnutí Vašeho výpočetního výkonu nedostanete ani hotovost, ani šeky ani poukázky na nové, lepší hardwarové vybavení vašeho PC miláčka. Přesto z počítání něco mít budete. Tedy pokud Vám nabude vadit, že to je jen dobrý pocit, že pomáháte skutečným vědeckým projektům. Je zde i jedna další motivační součást. Jsou to kredity. Za každou vypočítanou jednotku jich dostanete určitý počet. Pak se můžete s dalšími počtáři trumfovat kdo jich má více.

Přečtěte si všechny články o systému BOINC

5. Ale já nechci hledat žádný ufouny!
Představa, že BOINC umí počítat pouze projekt SETI je mezi lidmi bohužel velmi rozšířená. Je to ale úplně naopak. BOINC dnes sdružuje kolem 60 projektů!, které se zaměřují na medicínu, astrofyziku, matematiku, kvantovou chemii, informatiku, kombinatoriku, kódování a spoustu dalších oborů.

6. Stejně z toho nic užitečnýho lidstvo nemá!
Chyba! Projekty BOINC už několikrát výrazně pomohly. Asi největším úspěchem byla stavba částicového urychlovače na francouzsko-švýcarských hranicích, na které se podílel projekt LHC@Home. Projekt MalariaControl výrazným způsobem mírní šíření této zrádné nemoci a projekt SIMAP každý týden doplňuje databázi proteinů. I další projekty postupně doplňují své drobné úspěchy.

7. Co když je skutečný účel projektů jen kamufláž? Co když ve skutečnosti počítáme dráhy mezikontinentálních střel?
I když to zní neuvěřitelně, musím říct: "Ano, i takovéto otázky jsem slyšel. A nevěřil vlastním uším." Můžu všechny uklidnit, že takovýto kolosální podvod nehrozí. Už jen proto, že většina projektů má otevřené zdrojové soubory a proto se může každý podívat co to vlastně počítá.

8. Jednou si to nainstaluju a už se toho nezbavím!
Další veliká chyba. BOINC je program jako každý jiný a proto jakmile ho odinstalujete, už nebude pracovat.

9. Co když se přes BOINC odesílají nějaká citlivá data z mého počítače?
Většina projektů má otevřené soiubory, takže je možné zjistit, že tato představa je naprosto mylná.

10. Po instalaci ten program nebudu moct ovládat. Bude si dělat co chce!
BOINC má spoustu nastavení, která umožňují jeho chod vyladit přesně podle Vašich požadavků.

11. To ovládání bude určitě složité!
Kdepak! BOINC MANAGER, program, který tvoří uživatelské rozhraní je user-friendly a jeho ovládání Vám rychle přejde do krve. A jak soudím podle vlastní zkušenosti tak 99% otevření managera bude proto abyste se podívali jak Vám pěkně kynou kredity a pouhé jediné procento bude na to abyste upravili něco v nastavení.

12. Připojuji se přes modem. Za stahování a odesílání práce budu zbytečně moc platit!
Mohu Vás uklidnit, že pracovní jednotky pro BOINC se pohybují v řádech kb. Takže otázka jejich stažení či odeslání je dílem okamžiku.

     Tolik tedy k důvodům, které lidé nejčastěji uvádějí. My, kteří BOINC využíváme, víme, že tomu tak není, proto možná vznikl tento článek. Měl by lidem otevřít oči. Ukázat jim, že BOINC není strašák, není to nic co by jim škodilo. Naopak. Projekt BOINC je tu proto aby lidem pomáhal ne aby jim škodil! Miliony připojených uživatelů jistě ví o čem hovořím. Proto prosím všechny: Nebuďme hluší, nebuďme slepí a nebojme se strašáků, kteří neexistují..