LOH - 1. den - S prázdnou neodjedeme

Srp 9, 2008

  Kateřina Emmons vyhrála zlatou medaili
    Kateřina Emmos se raduje - stala se olympijskou vítězkou!
 

    Už je to tady! Po čtyřech letech čekání se sportovní fanoušci dočkali největší oslavy sportu a lidství na světě. I když se o olympiádě v Číně mluvilo už mnoho měsíců předem hodně negativně a s obavami, pořád se jedná o původní olympijskou myšlenku, kterou před  112 lety obnovil Pierre de Coubertin. Pojďme se podívat na Pekingu, který je od nás vzdálený skoro 7 500 kilometrů a je v něm o šest hodin více než u nás.Pojďme nahlédnout pod pokličku největší sportovní události  Všech posledních čtyř let! Pojďme na olympiádu!

    Přiznám se, že si rád přispím a ranní vstávání bych na žebříčku svých neoblíbených činností zařadil na jedno z čelních míst. Přesto jsem si dneska nařídil budík už na čas 4:15. Důvod byl jasný, o pět minut později totiž startoval přímý přenos prvního finálového závodu olympiády. Tak jako je již tradicí to byla střelba žen ze vzduchové pušky na deset metrů. Česká republika zde navíc měla dvě reprezentantky. Pavla Kalná sice s nástřelem 392 bodů ze 400 možných skončila na konečném 31. místě. Její krajanka Kateřina Emmons naopak celou kvalifikaci vyhrála, když ani jednou neminula půlmilimetrový střed terče a v novém nepřekonatelném olympijském rekordu postoupila do finále. V něm střílela v naprosté pohodě a jednou dokonce předvedla nejlepší možný zásah - 10,9. Pod hranici deseti bodů se dostala pouze dvakrát - ve třetí sérii (9,7) a v poslední sérii (9,9). Díky její přesné střelbě narůstal náskok před soupeřkami a před poslední ránou měla luxusní rezervu. Stačilo jí nastřelit 9,0 a stala by se střeleckou královnou. Kateřina k tomu ale přidala další 9 desetin a po zásluze získala první zlatou medaili pro českou republiku! Po první finálové disciplíně prvního dne olympiády tak Česká republika vedla pořadí států podle počtu získaných medailí.

    I v další střelecké disciplíně - skeetu.- Česká republika nezahálela. David Kostelecký dokázal v kvalifikaci získat 73 z 75 možných bodů a do nedělního finále postoupil z prvního místa.

Přečtěte si všechny články o letní olympiádě v Pekingu 2008

    O náročnosti nejdelší individuální disciplíny na celé olympiádě - silničním závodě cyklistů - se mluvilo už dlouho. Pro většinu rekreačních cyklistů vražedných 245 kilometrů kolem Velké čínské zdi několik desítek cyklistů. Mezi nimi i dvě česká želízka v ohni Petr Benčík a hlavně třináctý z letošní Tour de France Roman Kreuziger. Po sedmi likvidačních okruzích, kde na cyklisty čekalo 13kilometrové stoupání se nakonec ze zlata radoval Španěl Samuel Sánchez. Kreuziger, který se velice dlouho držel na čele pelotonu nakonec v závěru nenašel dost sil na lepší než 45. místo. Jeho kolega Benčík skončil dokonce až 75.

    Čeští skifaři Mirka Knapková a Ondřej Synek dokázali postoupit do svých čtvrtfinále. Oba české reprezentanty čeká boj i semifinále v pondělí.

    I moderní gymnastika měla dnes na své startovní listině jedno české jméno. Martin Konečný získal za svůj výkon na hrazdě známku 13,125 bodu. Bohužel zranění kolena mu dovolilo nastoupit jen na hrazdu a na koně našíř. Olympiáda tak pro něj skočila.

    Úvod Her patří tradičně plavání. Americký bazénový fenomén Michael Phelps, který prohlašuje, že si chce z Číny odvést 8 zlatých medailí vstoupil do bojů suverénním výkonem v rozplavbě na 400 metrů polohově, který korunoval olympijským rekordem 4:07,82 sekundy. Ještě v polovině trati atakoval i svůj vlastní světový rekord, ale pak se raději rozhodl šetřit síly.Přesto ukázal svou neuvěřitelnou sílu. Jiří Jedlička zaplaval na 100 metrů prsa čas 1:01,56 sekundy, čímž sice zaostal za vlastním národním rekordem jen o pouhou setinu sekundy, ale ani tak to nestačilo na postup do semifinále. Skončil tak na konečném 29. místě. Nedařilo se ani jeho kolegovi - Květoslav Svoboda startoval na 400 metrů kraul jako nadějný plavec. Nakonec ale jeho čas 3:56:54 stačil jen na 33. místo. K postupu do semifinále mu chybělo celých 12 sekund!

    První disciplínu šermu žen - šavli ovládly Američanky. Titul získala Muriel Zagunisová, druhá byla Sada Jacobsonová a v boji o třetí místo uspěla Rebecca Wardová.

    Do bojů o titul v basketbalu žen vstoupily i české reprezentantky. I když v první čtvrtině senzačně vedly nad výběrem Spojených států 13:2, nakonec prohrály vysoko 97:57. Další souboj je čeká v pondělí, kdy se postaví proti výběru Mali.

    Jaký máte názor na průběh olympiády v Číně? Kdo z našich reprezentantů získá ještě zlato? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.

Fotografie pochází ze zpravodajského portálu Sport.cz