Abeceda mistrovství světa ve fotbale

Čer 9, 2009

  Logo fotbalového MS
    Logo fotbalového mistrovství světa 2010
 

    Čeká nás poslední velká sportovní událost letošního roku. Po olympiádě ve Vancouveru a hokejovém MS v Německu zbývá ještě fotbalové mistrovství, které bude hostit Jihoafrická republika. Abychom si tuto měsíc trvající událost lépe představili, připravil jsem si tzv. abecedu mistrovství světa.

Afrika - Černý kontinent bude fotbalové mistrovství světa hostit poprvé v historii. Pořadatelství se ujme nejvyspělejší země kontinentu - Jihoafrická republika.
B
ezpečnost - Téma, o kterém se před startem MS hodně mluví. Jihoafrická republika nepatří mezi ty nejbezpečnější země na světě a podle některých hlasů je velkým rizikem svěřit jí pořádání tak velké akce jako je fotbalové MS. Organizátoři se budou muset opravdu co otáčet aby udrželi vše v mezích. Doufejme, že se jim to podaří.
CAF - Zkratka afrického fotbalového svazu. Je to poprvé, kdy MS pořádá jeden z jeho členů.
Durban - Jedno z pořadatelských měst. Leží v provincii KwaZulu-Natal a má přes 3 miliony obyvatel. Stojí zde Moses Mabhida Stadium, který pojme 70 000 diváků. Je pro něj typický rozdvojený, uprostřed se spojující oblouk, který symbolizuje sjednocení země. Odehraje se na něm 7 zápasů - základní skupiny a jedno čtvrtfinále a semifinále.
Ellis park- Fotbalový stadion v Johannesburgu pojme 62 000 diváků a jeho zvláštností je, že byl původně stavěný jako ragbyový. Vznikl sice už roku 1982, ale před MS prošel důkladnou přestavbou. Bude hostit sedm zápasů, včetně jednoho osmifinále a čtvrtfinále.
Free State - Stadion stojící ve městě Bloemfontein vznikl už roku 1952. Po přestavbě pojme 45 000 diváků a ti se mohou těšit na šest zápasů - kromě základních skupin se zde odehraje i jedno osmifinále.
Green Point - Krásný fotbalový stadion v Kapském městě vznikl speciálně pro MS. Vejde se do něj 66 000 diváků. Odehraje se na něm 8 zápasů - 5 v základních skupinách, jedno osmi- čtvrt a semifinále. Pokud vás zaujal název stadionu, vězte, že ho dostal kvůli tomu, že vznikl na místě golfového hřiště.
Hooligans - Organizátoři turnaje o tyto "fanoušky" rozhodně nestojí a jsou připraveni jim znemožnit vstup do země. Tvrdé jádro z Anglie ale chtělo tento zákaz obejít tím, že do JAR cestovali přes Dubaj. Policie ale jejich tah prokoukla a cestu jim znemožnila.
Christiaan Barnard - Jeden z nejznámějších Jihoafričanů historie. 3. prosince 1967 provedl v Kapském městě první transplantaci lidského srdce. Fotbalisté na hřišti by si z něj měli vzít příklad, co se týče přesného a rychlého uvažování, ale i bystrých reflexů.
Informace - Ty budou do ČR z JAR proudit velmi rychle. Česká televize dokonce nabídne všechny zápasy ve vysokém HD rozlišení. Pokud tedy máte k dispozici televizní set, který tuhle vychytávku umí, užijete si fotbalové bitvy ve vysoké kvalitě. Kromě toho je pro novináře z celého světa připravený servis aby mohli co nejrychleji informovat o dění na MS. Na tomhle webu navíc budou mít čtenáři k dispozici denně aktuální informace o aktuálním dění.
Jabulani - Oficiální míč vyvinutý firmou Adidas pouze pro toto mistrovství světa. Jeho jméno znamená v jazyce Zulu "slavit". Proti kvalitě míče se před startem MS ohradilo mnoho fotbalistů, kteří jej kritizovali jako špatný a pro MS nevhodný. Júlio César o něm dokonce prohlásil, že je stejný jako "plasťáky" ze supermarketů za pár korun.

Přečtěte si všechny články o mistrovství světa ve fotbale 2010

Kvalifikace - Tou prošlo celkem 32 týmů. O účast na MS usilovalo 204 zemí z celého světa. Nakonec po kvalifikačních zápasech, barážích, případně mezikontinentálních barážích vyšlo 32 týmů, které startují na MS. JAR sice má coby pořadatel účast jistou, nicméně kvalifikaci hrála - V Africe totiž kvalifikace slouží i pro start na Africkém poháru národů.
Loftus Versfeld - Dědeček mezi fotbalovými stadiony stojí v Pretorii a vyrostl v roce 1906! I přesto pojme 49 000 fanoušků a bude hostit 6 zápasů - kromě bojů v základních skupinách se zde odehraje i jedno osmifinále.
Mbombela - Tento exotický název nese fotbalový stadion ve městě Nelspruit. Stadion vznikl speciálně pro MS a jeho kapacita je 43 000 fanoušků. Jeho název pochází z místního nářečí a dá se volně přeložit jako "mnoho lidí shromážděných na malém místě". Hostit bude 4 duely v základních skupinách.
Nelson Mandela Bay - Jméno nejslavnějšího Jihoafričana nese tento stadion stojící ve městě Port Elizabeth. Jeho kapacita je 46 000 diváků a odehraje se zde osm zápasů - kromě základních skupin i osmifinále, čtvrtfinále a souboj o třetí místo.
Ochrana - Neleží jen na bedrech policistů a organizátorů. mezi ochranné složky byli povoláni i draví ptáci. Ti by měli střežit okolí stadionu v Port Elizabeth a svou přítomností odhánět holuby a krysy. Organizátoři tak dali přednost přirozenému predátorovi před jedy.
Peter Mokaba Stadium - Stadion stojící ve městě Polokwane vznikl pro potřeby fotbalového MS. Jeho kapacita je 45 000 diváků a odehrají se na něm 4 zápasy v základních skupinách.
Quo Vadis - Ne, tentokrát nemám na mysli román Henryka Sienkiewicze. Tento název patří historicky prvnímu oficiálnímu setkání Jihoafrických dětí a teenagerů z roku 1977. Po tomto setkání vznikli v JAR skauti. Fotbalisté by si z nich měli vzít příklad co se fair-play, úcty k soupeři či ctění pravidel týče.
Royal Bafokeng Sports Palace - Stadion stojící ve městě Rustenberg vznikl roku 1999 a pojme 45 000 diváků. Ti se mohou těšit na šest zápasů, mezi kterými je i jedno osmifinále.
Soccer City - Tohle je výstavní šperk jihoafrického mistrovství. Tento stadion v Johannesburgu vznikl roku 1987 a bývá tradičním místem konání mnoha společenských událostí. Na MS nabídne své tribuny pro 88 000 diváků. Odehraje se na něm 8 zápasů, mezi kterými bude třeba úvodní duel mezi JAR a Mexikem, nebo samotné finále.
T+2 - Časové pásmo je pro Středoevropany velmi příznivé. Termíny jsou totožné s naším letním časem, takže nehrozí noční vstávání.
Utkání - Těch bude v základních skupinách 48, osmifinále nabídne 8 duelů, čtvrtfinále 4, semifinále 2, bitvy uzavře souboj o třetí místo a finále - podtrženo sečteno, čeká nás 64 duelů, tedy víc než 5760 minut fotbalu (přesně je to 96 hodin).
V.I.P. - Událost typu MS vždycky přiláká do ochozů mnoho význačných osobností. Ať už státníky, umělce, nebo jiné sportovce. Na zahajovacím ceremoniálu má vystoupit například Shakira nebo Black Eyed Peas.
Wavin’ Flag - V překladu Vlající vlajka je název hymny fotbalového mistrovství. Zpívá ji Somálec K’naan a troufám si říct, že její hravá a dobře poslouchatelná melodie jí zajistí výraznou popularitu. Obsahem celé písně je odkaz pro děti, které jsou nadějí budoucího světa. To dokládá samotný refrén "Až budu starší, budu silnější, budu svobodný jako vlající vlajka." Video ukazuje děti hrající fotbal po celém světě a dává jasný vzkaz - fotbal spojuje. Pustit si ji můžete třeba zde.
Xhosanština - Jeden z 11 oficiálních úředních jazyků v Jihoafrické republice. Účastníci turnaje se ale nemusí bát, že by se museli tuto exotickou řeč učit. Mezi úředními jazyky JAR najdeme i angličtinu, která je přeci jen o něco známější.
Yellowwood - Až 35 metrů vysoký stálezelený strom je jedním ze symbolů JAR. Jeho latinské jméno je Podocarpus latifolius. Jeho dřevo je tvrdé a stejnou vlastnost musí mít i fotbalisté, kteří chtějí na MS uspět.
Zimbabwe - Na MS sice nestartuje, přesto se o něm před jeho startem hodně mluvilo. Země zmítaná chudobou sehrála přátelský zápas s Brazilci, což státní pokladnu vyšlo na 16,5 milionu korun. Vláda si od tohoto kroku slibuje zviditelnění země v zahraničí a zvýšení turistického ruchu. Kéž by jim to pomohlo.

    Jaký máte názor na průběh mistrovství světa v JAR? Kdo ho vyhraje? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.