Další machr skončil na hřbitově

Zář 9, 2007

  Reklamní kampaň českcýh drah se aztím míjí účinkem
    Ani šokující reklamní kampaň Českých drah na hazardéry neplatí.
 

    Tak a je tu první postřeh. Původně jsem chtěl začít něčím pozitivním, ale nevím proč mi do hlavy vlezl právě tento případ, uhnízdil se v ní a už se mu nechtělo ven. Vyhánět se mi ho nechtělo a tak jsem mu raději ustoupil a dal mu volné pole působnosti.

    O co vlastně jde? V noci z pátka na sobotu se na nádraží v Golčově Jeníkově sešla parta kamarádů, kteří čekali na vlak domů do Kolína. Až doposud by bylo vše v pořádku, ale stačí dodat, že mezi několika chlapci byla i jedna zástupkyně něžného pohlaví a klasická mužská ješitnost zafungovala spolehlivě. Osmnáciletý mladík v tuto chvíli jasně dokázal, že při machrování člověk ztrácí soudnost, když se rozhodl, že vyleze na jeden z odstavených vagónů. Následky si jistě dokážete sami domyslet. Elektrický výboj o síle 25 000 voltů s ním udělal krátký proces. Mladík se ani nemusel dotknout troleje, usmrtila ho jiskra, která ohromnou rychlostí vystartovala směrem k jeho tělu. Místo obdivu oné slečny se tak tento hazardér dočká pouze pohřbu.

    Člověk, který příliš nesleduje zpravodajství a zachytí pouze tento jediný případ, by si mohl říct: "No jo, mladej, blbej kluk." Ale stačí pohled do statistik a musí být všem jasné, že těchhle "mladých, blbých kluků" je hodně. Tím druhým přídavným jménem se jich rozhodně nechci dotknout, ale při vší úctě, k čemu je ta kampaň za několik milionů, kterou rozjely České dráhy? Tato kampaň má mladé lidi informovat o nebezpečí, která jim hrozí při přelézání vagónů. Jak se ale zdá, tato snaha se míjí účinkem a spíše má opačný efekt. Lidé, kteří by nikdy na vagón nevylezli si teď řeknou: "Hele voe, voni to zakazujou, tak to prubnu taky."

    A jak to pak končívá? V lepším případě smrtí, protože, pokud člověk takový zásah přežije, bývá těžce popálen na většině povrchu těla, musí být dlouho napojen na přístroje, které zajišťují jeho základní tělesné funkce, navíc zaměstnává spoustu specialistů, jejichž čas a síly by mohly být využit užitečněji než na mladém machýrkovi, který si lezením na vagóny zvyšoval úroveň adrenalinu. Nechci, aby tento článek působil jako zesměšňující ty, kteří na vagony lezou, to je věc každého člověka, stejně jako si každý musí uvědomit co asi s lidským tělem dokáže udělat tolik voltů. Na závěr proto napíšu krátkou průpovídku, která shrne celé mé poselství:

Hrdinů máme plné hřbitovy

Fotografie pochází ze zpravodajského portálu Novinky.cz