29. den fotbalového MS - Jabulani - mnoho povyku pro nic?

Čvc 9, 2010

  Adidas Jabulani
    Oficiální míč fotbalového MS 2010 s názvem Jabulani
 

    Dnešní postřeh je poslední z tohoto MS, který vyplňuje volný den. Už jsme se věnovali nejrůznějším součástem mistrovství a na závěr jsem si nechal aspekt, který je asi nejdiskutovanější ze všech - oficiální míč mistrovství světa 2010 - Adidas Jabulani.

    Abychom se nejprve dostali do problematiky, připomeňme si, že firma Adidas má monopol na výrobu oficiálních míčů pro fotbalové MS už od roku 1970. Na každý šampionát přichází s novou verzí balónu a v poslední době se přidala i další "tradice". Jakmile účastníci obdrží sadu nových míčů na otestování, začnou proti nim reptat. Tedy, až doposud bylo obvyklé, že si na míče stěžovali hlavně brankáři. K tradičním stížnostem patřila špatná chytatelnost, nesnadná čitelnost letu a případné nečekané změny směru. Výrobce se nad těmito argumenty vždy jen uculoval protože jeho cílem bylo přinést do fotbalu více branek. A když budou mít brankáři s míře problémy, přinese to logicky víc gólů. Jenže Jabulani v tomto ohledu přepsal dějiny. Nestěžují si na něj jen brankáři, ale i hráči v poli. A to už je co říct. Co jim vlastně na novém balónu tak vadí? Podle některých názorů se chová jako gumový a podobá se plastovým míčům, které koupíte v každém supermarketu. Dokonce i jinak vždy distingovaný trenér anglické reprezentace Fabio Capello o něm prohlásil, že je to nejhorší míč v historii.

    A přitom se mělo jednat o téměř revoluční novinku. Jeho vývoj trval dva roky,  má být nejrychlejší na světě, dokonale kulatý, při jeho výrobě se použily nejmodernějších technologií tvoří ho nejmodernější materiály. Ty umožní, že vůbec nepřijme vodu. Jeho potisk se skládá z jedenácti barev, které symbolizují 11 kmenů žijících v JAR, ale i jedenáctku fotbalistů. Finále se odehraje s míčem Jo'bulani, který je zlatý. Důvody jsou dva - bude se s ním hrát o zlato a zápas navíc proběhne v Johannesburgu, kterému se přezdívá město zlata. Samotný název vznikl z jazyka kmene Zulu a který znamená slavit.

Přečtěte si všechny články o mistrovství světa ve fotbale 2010

   Celkově mi přijde, že výmluvy na adresu míče jsou zbytečné a navíc bohužel i trapné. Fotbalisté, obzvláště na takové úrovni, kteří jsou na MS prostě musí mít tolik zkušeností a citu pro míč, že jsou schopni zahrát prakticky s čímkoliv co je kulaté. A jestli někdo v úvodních kolech házel vinu za malý počet vstřelených branek na vrub Jabulani tak by si měl uvědomit, že v těch zápasech hrála prim spíš obrana a hra byla svázaná taktickými pokyny. A na  tom nic nezmění žádný míč. Stejně si ale říkám, že by bylo možná vhodné, kdyby si současné hvězdy vrátily ke kořenům fotbalu. Myslím si, že kdyby si zahráli s nějakým hadrákem, nebo třeba koženým míčem, rychle by je lidově řečeno přešly roupy a debaty o vhodnosti Jabulani by byly ty tam.

    Jaký máte názor na průběh mistrovství světa v JAR? Kdo ho vyhraje? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.