Rychlá evakuace z rakety Ares bude bezpečná

Čvc 9, 2009

  Test systému MLAS
    Fotografie z testu záchranného systému MLAS, který bude instalován do raket Ares.
 

    Už když jsem psal první postřeh o raketách Ares, které mají nahradit raketoplány, avizoval jsem, že se zde čas od času objeví zpráva o aktuálním stavu projektu. Nemohu proto opomenout fakt, že před dvěma dny proběhl test systému, který by měl v případě problémů při startu zachránit posádce život. Tenhle systém se nazývá MLAS (Max Launch Abort System).

    Představte si hypotetickou situaci. Raketoplány před několika lety dosloužily - břemeno letů do vesmíru nesou na svých bedrech nové rakety Ares. Na Kennedyho vesmírném středisku je živo, chystá se další ze startů do vesmíru. Posádka má jediný cíl - Měsíc. Vše je v pořádku až do chvíle, kdy selže jeden ze systémů. V tu chvíli jde o sekundy. Celá raketa může explodovat, zřítit se, nebo zachovat zcela neočekávatelně. Právě v tuhle chvíli přichází na řadu krizový systém MLAS. Jeho čtyři motory na pevné palivo umístěné blízko kapsle s posádkou se okamžitě zapálí a velkou rychlostí odpálí modul s lidmi do bezpečné vzdálenosti okolo kilometru a půl od nebezpečné rakety. Když palivo vyhoří, systém z modulu vystřelí padáky, na kterých se posádka bez problémů snese k Zemi a neškodně šplouchne do vln Atlantského oceánu.

    K něčemu podobnému snad nikdy nedojde, přesto se NASA v posledních letech zabývá bezpečností svých strojů víc než dřív. Není se co divit. Stačí si vzpomenout na tragédie raketoplánů Challenger nebo Columbia. Po každé z těchto havárií došlo k velkým bezpečnostním kontrolám, které byly za prvé drahé a za druhé velmi dlouhé. Zkrátka a dobře NASA kvůli nim měla výdaje větší než kdyby vsadila na prevenci a letový plán se dostal do skluzu. Aby k něčemu podobnému už nedocházelo, rozhodli se Američané nehodám více předcházet. Právě proto byl test systému MLAS, zařazen mezi jedny z prvních testů nově sestavované rakety Ares.

    MLAS konstrukčně vychází ze systému LAS (Launch Abort System), který byl projektován pro kosmickou loď Orion. Ten měl ale pouze jeden motor na pevné palivo. Písmeno "M", které je v názvu navíc je připomínkou Maxima Fageta, který pracoval na projektu Mercury (dostat člověka na oběžnou dráhu Země a zpět). Byl to právě on, kdo stál za vznikem tzv. únikové věže, která je prababičkou systému MLAS.

Přečtěte si všechny články o dobývání vesmíru

     Testy raket Ares zatím běží v plném tempu. Už teď je ale jasné, že kvůli ekonomické krizi se první ostrý start nepodaří v dříve proklamovaném nejoptimističtějším termínu roku 2013. NASA si ale pevně stojí za svým když říká, že oficiální termín startu v roce 2015 dodrží stůj co stůj. I tak to ale bude cca. až 5 let po vyřazení současných raketoplánů z provozu. Ty mají jít do důchodu jakmile dokončí stavbu ISS.

     Jaké jsou Vaše názory na raketu Ares? Věříte, že nahradí raketoplány? A jak to bude vypadat v pětiletém ezidobí než Ares nastoupí? A jak to vidíte s návratem lidí na Měsíc, jehož je Ares součástí? Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel. A pokud vás vesmír opravdu zajímá, rozhodně navštivte i nové diskusní fórum vesmir.thos.cz, které je určeno speciálně pro debaty o průzkumu vesmíru. Je jedno jestli jste amatér, který se ve vesmíru teprve rozkoukává, nebo zkušený znalec, rádi mezi sebou přivítáme všechny zájemce.