Výhru jsme měli na dosah

Lis 9, 2008

  Karlaja cup jsme málem vyhráli. Vědu bych z toho ale nedělal.
    Českým hokejistům stačilo aby dnes porazili Rusko.
 

    Hokejová sezóna v extralize odstartovala a už skoro dva měsíce spokojeně běží podle předem vytyčených kolejí. To znamená jediné. Je čas odstartovat Euro hockey tour. Sérii čtyř turnajů (Karjala cup (Finsko), Channel one CUP (Rusko - dříve Baltica cup), Švédské hokejové hry (Švédsko) a Česká pojišťovna cup (ČR)), která má ukázat, který ze čtyř hokejových týmů v Evropě hraje nejlepší hokej.

     Na prvním podniku této série - finském Karjala cupu se nám příliš nedaří. Naposledy jsme ho totiž vyhráli v roce 2002, vloni jsme byli třetí a druzí roku 2006. Naši hokejisté vstoupili do turnaje těsnou porážkou od Finska 3:4 až po nájezdech. Po výhře nad Švédskem 4:1 ale jejich šance stouply a před dnešním zápasem s Ruskem stačilo vyhrát. To se ale nepodařilo a svěřenci trenéra Růžičky tak podlehli sborné 0:1 znovu na samostatné nájezdy. Český národní tým tak obsadil ve Finsku druhé místo, ani jednou v základní části neprohrál a brankář Miroslav Kopřiva se dostal do All Stars týmu turnaje.

     Osobně mě pěkný výkon našich reprezentantů těší, ale z jejich úspěchů bych velkou vědu nedělal. Je tu totiž jedno velké ALE. Nevím, možná je to jen můj osobní problém, ale prostě celou sérii Euro hockey tour nepovažuji za úplně ideální. Ač jsem vcelku hokejový fanoušek, tak zápasy EHT prakticky nesleduju. Důvod? Zdá se mi zbytečný. Je to hodně způsobeno i nařízením, že hráč smí v jedné sezóně nastoupit jen do dvou turnajů série. Když k tomu přidám fakt, že do zápasů jsou nominování pouze hráči z evropských lig, pak kredit EHT v mých očích povážlivě klesá. Ano, vedení sice argumentuje tím, že trenéři si mohou "osahat" hráče v ostrém zápase a nabyté zkušenosti se jim pak budou hodit při sestavování celků pro mistrovství světa. Osobně to ale vidím jinak. Reprezentační dres se kvůli systému Dvakrát a dost dostane i k těm, kteří by na něj normálně neměli nárok. Jde o národní dres. O ten kus látky, který má mít určitou cenu. Když se do něj během sezóny oblékne více než padesát hráčů (přáteláky + EHT + MS + příp. OH), pak už najednou není reprezentační dres ničím tak cenným a výjimečným jako kdyby hrálo méně hráčů. Z kvanta hráčů, kteří se do EHT zapojí se stejně do závěrečného výběru pro mistrovství dostane jen minimum. Tím dochází k další devalvaci hodnoty reprezentačního dresu. Čím víc hráčů ho může mít, tím míň je vzácný.

     Jistě, můžeme se na to dívat i z pohledu hráčů, kteří tak mají šanci reprezentovat svou zemi i když na srovnání se světovou špičkou na mistrovstvích nemají. Ale ani tak to v mých očích nevyrovná minusy, které EHT má. Soukromě jsem si týmy, které do této série nastupují překřtil na reprezentace "B". I když to zní hrozně, je to tak. Nechci totiž aby se tenhle tým považoval za reprezentaci, protože prostě nemá její výkonnost. Teď nemluvím jen o českém celku, ale i o Švédsku, Finsku a Rusku. Dokud na EHT jako host jezdila "reprezentace" Kanady, bylo alespoň co sledovat. Bylo zajímavé dívat se na konfrontaci se zámořským soupeřem, ale od doby kdy Kanada přestala jezdit, klesl u mě EHT na úroveň přátelských zápasů, které jsou sloučeny do nějakého celku. Za nic jiného než přátelské zápasy reprezentačních béček EHT nepovažuju. I přesto ale druhé místo Čechů těší. Těší mě stejně jako když vyhrajeme nějaký přátelský zápas.

     Vyhráli jsme zápas? Dobře, mám radost. Prohráli jsme? Pak se nic neděje. Tyhle zápasy nemají moc cenu hodnotit. Chleba se bude lámat až mnohem později, na jaře, kdy se bude skládat tým pro mistrovství světa. Tam to bude teprve ta pravá reprezentace a hokej na který se konečně s chutí podívám.

     Jaké jsou Vaše názory na český hokej? Co byste na něm změnili? Jak hodnotíte vystoupení Čechů na Karjala cupu? Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.